Bilim insanları, yaptıkları incelemeler sonucunda dünyanın sonu geldiğinde, ayakta kalabilecek beş ülkeyi sıraları. İşte o 5 ülke…

Bilim insanları, nüfus artışı ve enerji temelli küresel ekonomi sebebi ile dünyanın sonunun yaklaştığını ortaya koyan yeni bir araştırma yayınladı.

DÜNYANIN SONU GELDİĞİNDE AYAKTA KALACAK ÜLKELER NE?

Yayınlanan bu araştırmada küresel ısınma, doğa tahribatı, finansal kriz ya da yaşanacak yeni bir pandeminin uygarlığın çöküşüne sebep olabileceği belirtildi. Bu araştırmada kıyametten daha az etkilenecek beş ülke belirtildi. Peki, bu senaryolar gerçekleştiğinde hangi ülkeler ayakta kalabilecek?

DÜNYA TEHLİKELİ BİR DURUMDA

Bilim insanları ortaya koydukları araştırma ile küresel bir çöküş durumunda yaşamanın en güvenli olacağı beş ülkeyi belirledi. Bu beş ülkenin küresel bir çöküşten en az etkilenecek ülkeler olduğunu eklerken dünyanın ‘tehlikeli bir durumda’ olduğunu belirtti. Bu beş ülke belirlenirken; ülkeler, nüfusları için gıda yetiştirme, sınırlarını istenmeyen kitlesel göçlerden koruma, elektrik şebekeleri ve bazı üretim yeteneklerine göre sıralandı. Daha çok nüfus yoğunluğunun az olduğu ve ılıman olan yerler öne çıktı.

YEDEK KAPASİTE BULUNMALI

Bilim insanları ülkelerin iyileştirilmesi için gereken faktörleri de vurguladı. Ekonomik verimliliğe değer veren küreselleşmiş bir toplumun dayanıklılığa zarar verdiğini ve gıda ve diğer hayati sektörlerde yedek kapasitenin bulunması gerektiğini söyledi.

İşte dünyanın sonu geldiğinde ayakta kalacak 5 ülke;