Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde iki Pitbull, 4 yaşındaki çocuğa saldırdı. Saldırıya uğrayan 4 yaşındaki kız ağır yaralandı. Ağır yaralanan çocuk hastaneye kaldırıldı. Çocuk göğsü ve yüzünden ciddi şekilde yaralanmıştır. Kızın hayati tehlikesi hala bulunuyor. İki köpek daha sonra barınağa götürüldü. Pitbul bakanlık tarafından yasaklı bir köpek türüdür ve yüzündeki koruma olmadan dolaştırılması yasaktır. 

Tarım ve Orman Bakanlığı yeni yayınladığı genelgeyle birlikte bakılması yasaklanan köpek sayısını 4'ten 6'ya çıkardı.  Genelgede şu yazıyor:

"Yürürlüğe giren genelge ile, 7332 sayılı Kanun gereğince 14 Temmuz 2021 tarihi öncesinde sahiplenilmiş tehlikeli ırkların, 14 Ocak 2022 tarihine kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınması kaydıyla sahiplerince bulundurulmasına imkan sağlanacaktır. Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa ırklarına ek olarak sahipli American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpeklerin de söz konusu tarihe kadar veteriner kliniklerinde kısırlaştırılmaları ve mikroçip ile işaretlenmeleri, sahiplerince kısırlaştırıldıklarına dair belge ile birlikte PETVET sistemine kaydettirilmek üzere il veya ilçe tarım müdürlüklerine başvuruda bulunmaları önem arz etmektedir. Aksi takdirde söz konusu hayvan sahiplerine 28'inci maddenin 1'inci fıkrasının (j) bendinde öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanacaktır."

PARA CEZASI UYGULANILIYOR
Bakanlık, genelgede yazan zorunlulukları yerine getirip aynı zamanda ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılması ve çocuk parklarında dolaştırılması yasaklanmıştır. "Bu hükümlere aykırı hareket edenlere, 11 bin TL idari para cezası verilecek; belirtilen yasaklara aykırılığın tekrarı halinde, idari para cezası verilerek hayvanlara el konulacak ve en yakın belediye tarafından hayvan bakım evine götürülecektir.

KÖPEK BAKMAK CAİZ Mİ?
Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)