10 Kasım Resmi Tatil Mi Hangi Güne Denk Geliyor 10 Kasım'da Ne Yapılır? 10 Kasım günü resmi tatil mi? 10 Kasım resmi tatile mi denk geliyor? 10 Kasım resmi tatil olacak mı? 10 Kasım etkinlikleri.. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü her yıl 10 Kasım'da anma töreni ile ülkemizde kutlanmaktadır.

10 Kasım Atatürk'ü anma gününe geri sayım başlamışken en çok araştırılan konulardan biri de 10 Kasım'ın tatil olup olmadığı sorusu oluyor. Peki 10 Kasım tatil olacak mı? Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83 yıl dönümünde tüm yurtta düzenlenen çeşitli törenlerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk anılacak. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü sebebi ile resmi bir tatil söz konusu mu? Peki, 10 Kasım resmi tatil mi? 10 Kasım 2021 hangi güne denk geliyor? İşte 10 Kasım etkinlikleri..

Ölümünün 83. yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu yeniden anılıyor. 10 Kasım 1938 günü saat 09.05'te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm günü olan 10 Kasım'da okul olup olmadığı merak konusu oluyor. Peki 10 Kasım Resmi Tatil olacak mı? İşte merak edilen sorunun cevabı..

10 KASIM HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

10 Kasım 2021 bu yıl çarşamba gününe denk gelmektedir.

10 KASIM RESMİ TATİL OLACAK MI?

10 Kasım günü resmi tatil değildir. Türkiye genelinde anma günü olarak kutlanır. 10 Kasım kendisini içeren haftası ile beraber Atatürk haftası olarak anma törenleri ile beraber devam eder. 

10 KASIM ATATÜRK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

10 Kasım gününde genellikle Anıtkabir ziyaretleri gerçekleştirilir. Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara'da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye'nin genelinde de yas tutulmakta. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05'te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinlikleri düzenlenir. Türkiye genelinde 09:05 geçe saatler durur, zaman durur ve Türkler cumhuriyetlerinin kurucusunu anarlar. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir. Yas günü olarak anma törenleri düzenlenir. 10 Kasım'da Atatürk'ün sevdiği türküler, şiirler okunur.