Gusül abdesti, Müslüman olan ve inanan her insanın yapması gereken farz olan bir konudur. Gusülun önemine dair tüm bilgiler haberimizde...

Gusül abdesti basite indirgenmeyecek bir konu olmasının yanı sıra dikkat edilmesi gereken konular da vardır. Gusül abdestinde yapılması gereken önemli detaylar haberimizde...

GUSÜL ABDESTİ ALIRKEN HANGİ KONULARA DİKKAT EDİLMELİ

Gusül abdesti İslam dinine ve Müslüman olan insanlara göre farz olan bir durumdur. Gusülü gerektiren bir durum yaşanmasının hemen ardından kadın ve erkeklerin 15 ile 50 dakika beklenmesi tavsiye edilir. Küçük abdestin yapılmasının ardından da erkeklerin 11 ile 21 adım yürümeleri tavsiye edilir sonrasında gusül alınır. Haftada en az bir kere alınması gereken gusülün gerektirdiği durumlarda hiç beklenmeden hemen alınması gerekir. 

GUSÜL ABDESTİN ÖNEMLİ NÜASNLARI

Gusül abdesti almadan cünüpken besmelenin çekilmesi hanefi mezhebinde normal karşılanabilir. Şafii mezhebinde olan cünüp kişiler Bismillah ya da Elhamdülillah demesi haram kabul edilir. Gusül abdesti alırken çekilen su burnun direğinin sızlatması farz olan bir durum değildir. Lakin yapan bilen kimseler yapmalı, yapamayanlar ise de üzerine çok durması gereken bir konu değildir. Gusül abdestiyle namaz kılınabilir.

GUSÜL ABDESTİN SÜNNETLERİ NELERDİR?

Gusül almanın belli başlı şartları ve sünnetleri vardır. Cünüp olan kimse yıkanmaya niyet ettiğinde besmele ile başlamalıdır. Ellerini üç kere yıkamalı, avret yerlerini varsa vücudunda bulunan pisliği yıkamalı ve namaz abdesti gibi abdest alarak tüm saç köklerinin suyun ulaşmasını sağlamalı. Önce sağ omuza akabinde de sol omuza su döküp tüm bedenini ovalamalı ve her organını üç kere yıkamalıdır. Bu durumu yapmaması durumunda kişi gusül alsa dahi cünüp sayılabilir.