Bugün sizler için sizlerden gelen bir soru olan gebeliğin (hamileliğin) kaçıncı haftasında doğum olur ? sorusu cevaplamak istiyoruz. İşte detaylar haberimizde sizlerle..

 Bugün sizler için sizlerden gelen bir soru olan gebeliğin (hamileliğin) kaçıncı haftasında doğum olur ? sorusu cevaplamak istiyoruz. İşte detaylar haberimizde sizlerle.. Hamileliğin kaçıncı haftasında olduğunuzu öğrenmeniz için son görülen adetin ilk günü baz alınarak hesaplanmaktadır. Eğer isterseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Gebelik Haftası Hesaplama bölümünden gebeliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu hızlı bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Hesaplamak için Tıklayınız.

Son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanarak ortalama olarak 40 hafta yani 280 gün (9 ay 10 gün) sürmektedir. Bu haftadan itibaren olan doğumlara normal doğum denilmektedir. 40 hafta ortalama olarak belirlenmiştir ama bazen doğum süreleri 1 veya 2 hafta ileri de olabilmektedir geriye de gidebilmektedir.

Şunu açık olarak belirtmek isteriz ki her doğum 40. haftada olacak diye bir durum söz konusu değildir. Eğer ki 40 haftadan sonra gerçekleşen 1 veya 2 hafta gibi bir süre sonra doğum oldu ise geç doğum,günaşımı veya günü geçmiş olarak adlandırılır. Ama 37. haftadan önce bir doğum gerçekleşmiş ise buna erken doğum veya preterm doğum denilmektedir.

Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir Her hafta bir yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Sezaryen Hamileliğin (Gebeliğin) Kaçınçı Haftasında Yapılır ?

Eğer ki gebelik sırasında planlanan dışında bir durum söz konusu ile bebeğe gelebilecek her türlü zararlardan korumak için genellikle 39.haftada planlı bir şekilde sezaryen yapılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bebeğin ters durması,bebeğin eşinin doğum kanalını kapatması gibi durumlarda sezaryen yapılmaktadır.

Ayrıca bazen acil sezaryen yapılması gereken durumlarda söz konusu olabilmektedir. Bunun tam bir haftası yoktur. Anne veya bebeğe gelebilecek zararlardan korunması için yapılmaktadır.