Fitbit, felç önleme teknolojisiyle Apple Watch'un liderliğini takip ediyor. Günümüzün en iyi fitness takip cihazlarının ve akıllı saatlerinin ataları, küçük sesli uyarı cihazları ve adım izleme yeniliklerinden biraz daha fazlası olabilir, ancak her zaman hayat kurtarma ve ciddi sorunları geri döndürülemez hale gelmeden önce tanımlamamıza yardımcı olma potansiyeline sahip olduklarını biliyorduk

Fitbit, felç önleme teknolojisiyle Apple Watch'un liderliğini takip ediyor. Günümüzün en iyi fitness takip cihazlarının ve akıllı saatlerinin ataları, küçük sesli uyarı cihazları ve adım izleme yeniliklerinden biraz daha fazlası olabilir, ancak her zaman hayat kurtarma ve ciddi sorunları geri döndürülemez hale gelmeden önce tanımlamamıza yardımcı olma potansiyeline sahip olduklarını biliyorduk. Geçen ay Google, sağlık hizmetlerini ilerletmek için makine öğrenimi algoritmalarıyla yaptığı çalışmanın altını çizdi ve şimdi ABD Gıda ve İlaç İdaresi, atriyal fibrilasyonu olan kişileri belirlemede daha da etkili olacak yeni bir algoritmayı Fitbit cihazlarına sunmaya başladı. (AFib), bir kişinin felç geçirme riski altında olduğunun önde gelen işaretlerinden biridir.

Bu, Fitbit'in düzensiz kalp ritimlerine karşı verdiği mücadeledeki ilk başarı öyküsü değil. 2020'de, yerinde kontroller yapmak için kullanılabilecek bir uygulama için Fitbit'e yasal izin verildi . Kullanıcılar bir teste başlayabilir ve yerleşik PPG (fotopletismografi) optik kalp atış hızı sensörü ölçümler yapıp bir okuma verirken yaklaşık 30 saniye hareketsiz kalabilir.

Yeni algoritma, siz uyurken veya dinlenirken düzenli ölçümler yapmak için test prosedürünü otomatikleştirerek bir adım daha ileri gider. Testlerin düzenliliğini artırarak ve gün içinde farklı saatlere genişleterek, ara sıra AFib epizodlarını tespit etme olasılığı büyük ölçüde artar.

PPG, vücudunuzdaki kan damarlarının boyutunu ölçerek çalışır. Her kalp atışı, kan vücutta itilirken damarların genişlemesine ve büzülmesine neden olur. Bu paterndeki düzensizlikleri izleyerek atriyal fibrilasyon belirtilerini belirlemek mümkündür.

Ryzen 7 5800X3D işlemci incelemesi Ryzen 7 5800X3D işlemci incelemesi

2020 boyunca 455.699 katılımcıyla yapılan beş aylık bir çalışmada Fitbit, AFib'i zamanın %98'inde başarılı bir şekilde tanımlayabildiğini ve normal sinüs ritmine sahip katılımcıları belirlemede %100 doğru olduğunu buldu.
Fitbit, algoritmasına dayalı olarak Düzensiz Kalp Ritmi Bildirimleri adlı yeni bir özelliği kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu, kullanıcıları potansiyel sorunlara karşı uyarmak için faydalı olacaktır; mevcut EKG uygulamasıyla birlikte yerinde kontroller yapmak ve bir iz kaydetmek için kullanıldığında, sağlık uzmanlarına erken teşhise ulaşmak için kullanabilecekleri daha fazla veri sağlamak mümkündür.

Düzensiz Kalp Ritmi Bildirimleri özelliği, AB ve diğer ülkelerde düzenleyici onay verilene kadar yalnızca ABD'de kullanılabilecektir. Fitbit'in blog gönderisi , özelliğin yalnızca "bir dizi kalp atış hızı özellikli cihazda" kullanılabileceğini belirtti, ancak mevcut cihazlarda mı yoksa yalnızca yeni modellerde mi bulunacağı konusunda netlik vermedi. Ancak, EKG uygulaması temel olarak tüm uyumlu donanımlara sunuldu ve bu izleme özelliğinin aynı donanımın tamamında çalışması muhtemeldir. Bu kullanıma sunulduğunda, şu anda Apple Watch'un sonraki modellerinde bulunan AFib izleme yetenekleriyle eşleşecek.