Dünyanın en güzel hislerinden biri çoğumuzun da duyduğu üzere bir çocuk sahip olmaktır, annelik ve ya babalık duygusudur. Gebelik öncesi beslenme ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Kamumanset.com - Dünyanın en güzel hislerinden biri çoğumuzun da duyduğu üzere bir çocuk sahip olmaktır,annelik ve ya babalık duygusudur. Özellikle alınan çocuk yapma kararından sonra annenin tükettiği besinlere oldukça dikkat etmesi gerekir.Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek istiyorsanız tükettiğiniz besinlere, aldığınız minerallere ve vitaminlere oldukça dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı beslenme her zaman anne ve bebeğinin sağlıklı bir gebelik dönemi için oldukça etkili bir etkendir.

Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum' Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum'

Gebelik döneminde sürekli olarak annenin vücudunda değişimler meydana gelir aynı zaman da bebeğim ihtiyaçları da değişir.Doktorunuzdan da bunu duyacağınız üzere hamilelik sırasında aşırı zayıf olma veya aşırı kilo her zaman doğurganlık konusunda negatif etkiler oluşturmaktadır. Eğer kilo probleminiz var ise yada sizce aslında bir kilo probleminiz olmasa bile mutlaka doktorunuza danışınız ve doğru kiloya kendinizi dengeleyiniz.

Hamilelelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Kesinlikle ve kesinlikle dikkat edilmesi en önemli şey anne ve babanın sigara kullanmamasıdır.Kullanıyor ise acilen sigarayı bırakması gerekir.
2 bireyin veya bu 2 bireyden birinin alkol alışkanlığı var ise sigara konusu kadar bu konudan da kaçınılmaları önemle rica olunur.
Gebelikte dengeli beslenmenin yolu ise; Protein, vitamin, yağ, lifli gıdalar, karbonhidrat ve minerallerden belirli düzeyde ve düzenli olarak beslenmekten geçer. Balık, meyve, sebze, süt, süt ürünleri, tahıl, et ve kuru yemiş bu besinlerden tüketmek besin düzeninizi sağlayacaktır.
Doktorunuzun kontrolü altında olmadan kesinlikle ilaç tüketimi yapmamanız gerekmektedir.
Hamilelik esnasında kesinlikle diyet yapılmamalıdır. Bol yağlı ve şekerli gıdalardan kesinlikle uzak durmalı ve tükete bildiğiniz kadar su tüketmelisiniz. Tükettiğiniz su miktarı günde 2 litreyi kesinlikle geçmelidir.
Sağlıklı beslenmenin yanı sıra oldukça aktif bir yaşam biçimi tercih etmeniz gerekir. Günde en az 20 dakikalık kısa yürüyüşler yada koşular yapılması gerekir. Gebelik döneminde kesinlikle hareketsizlikten kaçınılmalıdır. Dışarıda yaptığınız spora ek destek olarak evde yapabileceğiniz hafif egzersizlerde size oldukça yardımcı olacaktır. Gebelik döneminde yapılabilecek ev egzersizlerini araştırıp yapmanızda önemle rica olunur.
Bildiğimiz üzere annelik dünyanın en kutsal olayıdır. Annelerin kutsal sayıldığı bu dünyada annelerin çocukları için yapması gereken bir kaç fedakarlık olabilir. Bu fedakarlıklardan kesinlikle kaçınmayınız. Emin olabilirsiniz ki yaptığınız bu fedakarlıkların karşılığını doğum sonrası oldukça fazlasıyla alacaksınız.