Fırtına obüs menzili nedir, özellikleri nelerdir, çok merak ediliyor. YPG'yi vuran tankların atış videoları için haberimizin detaylarına bakabilirsiniz.

Kamumanset.com - TSK'nın Azez'deki PYD mevzilerini vurmasıyla gündeme gelen fırtına obüs nedir sorusu çok soruluyor. "T-155 Fırtına" ismiyle üretilen ve fırtına obüsü adıyla anılan silah sistemini Türkiye üretmiştir. YPG'yi vuran fırtına obüs tankları hakkında bilgi edinmek istiyorsanız haberimizi okumaya devam edebilirsiniz. Fırtına obüs atış menzili ne kadar geniş sorusu, bu günlerde sıklıkla soruluyor. çok merak edilen fırtına obüs özellikleri nelerdir sorusunun cevabı haberimizde yer alıyor. Ülkemizdeki fırtına obüs sayısı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız haberimizi okumaya devam ediniz. Fırtına obüs atış video linkine tıklayarak fırtına obüslerin nasıl atış yaptığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Detaylar Kamumanset.com’da.

Kısmetse Olur Cansel'in Estetiksiz Hali Şok Etti Kısmetse Olur Cansel'in Estetiksiz Hali Şok Etti

FIRTINA OBÜS ÖZELLİKLERİ NEDİR?

‘T-155 Fırtına’ adıyla üretilen ve fırtına obüsü ismiyle anılan silah sistemini Türkiye üretmiştir. ADOP-2000 sistemine sayısal olarak entegre edilmiş olan Fırtına, sahip olduğu Aselsan ürünü 9600 serisi frekans atlamalı sayısal telsizleriyle emniyetli, esnek, süratli, mobil, elektronik harp korumalı etkindir. Şu günlerde adını sıklıkla duyduğumuz fırtına obüs, üzerine monte edilmiş 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlerinden oluşan gelişmiş süspansiyon sistemiyle engebeli arazilerde bile rahatça hareket edebilmektedir.

Obüsteki muharebe sistemleri Fırtına Atış Kontrol Sisteminin hesapladığı atış komutlarını alma ve gönderme yeteneğine sahiptir. Fırtına hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazırlanır.  İlk 15 saniye içinde ani atış (darbe) olmak üzere 8 atımlık atış görevini, bir dakikada sonlandırma özelliğine sahiptir. Fırtına obüs ayrıca atış görevinin tamamladıktan sonra 30 saniye içinde mevziini terk edebilir. Obüs, sahip olduğu içeriden komuta edilebilen otomatik namlu yol kilit sistemi ile birlikte kısa sürede mevzi değiştirebilir ve böylece düşmanın karşı ateşine maruz kalma riskini minimum düzeye düşürür.

Fırtına obüs silah sistemi

NATO standardı her cins 155mm obüs mühimmatını kullanabilen Fırtına, 48 adet silah payı kıt’a yükü mühimmata sahiptir. Elektrikle çalışan ve elektronik olarak kontrol edilen otomatik mermi doldurma sistemine sahiptir. Obüs bu sayede ani atış için 15 saniyede 3 atım ve sürekli atış için dakikada 2 atım gerçekleştirebilme özelliğine de sahiptir. Obüs, 52 çap uzunluğunda, monoblok olarak imal edilen ve 23 litre4lik yanma odası hacmine sahip bir namlu ile donatılmıştır ve MKE tesislerinde üretilmektedir.

Fırtına obüsün Aselsan tarafından geliştirilen özgün atış kontrol sistemi, dört ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (Inertial Navigation System), Atış Kontrol Bilgisayar, Otomatik Namlu Yönlendirme Sistemi ve İlk Hız Ölçme Radarı olarak dörde ayrılır.