İnsan bedenini çepe çevre saran epider doku yani deri gerekli bakım yapılmadığında ister istemez bazı reaksiyonlarla kendini göstermekte ve bakıma ihtiyacı olduğunu neminin tükendiğini, suyunun bittiğini, zarar gördüğünü döküntü, pullanma, kaşıntı, kızarıklık, lekeler, çatlaklar ve kırışıklıklarla hatta enfeksiyon durumları ile belli etmektedir.

Kamumanset.com - İnsan bedenini çepe çevre saran epider doku yani deri gerekli bakım yapılmadığında ister istemez bazı reaksiyonlarla kendini göstermekte ve bakıma ihtiyacı olduğunu neminin tükendiğini, suyunun bittiğini, zarar gördüğünü döküntü, pullanma, kaşıntı, kızarıklık, lekeler, çatlaklar ve kırışıklıklarla hatta enfeksiyon durumları ile belli etmektedir. Özellikle hamilelik dönemlerinde anne adayları kimyasallardan uzak durmakta ve bebeğine zarar vermemek için kendilerini de ihmal etmektedir.

Bu dönemde değişen vücut şekilleri gerilen deri ve nem oranında azalma ve lekelenme gibi cilt sorunları daha çok kendini göstermektedir. Bu durum doğal bir süreç olmasına rağmen bir çok bayanın moralini hatta psikolojisini bozmaktadır. Gebe olmanızla yaşanan bu sorunları bakımla telafi etmenizde engel teşkil etmediği gibi bebeğinize de her hangi bir zararı söz konusu değildir.

Gebelik süresi içerisinde değişen yapı gereği ciltte kuruluk belirtileri oluşmakta ve açıdan özellikle el ve yüzde pullanmalar görülmektedir. Vücut ısısının artması dış etkenler ve sıcak soğuk havanın etkisi de bu durumu tetiklemektedir. Doğal olarak bebeğin zarar görmemesi için doktorunuzun önerdiği nemlendirici krem ve sabunları kullanmanızda fayda vardır. Fakat kendinizde kimyasal içermeyen ürünlerden faydalanarak el ve yüzünüzü hatta bedeninizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Özellikle bacak karın ve kasıklarda oluşan gerilme ile deride oluşacak olan çatlaklıkları engellemek veya en aza indirmek için özellikle bu bölgeyi hep nemli tutmak gerekir. Özellikle bebe yağı denen ve bebeklerin hassas ciltleri için üretilen bakım kremleri anne adayı için iyi bir nemlendirici olacaktır.

Gebelik süreci içinde saçlarda kaşlarda dökülme görülmektedir. Annenin gereken vitamin ve mineralleri almasına rağmen yeterli gelmeyen bu beslenme için takviye vitaminler kullanmak ve beslenmeniz kadar su tüketimine de önem vermek gerekir.

Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir

Yüzünüzdeki değişikliklerin başında lekelenme ve sivilce oluşumu en sık görülen sorunlardır. Özellikle bu dönemde cildinizi temiz tutmanız ve ölü hücrelerden arındırmanız sivilce oluşumunu azaltacak ve yüzün Ph değerini koruyan kimyasal içermeyen kremlerle nemlendirmek iyi sonuç almanıza sebep olacaktır. Bu yüzden gebelik boyunca cilt bakım malzemesi seçerken de bu hususta dikkat edilmelidir.