Eşler Birlikte Duş Alabilir mi Alırsa ne Olur?

Uzun yıllardır herkes tarafından merak edilen konulardan biri olan eşler birlikte duş alabilir mi? sorusunun cevabı haberimizde. Bu konuyla akalı tüm bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz...

İlk olarak İslam dininde insanların sadece ibadet ederken değil hayatlarının her evrelerinde temiz olmaları istenmektedir. Bu yüzden de sık sık banyo olmalı ve beden temizliğimizi de en az ruh temizliğimiz kadar önemsemeliyiz. 

KARI KOCA BİRLİKTE DUŞ ALABİLİR Mİ?

Hayatının her anında Müslümanlara örnek olan Hz. Muhammed ise banyo adabı ile ilgili nelere dikkat edilmesini hadisleriyle anlatmaktadır. İslam’a göre eşlerin beraber banyo yapmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Zaten Hz. Âişe’nin Hz. Muhammed’le beraber yıkandığından bahseden hadis-i şerif Buhârî’de geçmektedir. Fakat buradan eşlerin beraber yıkanmalarının câiz olduğu anlaşılsa da büsbütün örtüden sıyrılmış oldukları anlaşılmamalıdır. Çünkü zira Hz. Muhammed pek çok hadis-i şerifte çıplaklığa karşı Müslümanları ikaz etmiştir. Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Fetva makamlarının vermiş olduğu bilgi bu yöndedir.

Eşlerin birlikte banyo yapmaları haram değildir fakat büsbütün çıplak olunması gusül abdestine bağlı kalınmadığı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda birçok dini kaynağa göre banyo olurken çıplak kalınması hem insanın insanlık özelliğine, hem de Allah’a, meleklere ve eşine karşı utanma duygusuna terstir. Banyo yaparken örtülü olunması gerektiği birçok hadis-i şerifte de geçmektedir. İslam dininde önemli konulardan biri de temizliktir. 

Hepimizin de bildiği gibi temizlik imandadır diye bir tabir vardır ve bu cümlenin aslında bizlere vermek istediği mesaj İslam‘ın temizliğe verdiği önemi vurgulamaktır. Ayrıca Kuran’ı Kerim’de yer alan birçok ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere hem maddi hem de manevi temizlik Allah katında ve Hz. Muhammed nazarında hayli önemlidir. Haliyle de İslam dinindeki en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de temizlik konusu olmuştur. İslam dininin, günde 5 vakit namaz kılmayı ve namazdan önce de abdest alarak günde 5 kez temizlenmeyi gerekli kıldığından da İslam dininde temizliğin ne denli önemli olduğunu anlayabiliyoruz.

 Ayrıca Kuran’ı Kerim’de yer alan birçok ayet ve hadislerden de anlaşılacağı üzere hem maddi hem de manevi temizlik Allah katında ve Hz. Muhammed nazarında hayli önemlidir. Haliyle de İslam dinindeki en dikkat edilmesi gereken konulardan biri de temizlik konusu olmuştur. Bildiğiniz gibi günümüzde bir çok hastalığın temelinde de yetersiz hijyen yatmaktadır ve bu durum insanda geçici veya kalıcı bir takım hastalıklara sebep olmaktadır. Bu yüzden temizlik ve hijyen kurallarına uymalı ve olabildiğince önce kendimizi sonra da çevremizi temiz tutmaya çalışmalıyız.