EYT İçin 5'li Formül Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı EYT için merak edilenleri Sosyal güvenlik uzmanı Ali Duman açıkladı

EYT İçin 5'li Formül Sosyal Güvenlik Uzmanı Açıkladı EYT için merak edilenleri Sosyal güvenlik uzmanı Ali Duman açıkladı. EYT son dakika haberlerini sizler için derledik. EYT yasasının ne zaman çıkacağı halk tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Binlerce kişi emeklilikte yaştan ötürü emekli olamamaktan şikayetçi. Emeklilikte yaş şartına takılan vatandaşların gündeminde yer almaya devam eden sorun hakkında son dakika bilgilerini sizler için derledik. EYT ile ilgili son dakika gelişmeleri.. EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) ile ilgili son günlerde art arda gelen açıklamaların gözler düzenleme ile ilgili yeni kararlara çevrildi. Peki EYT yasası nasıl olacak? Uzman isim açıkladı.

eyt2

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman konuyla ilgili 5 farklı formül üzerinde durulduğunu açıkladı. Duman'ın açıklamaları ise her gün EYT haberlerin takip edenler için son dakika gelişmesi oldu. Canlı yayına çıkan Ali Duman EYT hakkında konuştu. Ali Duman "Malum basına da yansıyan 5 farklı formülden bahsediliyor. Bunlardan 3 tanesi yasa tasarılarıyla alakalı. Meclis’teki partiler teklif vermişti. EYT 1999 yılında çıkmış bir yasa ile mağduriyet oluşturulmuş bir emekçi topluluğudur. 1999’dan önce sigortaya girdiğinizde her şey belliydi. 2001 yılında AYM’ye gönderildi. 2022’de son şeklini aldı. Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir kanun işlemesi durumu oldu." ifadelerine yer verdi. Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Duman açıklamalarına şu şekilde devam etti:

eyt3

Müge Anlı'daki Ezel Bayraktar Kısmetse Olur'a Katıldı Müge Anlı'daki Ezel Bayraktar Kısmetse Olur'a Katıldı

"1976 yılından sonra sigortaya giren herkesi kapsar hale geldi. Geç emekli olmaya olanak sağlamış oldu bu yasa. Binlerce insanımız geç emekli olmak zorunda kaldı. Halen daha çalışmalarını tamamladığı halde yaşı bekleyen emekli olamayan bir halk kitlemiz var. 2018 yılından itibaren 3 yılı aşkın zamandır gündemde yasa teklifi var. Alt komisyonda reddedilerek geri gönderilmişti. İktidar partisinin böyle bir çalışma olduğu kulis bilgisine yansıdı çalışma bakanı da bunu teyit etmiş oldu." ifadelerini kullandı. Daha önce iki yıl kadar önce çalışma başlatılacak olan EYT sorunu ile alternatif çözümler üretildiğini iddia eden Ali Duman "Mesele herkese bir formül üretmektir. Diğer kesimi görmemezlikten gelmek hukuk ve adalet mantığı içerisinde değildir. EYT 1999 yılı mağduriyeti oluşturan yasadan kaynaklıdır. Bu problemin ortadan kaldırılması doğru olacaktır. Burada bütçe konusu ortaya çıkıyor." ifadelerine yer verdi.