Emekli maaşı sorgulama, öğrenme ve hesaplama güncel olarak takip ediliyor. Emekli maaşı ne kadar oldu sorusu SGK ve Bağkurlular için oldukça önemli.

Emekli maaşı sorgulama, öğrenme ve hesaplama güncel olarak takip ediliyor. Emekli maaşı ne kadar oldu sorusu SGK ve Bağkurlular için oldukça önemli.

Zamlarla olduğu kadar geçtiğimiz günlerde SGDP kesintisi ile gündeme gelen emekli aylığı, emekli maaşı ne kadar oldu sorularının sorulmasına neden oldu. Enflasyon oranın belirlenmesinden sonra SGK emekli maaşı zamları hakkında açıklama yapmıştı. Bunlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu yaşlı ve emekli aylıklarında yapılan kesintinin kaldırılması oldu. Artık emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi alınmayacak. Emekli olmak için bazı şartların yerine getirilmesi ve prim ödemelerinin yapılması gerekiyor. Erkeklerin emekli maaşı almak için erkeklerin 60 yaşını doldurması gerekirken, kadınların emekli maaşı alması için 55 yaşını doldurması gerekiyor. Yenilikler hakkında bilgi sahibi olmak ve önceki bilgilerinizi kontrol etmek için emekli maaşı sorgulama yapabilirsiniz. Emeklilik geçmişte hesaplamasının yapılması için SSK, SGK, Bağkur ile bağlantıya geçilip başvuru yapılması gereken bir konuydu, şimdi online olarak ve kısa sürede öğrenilebiliyor. Emekli maaşı öğrenme hakkında merak edilen detaylar Kamumanset.com'da.

e2

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?
Emekli maaşı her vatandaşın bağlı olduğu kuruma göre değişiklik göstererek farklı şekillerde öğreniliyor. Emekliler bağlı oldukları kurumun sorgulama programına girerek emekli maaşı ne kadar sorusunun cevabını öğrenebiliyor. Yıllarca çalışan ve birikim yapmak isteyen vatandaşlar emeklilik tarihleri yaklaştığında bağlı oldukları kurumlardan bunları kesin olarak öğrenmek ister. Bakanlıkların hazırladığı online hizmetler sayesinde artık merak edilen soruların cevaplarını kolayca bulmak mümkün. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bizlere online olarak verdiği e-devlet uygulaması sayesinde merak ettiklerinizi öğrenmek çok basit. Emeklilere bu ay çifte zam verildi. Emekli olup Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin maaşından yapılan %10'luk SGK Destek Primi kesintisi önceki gün çıkartılan yasa ile kaldırıldı ve yeni yaspılan yasaya göre 'köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar' kapsamındaki Bağ-Kur'lulardan Sosyal Güvenlik Destek Primi artık alınmayacak. Temmuz ve Ocak ayı içerisinde artan emekli maaşları yeni eklenen promosyonla birlikte yüzleri daha da güldürecek. Bakan Süleyman Soylu'nun açıklamaları ile emekliye zam 2016 yılı içerisinde ard arda geliyor ve artış göstermeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı raporlara göre SSK ve Bağkur emeklilerini için olan bu uygulama artık düzenli bir şekilde enflasyon oranlarına göre ayarlanacak. Enflasyon oranı Ekim'de yüzde 1,55, Kasım'da yüzde 0,67, Aralık'da ise yüzde 0,21 olarak gerçekleşti. Tüm bu oranların sonucunda altı aylık enflasyon oranı %3,81 oldu. Bu da demek oluyor ki SSK ve Bağkur emeklileri 2016 yılında enflasyon oranından 3,81 oranında zam alacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal en düşük aylığı alan SSK işçi emekli aylığının ise %12,5 oranında bir artış olacağını belirtti.

e1

Gözden kaçırmayın

Büyük Google Chrome tehlikesi ortaya çıktı Büyük Google Chrome tehlikesi ortaya çıktı


EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA VE ÖĞRENME
Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan emekli maaşları ile ilgili açıklama yaptı: 'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),  2006 yılında, farklı norm ve standartlara göre hizmet sunan Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığ’ının birleştirilmesinden oluşan bir kurumdur. 2015 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşlarını yanlış hesapladığına dair birçok haber gazete ve televizyonlarda yer almıştı. O gün bu haberlere ihtiyatla yaklaşmıştık. Çünkü bütün emeklileri ve çalışanları doğrudan ilgilendiren bir kurumun yanlış yapma lüksü bulunmamaktadır. 2016 yılının ilk altı ayında 36 yıl 5 ay hizmeti bulunan ve ¼’dünden emekli olup, Özel Hizmet Göstergesi 9500, Aylık Katsayısı 88817 ve Taban Aylık Katsayısı 1390277 olan bir doçentin aylık emekli maaşı 3 bin 967,20 TL olması gerekirken, maaşının 2 bin 926,45 TL olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden bildirilmesi anlaşılır gibi değildir. Bunlar basit hatalar değildir. Bu ve benzeri vahim hatalar sonucu kim bilir kaç akademisyen ve memur mağdur edilmiş ya da mağdur edilmeye devam edilmektedir. Söz konusu mağduriyetlerin bir an önce sona erdirilmesi ve benzeri hataların devam etmemesi için ilgili kurumların gerekli tedbirleri alması gerekmektedir. Ömrü çalışmayla geçmiş değerli emeklilerimizi emekli hayatlarında huzursuz etmenin, onları mağduriyetle baş başa bırakmanın vebali ağırdır. bugün memurlar ve öğretmenler emeklilikleri geldiği halde yaş haddine kadar emekli olmayı düşünmemektedirler. Bunun en önemli nedeni emekli olduklarında maaşlarının yarı yarıya düşmesinden kaynaklanmaktadır. Emekliliği teşvik etmeden, had safhaya ulaşan işsizliği azaltmamız mümkün değildir. Gençlerimize iş bulmanın yolu emekliliği teşvikten geçtiği hatırdan çıkarılmamalıdır. Memur ve akademisyenlerimizi emekli olmaya teşvik etmenin en önemli yolu da emekli maaşlarında ve emeklilik ikramiyesi tutarında büyük bir faydası olan ek gösterge rakamlarının artırılması ve herkese makam tazminatı vermekten geçmektedir.' dedi.

EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bizlere online olarak verdiği e-devlet uygulaması sayesinde merak ettiklerinizi öğrenmek çok basit. Emekli maaşı sorgulama geçmişte SSK ile bağlantıya geçip kayıt olunması ve başvuru yapılması gereken bir konuydu. Emekli maaşı sorgulama, ne zaman emekli olurum uygulaması ile buna ve güncel sigorta bilgilerine ulaşılabiliyor. SGK emeklilik şartları arasında önemli olan prim ödenen gün sayısının tamamlanması ve emeklilik yaşının doldurulması gerekmektedir. Güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Emekli maaşı sorgulama işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA İÇİN TIKLAYIN

EMEKLİYE PROMOSYON İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KESİNTİSİ KALDIRILDI
Emekliler için zam ve promosyon haberinden sonra başka bir sevindirici haber geldi. Emeklilerden alınan SGDP kesintisi yapılan açıklama ile artık alınmayacak. "Ticari veya serbest meslek kazancı sebebiyle gelir vergisi mükellefi olan veya vergiden muaf olmakla birlikte Esnaf ve Sanatkar Siciline kayıtlı veya anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi ortağı, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi kaldırılmıştır.

4/a (SSK- hizmet akdiyle çalışanlar), 4/b (Bağkur- kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar) ve 4/c (Emekli Sandığı- kamu görevlileri) kapsamında yaşlılık veya emekli aylığı alanlardan, esnaf olarak çalışmaları sebebiyle aylıklarından SGDP (sosyal güvenlik destek primi) kesintisi yapılanların bu kapsamdaki sigortalılıkları 29.2.2016 tarihi itibariyle sonlandırılacaktır. Bu çerçevede; 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamında yaşlılık aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk edecek Sosyal Güvenlik Destek Primleri Mart/2016 dönemi aylıklarından kesileceğinden, Nisan/2016 döneminde ödenecek aylıklarda SGDP kesintisi yapılmayacaktır. 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında emekli aylığı alanların Şubat/2016 dönemindeki çalışmaları sebebiyle tahakkuk eden Sosyal Güvenlik Destek Primleri Şubat/2016 aylıklarından peşin olarak kesildiğinden Mart/2016 dönemi aylıklarından SGDP kesintisi yapılmayacaktır. Ayrıca, Emekli Sandığı kapsamında emekli aylıklarını 3 aylık dönemler itibariyle alanların aylıklarından yersiz olarak kesilen tutarlar, taleplerine gerek bulunmaksızın ilgililerin hesaplarına yatırılacaktır." cümleleri ile ifade edildi.