Asgari Ücrette 5 Olasılık Asgari Ücretler 2022 yılı için ne kadar olacaklar? Asgari Ücret 2022 yılı ne kadar olur? İşte Asgari ücret tutarları hakkında ekonomistlerin önerileri.. Yazar Ahmet Karabıyık, milyonlarca çalışanı ilgilendiren Asgari ücret hakkında açıklamaları ile dikkat çekti Karabıyık, hemen hemen herkesi ilgilendiren 2022 yılındaki asgari ücret için, vergi-sigorta-işveren maliyetlerini ve değişimlerini gösteren olası beş farklı tahmini yazdı. Ahmet Karabıyık'a göre Asgari ücret hakkında 5 olası haber..

8-9 milyon kadar kişinin merakla beklediği asgari ücretteki zam oranı merakla bekleniyor 2022 yılı için milyonlarca vatandaşın gözü enflasyon oranlarında. Konu hakkında Hürriyet yazarı Ahmet Karabıyık bir yazı kaleme aldı. Net olarak 826 TL olarak hesaplanan asgari ücret yeni yılda 3 bin 500 TL olur mu? En çok 4 bin 500 aralığında belirlenebileceğini varsaydı. Karabıyık en çok 4 bin 500 lira aralığında belirlenebileceğini varsayarak beş farklı net ücret için vergi-sigorta-işveren maliyetlerini ve değişimlerini gösteren tablo hazırladı.

2022 yılı Asgari ücretteki artışın miktarı merak ediliyor. Bu sene zam artışı beklenti olarak geçmiş seneye göre daha fazla. Bununla beraber çalışan temsilcileri de, işveren temsilcileri de ve hükümet de enflasyonun karşısında asgari ücretlinin korunması gerektiğini belirtiyor. Şimdi gözler aralık ayındaki asgari ücret tespit komisyonunun toplantılarında. Peki Asgari ücret 2022 yılı için ne kadar olur?

Ahmet Karabıyık'ın belirttiğine Çalışan vergi hesapları da ücret üzerinden yapılıyor. Yani asgari ücretin artması sadece net maaş alanları ilgilendirmiyor. Asgari geçim indirimini de (AGİ) asgari ücret belirlemekte. Ayrıca işsizlik ödeneği de, kıdem ve ihbar tazminat hesaplamaları da, isteğe bağlı sigorta primleri de SGK idari para ceza tutarları da yeni asgari ücretten direkt etkilenenler arasında yer alıyor.

2020 yılına girerken yüzde 15.03 artan asgari ücret 2.021 liradan 2.325 liraya, 304 lira artmıştı. 2019’a girerken ise yüzde 26.06 artmıştı: 1.603 liradan 2.021 liraya 418 lira artmıştı. Bununla beraber yeni yıl için asgari ücretlerin ne kadar olacağı merak ediliyor. Peki bu yıl ne kadar artacak? 2022’de asgari ücretlinin net maaşı ne kadar olacak? Bu soru önümüzdeki haftalarda cevaplanacak.