Hülya Avşar kimdir? Oyuncu ve şarkıcı Hülya Avşar'ın kariyeri nasıl? İşte Hülya Avşar ile ilgili tüm detaylar...

Bir dönemin, özellikle 90’lı yılların sembolik isimlerinden Hülya Avşar, modellikten sinema oyunculuğuna, müzisyenlikten program yapımcılığına medyanın birçok alanında boy göstermiştir. Döneminde çalkantılı özel hayatıyla da gündeme gelmiş Avşar, uzun yıllar televizyonlarda yer almış, daha sonra kenara çekilmiştir.

HÜLYA AVŞAR KİMDİR?

10 Ekim 1963 doğumlu Hülya Avşar, Emral Avşar’la Celal Avşar’ın kızı olarak Balıkesir’in Edremit ilçesinde dünyaya gelmiştir. Ailesi onu Kürtçe ''malakan curri'', ‘‘sarışın’’ çocuk şeklinde çağırırken, babasının kısa adı da Ello’dur. Avşar-Pirebat Kürt aşiretine mensup bir aileden gelen Hülya Avşar, bu Kürtleşmiş Türk aşiretiyle birlikte, anne tarafından da göçmenlere mensuptur. Cumhuriyet Lisesi’nden sonra eğitimini sürdürmeyen Avşar, 1979’da genç yaşta bir evlilik yaptı; hatta, 16 yaşında hamile kalıp, çocuk aldırdı. Kariyerini girdiği güzellik yarışmasına borçludur. Burada adı bir skandala karışmıştır. 1983’te, ''Bulvar'' gazetesinin düzenlediği yarışmada kainat güzeli olarak birinci seçilmiş, evli olduğu öğrenilince, unvanı geri alınmıştır.

Aynı yıl, ''Haram'' adlı bir filmde, Salih Güney ve Fikret Hakan gibi önemli oyuncularla kamera karşısına geçti. 1984’te dönemin yakışıklı oyuncularından Kenan Kalav’la ''Tutku'' filminde oynadı. 1985’te Tarık Akan’la ''Tele Kızlar'' filminde oynadı. Aynı sene Tolga Savacı’yla ‘‘Sekreter’’ filmini çekti. 1985’te, türkücü İbrahim Tatlıses’le oynadığı ''Mavi Mavi'' filmi çok konuşuldu. 1986’da, Hakan Balamir’le ''Üç Halka 25'' ve Aytaç Arman’la ‘‘Fatmagül’ün Suçu Ne’’ filminde kamera karşısına geçti. Döneminde birçok etkin oyuncuyla kamera karşısına geçen Hülya Avşar, ''Berlin In Berlin'' flimndeki rolüyle 'Uluslar arası Moskova Film Festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. Yurt dışında ödül alan tek kadın sanatçı şeklinde adını tarihe yazdırdı.

HÜLYA AVŞAR'IN KARİYERİ

Film piyasasına hızlı bir giriş yapan, dönemin jön, etkili, yakışıklı oyuncularıyla birçok filmde rol alan Hülya Avşar, müziğe atılarak, sahnelere assolist olarak çıktı. 1988’de ilk albümü ''Herşey Gönlünce Olsun’’u çıkardı. Birçok albüm çıkarmakla brlikte, ‘‘Kral TV’’ müzik ödüllerinde en iyi kadın şarkıcı ödülünün de sahibi oldu. ''Günaydın'' adlı popüler gazetede köşe yazarlığı yaptı. 1993’te oynadığı ‘‘Sevginin Gücü’’ dizisiyle birlikte, televizyonlarda sıkça görülmeye başladı. ''Hülya Avşar Show’’ isimli programı büyük ilgi topladı. 2000 yılında ''Hülya'' adlı bir dergi çıkarmakla birlikte, tiyatroya da yöneldi; 2002 yılında, ‘‘Bugün Benim Doğum Günüm’’ adlı tek kişilik gösteride oynadı. Bunun yanı sıra Hülya Avşar'ın eşleri ve sevgilileri de merak konusu oldu. Avşar Kızı'nın birçok ilişkisi oldu ve bunlardan bazıları da oldukça sansasyonel olmuştu.

HÜLYA AVŞAR SİYASETE GİRİYOR

Hülya Avşar siyasete gireceğini açıkladı. Güzel şarkıcı mevcut partilerin dışında yapacak bir şeyi olması durumunda siyasete atılmayı reddetmeyeceğini ifade etti. Hülya Avşar bunun haricinde söyleyecek şeyleri olduğunu ancak bu sözlerin zamanının gelmediğini de söyledi.

Bir gün siyasete katılır mısınız"

"Bir gün siyasete katılır mısınız" şeklindeki soruya cevap veren Avşar, "Siyasete atılmak hayatım boyunca hiç aklımdan geçen bir şey olmadı. Fakat son birkaç yıldır o kadar siyasetin içine girdi ki sanatçılar, iş insanları. Dolayısıyla farkında olmadan hepimizin evinde siyaset dediğimiz şey evin problemi ve evin mutluluğu gibi oldu. Her gün haber kanallarında nerede ne olmuş, kimin hakkı yenmiş kimin hakkı yenmemiş ya da yaşam şartları ne hale gelmiş bunları takip etmekten. Bir anda kendinizi siyasetçi gibi görmeye başlıyorsunuz. Bunun sonunda söylemek istediğiniz bir şeyler oluyor. Benim de söylemek istediğim çok şey var ama şimdi değil. Belki biraz daha yaşımızı aldıktan sonra. Eğer ki benim parti meselesinin dışında bir vatandaş olarak yapabileceğim bir şeyler olacaksa siyasetçi olmak isterim" ifadelerini kullandı.