Gök Kağan Kimdir Gök Kağan Kime Denir? Destan dizisi Gök Kağan olmak için ne gerekir?

Gök Kağan Kimdir Gök Kağan Kime Denir? Destan dizisi Gök Kağan olmak için ne gerekir? Atv ekranlarında başlayan Destan dizisinde geçen Gök Kağan kavramı merak ediliyor. Peki Gök Kağan kime denir, babadan oğula mı geçer? eni dizi Destan' ın yönetmen koltuğunda Emir Khalilzadeh oturuyor. Senaryosunu ise Ayşe Ferda Yılmaz ve Sedef Nehir Erdem kaleme almaktadır.  Destan dizisi yeni sezonda ekranlara merhaba demeye hazırlanıyor. Yeni dizi Destan çok yakında ATV ekranlarına merhaba demeye hazırlanan yeni dizi Destan konusu ve oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor. Peki Gök Kağanlık nedir? Gök Kağan kime denir?

Konusu ve oyuncuları ile izleyicinin yoğun ilgisinin olduğu dizi Destan başrol karakteri Akkız ise fazlasıyla merak ediliyor. Yapımı yapan Mehmet Bozdağ dizilerinden umutlu olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bozdağ yaptığı açıklamalar ile Destan dizisinin isminden çok söz ettireceği gibi sadece Türkiye genelinde değil tüm Dünya gelinde de büyük yankı uyandıracağı ve çok beğenilerek izleneceği yönünde, çok güçlü bir prodüksiyona ve çok güçlü oyuncu kadrosuna sahip olduğu dile getirdi. Gök Kağan kime denir, Göktürk Kağanlığı nedir?

Gözden kaçırmayın

Bridgerton'dan Simone Ashley, cesur sahneler, korselere uyum hakkında ilk kez konuştu Bridgerton'dan Simone Ashley, cesur sahneler, korselere uyum hakkında ilk kez konuştu

gökt

GÖK KAĞAN KİMDİR?

Göktürkler tarafından kurulmuş ve 552-744 yılları arasında Orta ve İç Asya'da hükümdarlık sürdürmüş bir Türk devleti olan Göktürk Kağanlığı'nın ilk önderi Bumin Kağan'dır. Bumin Kağan'ın kardeşi İstemi Yabgu ülkenin batı kanadını yönetmiştir. Aynı zamanda Göktürklerin komşuları Çin, Sasani ve Bizans İmparatorluğu'dur. Devletin basılan paralarda, diplomaside vb. alanlarda kullandığı resmi dillerden biri Soğdca diğeri de Cücencedir.

Türk diline ait bilinen en eski yazılı kaynaklar Göktürklere aittir. Türk kültür ve edebiyat tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Göktürk Kağanlığı adı Orhun Yazıtlarında geçmektedir. İlk Göktürk Kağanlığı 552 yılında Asya'nın doğusunda Çin devletinin basında yer alır. Bumin Kağan ilk kağanlarıdır ve doğu kanadını yönetir. 

Devletin kurucusu olan Bumin Kağan ilk Göktürk önderidir ve doğu kanadını yönetir. Kardeşi İstemi Yabgu ise ülkenin batı kanadını yönetir. İkinci Göktürk Kağanlığı ise Kutluk Kağan zamanına denk gelmektedir. Bu dönemde devlete Kutluk Devleti ismi verilirdi.