Her yıl yüz binlerce insan kalp krizi geçirerek yaşamlarını yitiriyor. Kalp Krizi geçirmeden önce aslında vücutlarımız 1 ay önce haber veriyor. İşte o belirtiler..

Yoğun tempolu şehir hayatında kalplerimiz normalden daha fazla yoruluyor ve aslında bizi bekleyen daha kötü durumlar için vucütlarımız öncesinde haber veriyor. Bedenlerimize doğru bir şekilde kulak verebilirsek bu rahatsızlıkların öncesinde önlemlerimizi alabiliriz. 

Kalp krizi de gerçekleşmeden önce aslında vucütlarımız yaklaşık 1 ay önce çeşitli uyarılar ile bizi haberdar ediyor. Bu uyarılara kulak vererek önlem alırsak belki de bu krizi en hafif şekilde atlatabiliriz. 

Her Yıl Kalp Krizi Yüzünden Yüz Binlerce İnsan Ölüyor!

TÜİK verilerine göre her yıl yüz binlerce kişi kalp krizi geçirerek yaşamlarını yitiriyorlar. Doğru gözlem ve önlem ile kalp krizini geçirmeden önce önleyebiliriz. 

Peki Kalp krizi gerçekleşmeden önce belirtileri nelerdir gelin daha yakından inceleyelim..

YORGUNLUK

Yorgunluk günümüzde soracak olursak neredeyse herkeste olan kronik bir durumdur diyebiliriz. Fakat gün içerisinde en ufak bir fiziksel aktivitede bile yorgunluk söz konusu oluyor ise bu durum ciddiye alınması gereken bir durumdur ve özellikle hızlı bir şekilde nefesinizde bir kesilme oluyor ise hemen bir doktora görünerek EKG çektirmenizde fayda var. Bu gibi durumlarda kalp krizi geçirme riski taşıyorsunuz demektir. 

GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağrısı kalp krizinin en belirgin özelliklerinden biridir. Sadece göğüs ağrısı ile kalmamakla birlikte sol koltuk altı ve kollarda görülen ağrılar, ensede, boğaz bölgelerinde, çenede, sırtta ve karın bölgesinde görülen belirgin ağrılar kalp krizinin habercisi olabilir. Bu ağrılar 15 dakika civarı devam eden ağrılardır. 

DERMANSIZLIK - GÜÇSÜZLÜK

Sık sık güçsüz ve dermansız hissetmenizin nedeni akciğerlerinize yeterince kan gitmemesidir. Kronik olarak yorgunluk hissine sahip olan kişilerde kalp krizi riskine daha fazla rastlanır. 

SOLUNUM PROBLEMLERİ

Kalp Krizi geçirmeden önce solunum sıkıntıları da görülebilmektedir. Bunun temel nedeni ise damarların zamanla tıkanıp akciğerlere kan gelmemesinden kaynaklanır. Eğer nefes darlığı çekiyorsanız hemen bir hekime görünmenizde fayda var.

BAŞ DÖNMESİ - SOĞUK TERLEME

Fazla ve sık terleme de kalp krizinin habercilerinden biridir. Baş dönmesinin nedenlerinden biri de beyne yeteri kadar kan gitmemesinden kaynaklanır. 

GRİP - SOĞUK ALGINLIĞI

Şiddetli öksürük ve fazla üşümeniz olması durumları, yüksek ateş direkt olarak kalp krizi belirtisi olmasa bile kalp krizi öncesinde rastlanan belirtiler arasında yerini alır. Bu tarz durumlarda da dikkat etmenizde faydar vardır.