Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı. Gizemli hepatit salgını, Birleşik Krallık'ta düzinelerce vakanın bulunmasının ardından Avrupa ve ABD'de yayılmaya başladı.

Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı. Gizemli hepatit salgını, Birleşik Krallık'ta düzinelerce vakanın bulunmasının ardından Avrupa ve ABD'de yayılmaya başladı.

Son haftalarda çocuklarda tehlikeli enfeksiyonun artmasına neyin yol açtığı hala net değil. Şimdiye kadar Birleşik Krallık'ta, üçü İspanya'da, beşi İrlanda'da ve en az dokuzu ABD, Alabama'da olmak üzere 74 enfeksiyon bildirildi.

Danimarka ve Hollanda'daki doktorlar da benzer vakalar bildirdiler, ancak resmi rakamlar açıklanmadı.

Dünya Sağlık Örgütü, "son bir aydaki vaka artışları göz önüne alındığında", daha fazlasının "muhtemel" olduğu konusunda uyardı.

Altısı Birleşik Krallık'ta ve ikisi ABD'de olmak üzere sekiz çocuğun, hastalık nedeniyle ağırlaştığı biliniyor. İspanya'daki hasta çocukların yaşları 22 ay ile 13 yaş arasında değişmekte olup, Birleşik Krallık'taki hasta çocukların çoğunluğu iki ila beş yaş arasındadır.

Hepatit, ciddi vakalarda karaciğer yetmezliğine yol açabilir ve uzmanlar henüz  gizemli salgının nedenini tam olarak belirleyememiştir.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), adenovirüsler ,  Covid-19 , diğer enfeksiyonlar ve çevresel nedenler gibi salgının bir dizi nedenini acilen araştırıyor  .

DSÖ ayrıca dört ulusta da tespit edilen vakaları yakından izliyor.
5 Nisan'da DSÖ'ye İskoçya'daki gençlerde yaklaşık 10 ciddi akut hepatit vakası bildirildi.

COVID-19: İngiltere'de 5-11 yaş arası çocuklar artık koronavirüse karşı aşılanabilir Dünyada Koronavirüs COVID-19: İngiltere'de 5-11 yaş arası çocuklar artık koronavirüse karşı aşılanabilir Dünyada Koronavirüs

Üç gün sonra örgüt, İngiltere genelinde 74 vaka hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

Şimdi, tüm dünyada daha fazla vaka ortaya çıkıyor ve bazı uzmanlar çocuklardan birkaçının yakın zamanda Covid ile enfekte olduğunu söylüyor.

Uzmanlar virüsle olası bağları araştırırken, yetkililer   hepatit teşhisi konan çocukların aşısı olmadığı için aşılarla "bağlantı" olmadığını söyledi.

WHO, laboratuvar testlerinin bu vakalarda hepatit tip A, B, C ve E virüslerini hariç tuttuğunu ve ek enfeksiyonlar, kimyasallar ve toksinler için daha ileri testler yapıldığını söyledi.

Adenovirüsler de araştırılmaktadır ve bunlar bir dizi hafif hastalığa neden olan bir virüs grubudur ve çoğu insan herhangi bir komplikasyon olmadan iyileşir.

Böyle bir virüs kaptıysanız, muhtemelen  soğuk algınlığı , hastalık ve  ishal gibi belirtiler yaşayacaksınız .

Virüsler hepatite neden olmaz, ancak bilinen bir yan etkisidir.

Daha fazla hepatit vakası tespit edildiğinden, küçük çocukların ebeveynlerine hastalığın ana belirtilerine dikkat etmeleri istendi.

10 ana hepatit belirtisi şunlardır:

Koyu idrar
soluk, gri renkli kaka
kaşınan cilt
gözlerin ve cildin sararması (sarılık)
kas ve eklem ağrısı
yüksek sıcaklık
hissetmek ve hasta olmak
her zaman alışılmadık derecede yorgun hissetmek
iştah kaybı
karın ağrısı
Imperial College London, NIHR Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Profesörü Prof Graham Cooke şunları söyledi: “Bir dizi viral enfeksiyonun ardından çocuklarda hafif hepatit çok yaygındır, ancak şu anda görülen oldukça farklıdır. 

"Çocuklar daha şiddetli iltihaplanma yaşıyor, birkaç vakada karaciğerin başarısız olmasına ve nakil gerektirmesine neden oluyor.

"Kamusal alandaki bilgilerden, en olası nedeni bilmek zor.