İstanbul'da Güngören'de alüminyum doğrama alanında faaliyet yürüten şirket 7 bin TL maaşla çalışacak elaman arıyor. Yaklaşık bir yıldır kimse tarafından başvuru yapılmayan pozisyon için şirket son çare olarak Güngören Belediyesi'ne başvurdu.

İstanbul'un Güngören ilçesinde alüminyum doğrama alanında faaliyette bulunan şirket tam bir yıldır eleman arıyor. Alimunyum doğrama alanında faaliyet gösteren şirket  7 bin TL maaşla çalışacak eleman bulamıyor.

7 BİN MAAŞ VEREN SEKTÖRE BAŞVURAN İŞÇİ YOK

 Şirket son çare olarak Güngören Belediyesi'nin iş arayanlar ve işverenleri buluşturmak için kurduğu Kariyer Merkezi'ni aradı. Kariyer Merkezi'ne tam tamına 3 bin 500'ün üstünde başvuruda bulundu. Ama iş arayanlardan hiç biri şirket ile görüşmeye gelmedi. 

7 BİN TL MAAŞ VERİYOR 

Güngören Belediyesi'nin iş arayanlar ve işverenleri buluşturmak için kurduğu Kariyer Merkezi'nde pandemi döneminde bir yılda 593 kişi yeni bir iş sahibi oldu. Ancak yetkililer 7 bin TL maaşı olan açık pozisyona yaklaışık 1 yıldır başvuru yapılmadığını tespi etti. Şaşkınlıklarını gizleyemeyen yetkililer sistem üzerinden eşleştirmenin yanı sıra iş arayan vatandaşlara bire bir tavsiyelerde bulunarak yönlendirmeler yapılmasına rağmen marangoz, çanta imalatı, çelik kapı imalatı, alüminyum doğrama gibi iş alanlarında vasıflı veya vasıfsız eleman bulmakta zorluk çekildiği gözlemledi.

BU SEKTÖRDE İHTİYAÇ VAR

Özel bir firmanın sahibi olan Emrullah Oduncu "Eleman bulamıyoruz. Güngören Belediyesi kariyer merkezi başvurduk. Eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Bizim sektörde eleman yetişmiyor. Hem demir hem de pvc doğramada eleman arıyoruz. Vasıflı veya vasıfsız elemanları bulamıyoruz. Pandeminin etkisi oldu. Ustanın kalitesine göre değişiyor. 6 veya 7 bin TL veriyoruz. Vasıfsız elemanlar asgari ücretle başlatıyoruz. 1 veya 2 ay deneme daha sonrasında ücreti yükseltiyoruz. Güngören Belediyesi kariyer merkezine başvurduk cevap bekliyoruz. Bizim sektörde çalışmak istemiyorlar. Ara eleman sıkıntısı var. Kaliteli ustaya 7 bin TL veriyoruz. Yine de çalışmak istemiyorlar. Okudukları için kamu alanları tercih ediyorlar. Bu sektörde ihtiyaç var." dedi.

600 KİŞİ İŞ SAHİBİ OLDU

"Kariyer Merkezi sayesinde pandemi döneminde 600'e yakın vatandaşımıza yeni bir iş kapısı bulmasında aracılık etmenin mutluluğunu yaşıyoruz" diyen Güngören Belediyesi Başkanı Bünyamin Demir, "Kurduğumuz sistem sayesinde hem işverenlerimizin kriterlerini hem de iş arayan vatandaşlarımızın özelliklerini kaydederek anında eşleştirmeler yaparak onları buluşturuyoruz. Bu sayede pandemi döneminde bizlere başvuran 3 bin 500'ün üstündeki vatandaşlarımızdan yaklaşık 600'ü yeni bir işe yerleşti. Hepsine bol kazançlar diliyorum. Ancak nadiren de olsa sistemde yaptığımız incelemede, bazı işverenlerimizin açık pozisyonlarına bir yıldır başvuruda dahi bulunulmadığını tespit ettik. Bizler iş arayanları desteklediğimiz gibi aynı zamanda işverenleri de destekliyoruz.

BİR YILDIR BAŞVURAN YOK

Onların da nitelikli ve aradığı kriterlere uygun çalışma arkadaşları bulmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu süreçte incelediğimizde bir kaç işverenimiz yaklaşık bir yıldır neredeyse hiç bir eleman bulamamış. Bizler de bu durumu nasıl aşarız neler yapabiliriz araştırmaya devam ediyoruz. İşverenimiz ile görüştüğümüzde şartlarının da normal piyasa şartlarında iyi denilebilecek bir seviyede olduğunu görüyoruz. İnşallah en kısa sürede hem işverenlerimizin aradığı kriterlere uygun hem de iş arayan vatandaşlarımız yeni bir iş sahibi olmasına vesile olarak bu zorlu süreci birlikte aşacağımıza inanıyoruz" dedi.