Gelen zamlar sonucu tüm Türkiye’nin gözü asgari ücrete gelecek zamma çevrildi. Yeni asgari ücretin ne kadar olacağı en çok tartışılan konulardan biri. Enflasyon ve dolar kuru hesaba katıldığında 2022 asgari ücretinin yüksek olacağı düşünülüyor. Peki, asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücretin yıllara göre değişimi nasıl? Hepsi haberimizde.

YENİ ENFLASYON RAKAMLARI SONRASI 2022 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ

Geçen hafta Merkez Bankası 2021 yıl sonu enflasyon rakamları tahmini açıkladı. Enflasyon rakamları 4 puan yükseldi ve yüzde 14'ten yüzde 18'e yükseltildi. Geçen sene yüzde 21 zam yapılan asgari ücrete bu yıl yüzde 25 civarında zam yapılması bekleniyor. Geçen sene enflasyon oranı 14'ken bu yıl için 18 olarak kaydedildi. 

TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU'NA ASGARİ ÜCRET DAMGA VURDU

TMBB Plan ve Bütçe Komisyonu'nda asgari ücret hakkında tartışmalar başladı. CHP ve HDP milletvekilleri asgari ücrete zam pankartları açtı. Ak Partili milletvekilleri bu protestoya tepki gösterdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin, gösterilen tepkileri olumlu karşıladı. Bakan Bilgin, "Asgari ücretle ilgili hepimizin yaptığı hesaplar, bizim de yaptığımız değerlendirmeler var. Enflasyon karşısında emeği koruyacak bir asgari ücret seviyesinin belirlenmesi gerektiği düşüncesiyle hareket ediyoruz. Bunun için Türkiye çapında bir araştırma yaptırıyorum." açıklamalarında bulundu. Asgari ücret için Türkiye genelinde 2 bin 500 kişinin fikrine danışılacak. Vedat Bilgin, emeği ve işçileri korumak istiyor. 

BAKAN ELVAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Cumhurbaşkanımızın en hassas olduğu hususlardan biri vatandaşımızın enflasyona ezdirilmemesi. Asgari ücret başta olmak üzere bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğiz” açıklamalarında bulundu.

ASGARİ ÜCRET ZAM GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR

Asgari ücrete ne kadar zam geleceği konuşulurken, zam görüşmeleri de yakında başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ayında toplanıp yeni zammı tartışacak. Geçtiğimiz sene asgari ücret zammı dört toplantıda karara kılınmıştı.

EKİM AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

Ekim ayı enflasyon rakamları 3 Kasım'da açıklandı ve aylık enflasyon rakamları 19,58'den 19,89'a yükseldi. Gıda enflasyonun da yükselmesiyle birlikte asgari ücret tartışmaları tekrardan alevlendi. 2022 asgari brüt ücretin 4364 TL, net ücretin 3,600 TL'ye çıkması bekleniyor. Bu açıdan bakılırsa asgari ücrete yüzde 22 oranında zam gelecek.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİLER KALDIRILIYOR MU?

Artan enflasyon ve doların TL karşısında yükselmesi sonucu dar gelirli vatandaşlar zor duruma düştü. Artan baskıyı hafifletmek için bir takım düzenlemelere gidiliyor. Buna göre asgari ücret enflasyon oranından daha fazla arttırılacak ve vergi diliminin hafifletilmesi düşünülüyor. Asgari ücretten vergilerin kaldırılması zor gözükse de indirim yapılması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİLER SİLİNİRSE NE OLUR?

Asgari ücretli çalışan sayısı ülkemizde 13 milyonu geçmiş durumda. Asgari ücretliden alınan vergilerin toplandığında çok cüzi bir miktara gelmesi sonucu MHP, asgari ücretten verginin kaldırılmasını AK Parti'ye teklif etti. AK Parti de asgari ücretteki vergilerin indirilmesine sıcak bakıyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

2021’nin bitmesine çok az kaldı ve herkes yeni asgari ücretin miktarını merak ediyor. Asgari ücret fiyatı ve zammı belirlenirken son 6 ayın enflasyon oranları dikkate alınacak. Şu an Türkiye’de asgari ücretle çalışan 13 milyon 515 bin kişi bulunuyor. Enflasyon rakamları geçen günlerde açıklanınca tekrardan asgari ücret zammı ne kadar olur hesaplamaları yapılmaya başlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yakın zamanda toplanacağını belirtti. Sözlerine 'Çalışanların hayatlarını düzenleyecek bir netice elde edilmesi konusunda çalışacağız.' ile devam etti. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu işçi ve işverenlerle farklı zamanlarda görüşüp asgari ücret zammı için istişarelerde bulunuyor. Tespit komisyonunda pazarlıklar yapılıyor ve sonunda enflasyon rakamlarına göre bir fiyat belirleniyor. Son yıllarda yapılan zamlar, enflasyon rakamlarının üzerinde olduğu biliniyor. Geçen sene Pandeminin etkisiyle zam oranı yüzde 7 olmuştu. Yine enflasyon üzerinde bir zam geleceği tahmin ediliyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Milyonlarca çalışan kişi asgari ücret zammını büyük bir heyecanla bekliyor. Aralık ayı içerisinde başlayacak olan görüşmeler sonucunda nihai karar verilecek. Görüşmeler içerisinde ise enflasyon kritik bir öneme sahip. Eylül ayı itibari ile yıllık enflasyon yüzde 19.58'e çıktı. Söz konusu rakama göre asgari ücretin 3.300 liraya çıkması bekleniyor. Söz konusu enflasyonun üzerine yüzde 5'lik refah payı da eklenmesi gündem konusu olmuş durumda. 

ASGARİ ÜCRETİN YILLARA GÖRE DEĞİŞİMİ

2005 yılında 488 TL olan asgari ücret, 2010 yılında 729 TL olmuştu. 5 yıl sonra 1273 TL’ye yükselen asgari ücret, 2019 yılında 2558 TL’ye ulaşmıştı. Bu yılın asgari ücretinin de 3500 TL olması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN SÖZ VERİLDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Afyonkarahisar'da Türk-İş toplantısında en kısa sürede asgari ücret toplantısının başlayacağını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti; "Asgari ücret bir sosyal adalet mekanizması olarak işleyecek. Önümüzdeki dönemde asgari ücret görüşmelerine başlayacağız. Asgari ücret sadece düşük gelirli grupların değil çalışma hayatında yer alan herkesin gelirine bir müdahale etme imkanıdır. Aynı zamanda asgari ücret bizim işsizlik sigortasından tutun bütün harcamalara kadar düzenleyici bir eşittir."

ÇALIŞAN ENFLASYONA EZİLMEYECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde olan memur zammı ile ilgili yapmış olduğu açıklamalarda şu sözleri söylemişti; "Memurları enflasyona ezdirmeyeceğiz" sözüyle talimatı vermiş, 6. Dönem Toplu Sözleşmesi memur ve memur emeklisinin lehine enflasyonun üzerinde zam almasıyla sonuçlanmıştı. Ülke genelinde 7 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücret gelişmelerinde ise durum yine aynı, çalışanın enflasyona ezdirilmemesi amaçlanıyor.

ASGARİ ÜCRET GEÇEN SENE 634 LİRA ARTMIŞTI

Koronavirüs salgınıyla beraber ekonomik zorluk çeken çalışanlar,  2020 yılının ardından asgari ücret 2021, salgın koşulları dikkate alınarak enflasyonun yaklaşık 6,96 puan üzerinde yüzde 21.56 oranında artış yapılarak brüt 3.577,50 TL'ye yükseltilmişti. 2020 yılında yıllık enflasyon yüzde 14,6 olarak kaydedilmişti.

2022 ASGARİ ÜCRETİ İLE BU ÜCRETLER DEĞİŞECEK

- Türkiye'de asgari ücret 2022 ile 7 milyon çalışanın maaşının yanında birçok değişiklikler de yapılacak.

- İşsizlik maaşı artacak. Mevcut durumda en yüksek işsizlik maaşı 2010 TL olması bekleniyor.

- Bütün çalışanların aldığı asgari geçim indirimi (AGİ) de yükselecek. Şu anda bekar bir işçi için AGİ 268,31 TL.

- Emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapanların ödeyecekleri miktarlar artacak. Mevcut durumda bir aylık ödeme 1.144 TL.

- İş göremezlik ödeneği artacak.

- Yaşlılık, evde bakım, engelli maaşları Ocak 2022 ile birlikte zamlanacak.

- Kendi primini ödeyen Bağ-Kurlular ve isteğe bağlı ödeme yapanların verdikleri paralarda artış kaydedecek.

- Gündelikçiler için ödenecek primler artacak.