2022 Ocak Emekli ve Memur Zamları netleşti. 13 milyon emekli ve 4 milyon memuru ilgilendiren 2022 Ocak zamları ile birlikte yeni maaşlar ne olacak, tüm detaylar ve gelişmeler haberimiz kamumanset.com' da sizlerle..

2022 Ocak ayı ile emekli zammı ne kadar olacak, memur zammı enflasyon farkı ne kadar olacak tüm detaylar!

Ocak 2022 Memur ve Memur Emeklisi Zammı Ne Olacak?

Kasım ayı ile birlikte emekli ve memur zamları için yeni rakamlar belirginleşmeye başladı. 22 Ocak ayında SSK ve Bağkur Emeklileri son 6 ay Enflasyon oranı kadar zam alırlarken, memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını alacaklar. 

Ekim ayı Açıklanan enflasyon oranı ile haziran ayından itibaren 4 aylık bir enflasyon oranı belirlenmiş oldu. 4 aylık enflasyon oranı yüzde 6.72 olarak belirlendi.

Memur ve Memur emeklileri Ocak 2022' de yüzde 5 oranında toplu sözleşme zammı alacaklar!
4 aylık enflasyona göre memur ve memur emeklileri yüzde 3.72 oranında fark kesinleşerek bu orana Kasım ve Aralık verileri eklenecektir. 
Memur ve Memur emeklilerinin enflasyon farkı Temmuz ayında yüzde 3' lük zammın üzerindeki orana göre hesaplanmaktadır. 
Merkez bankası' nın tahminlerine göre 6 aylık enflasyon oranı yaklaşık 9.17 olur ise fark 6.17 lik bir rakam olacak ve memur ve memur emeklilerinin Ocak 2022 zam oranları 11.17 olarak belirlenecektir. 

Ocak 2022 Emekli Zamları Kasım ve Aralık ayları verileri netleştiğinde, zam oranları da netleşmiş olacak.
SSK ve Bağkur Emeklilerinin zam oranları Kasım ve Aralık ayları için enflasyon oranı netleştiğinde 6 aylık net bir oran oluşacaktır. 
Haziran - Ekim arası 4 aylık açıklanan enflasyon oranı yüzde 6.72 olarak belirlenmiştir.

Açıklanan verilere göre enflasyon kasım ve aralık aylarında 0 çıksa bile 4 aylık zam 6.72 olarak enflasyon oranı kesinleşmiş oldu. 
Merkez bankası' nın yıl sonu tahminine göre yüzde 18.4' lük bir oran bekleniyor. Yapılan hesaplamalara göre ise 6 aylık enflasyon yüzde 9.17 oranında olmasında beklenmektedir. 
Enflasyon miktarı bu tahmin edilen miktarı aşar ise zam oranı da o miktarda yükselecektir.  

Bu duruma göre ise en düşük emekli maaşının 2.000 liraya çıkartılması ile böylece çok sayıda emekliye enflasyon zammının yanında seyyanen artış yapılması bekleniyor. Ocak 2022' ye kadar bu çalışmaların da tamamlanması bekleniyor. 

4 aylık enflasyon verisine göre en düşük emekli maaşları.. Memur emeklisinin en düşük maaşı 4 aylık zammına göre 3.561,55 TL olurken 2000 öncesi emekli olan SSK'lılarda taban maaş 2.800 liraya Bağ-Kur esnaf maaşı ise 2.508 liraya yükselmiş oldu.