Memur Ve Emekliye Zam 2022 En Düşük Emekli Maaşı 2022 en düşük emekli ve memur maaşı ne kadar olacak? Memur ve emekli zam haberi. Ocak ayı en düşük memur maaşı ne kadar olacak sorgula.. Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci alım gücünü yükseltmek adına 1000 TL seyyanen zam ve yüzde 3 refah payı verilmesini talep ederken bu talebe nasıl cevap verileceği merak edildi.

Türkiye'de 2022 yılı ile beraber emekli ve memurların maaşlarına hangi oranda zam yapılacağı merak ediliyor. Memur maaş zammı ve emekli zammı için vatandaşlar 2022 yılını merakla bekliyor. Yılbaşından itibaren işçi emeklilerinin yüzde 10.5, memurlarla memur emeklilerinin ise enflasyon farkıyla birlikte yüzde 12.5 zam alması vatandaşlar tarafından bekleniyor.

Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci gündemdeki konular hakkında konuştu. Kahveci yaptığı açıklamada "Bu dönemde TÜİK'in belirlediği yıllık enflasyon ortalama yüzde 14,6 olsa da çeşitli mal ve hizmetler yaklaşık yüzde 28, ulaştırma yüzde 21, gıda yüzde 20, ev eşyası yüzde 18, sağlık harcamaları yüzde 16 oranında zamlandı. Memur maaşları yıllık ortalama 463 lira artarken, aynı dönemde dört kişilik ailenin insanca yaşamak için vazgeçemeyeceği zorunlu harcamaları 965 lira yükseldi. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalıyor. Aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyüyor" ifadelerine yer verdi.

Yapılan açıklamaya göre 5. dönem toplu sözleşme ile memur ve memur emeklilerin maaşlarına geçen yıl yüzde 4 bu yıl ise yüzde 3 zam yapıldı. Kamu görevlileri Hakem Kurulu'nun verdiği karar ile sözleşmeyle memur ve memur emeklilerin maddi kayıp yaşadıklarını söyleyen Önder Kahveci Enflasyonun yüzde 21 olduğunu belirtti.

Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme kapsamındaki zammı ağustosta belli olmuştu. 2022 yılı için 5+7, 2023 senesi için ise 8+6 olmakla beraber maaşlarda iki sene içinde kümülatif yüzde 28'lik bir artış olacağı söylendi. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise şimdiden yüzde 6.7'lik bir zam alacağı kesinleşmiş durumda. Merkez Bankasının yüzde 18'lik öngörüsüne göre ise ikinci altı ay döneminde enflasyonun yüzde 10'a ulaşması bekleniyor.