Elon Musk, Starlink internet uyduları Ukrayna'daki Rus devlet medyasını neden engellemiyor İlk kez açıkladı

Elon Musk, Starlink internet uydularının Ukrayna'daki Rus devlet medyasını neden engellemiyor? Elon Musk 'bütün haber kaynaklarının kısmen propaganda olduğunu' söyledi. 50 yaşındaki Elon Musk, Rus devlet medyasını Starlink internet uydularından engellemeyeceğini söyledikten sonra kendisini 'ifade özgürlüğü mutlakçısı' olarak nitelendirdi. 
Rus medyasına 'propaganda' diyen bir yorumcu kendisine meydan okuduğunda, 'Bütün haber kaynakları kısmen propagandadır' diye karşılık verdi. Başbakan, ülkenin internet erişimini kaybedebileceği endişesini dile getirdikten sonra Ukrayna'ya bir dizi Starlink anteni gönderdi. 

Ayrıca, Ukrayna'nın bazı bölgelerinde çalışan tek 'Rus dışı' sistem olduğu için Starlink'in bir hedef olabileceğini de kabul etti. Rusya, savaş hakkında 'sahte' haberler verirlerse kendi bağımsız gazetecilerini hapisle tehdit etti.
Elon Musk , Rus devlet medyasını Ukrayna'daki Starlink internet uydularından neden engellemediğini savunurken kendisini "ifade özgürlüğü mutlakçısı" olarak nitelendirdi ve "tüm haber kaynaklarının kısmen propaganda olduğunu" iddia etti. 

50 yaşındaki Musk, cumhurbaşkanının Rusya'nın Çarşamba günü Kiev'deki bir televizyon kulesinin  bombalanmasında olduğu gibi iletişim kulelerine saldırmaya devam etmesi halinde Ukraynalıların internet erişimini kaybedebileceği endişesini dile getirmesinin ardından bu hafta Ukrayna'ya bir dizi anten gönderdi .

Ancak teknoloji devi , Cuma günü tüm ABD personelini işten çıkaran Russia Today gibi Rusya devlet medyasını engellemeyeceğini çünkü 'ifade özgürlüğü mutlakçısı olduğu için üzgün' olmadığını söyledi. 'Starlink'e bazı hükümetler (Ukrayna değil) tarafından Rus haber kaynaklarını engellemesi söylendi. Silah zorlanmadıkça bunu yapmayacağız' diye tweet attı Cumartesi günü. 

Bir yorumcu Musk'ın pozisyonunu sorguladığında ve Rus medyasından "propaganda kaynakları" olarak bahsettiğinde, Tesla'nın kurucusu yılmadan cevap verdi: "Tüm haber kaynakları kısmen propagandadır, bazıları diğerlerinden daha fazladır."

50 yaşındaki Musk, başbakanın Ukraynalıların internet erişimini kaybedebileceği endişesini dile getirmesinin ardından bu hafta Ukrayna'ya bir dizi anten gönderdi. Ayrıca Ukrayna'nın bazı bölgelerinde Starlink'in mevcut olan tek 'Rus dışı' bağlantı olduğunu iddia etti. Musk Perşembe günü 'önemli bir uyarı' yayınladı ve 'Ukrayna'nın bazı bölgelerinde' Starlink uydularının yalnızca 'hala çalışan Rus olmayan iletişim sistemi' olduğunu ve saldırılar için hedef alınabileceğini belirtti.  'Lütfen dikkatli kullanın' diye tweet attı. 

Ayrıca SpaceX'in sinyal karıştırmaya ve siber savunmaya 'öncelik vereceğini' belirtti ve Ukraynalılara 'güçlü durmalarını' ve 'bunu istemeyen Rusya'nın büyük insanlarına sempati duymalarını' söyledi. 

Putin'in Ukraynalıları internetten ayırma girişimlerine rağmen Rusya, savaşla ilgili 'sahte' haberler verirlerse kendi bağımsız gazetecilerini hapisle tehdit etti.

Ukraynalılar, Rusya daha agresif hale geldikçe silahlı bir adam onlara doğru hareket ederken korkmuş görünüyor. Rusya lideri Vladimir Putin, Batı ile olan çatışmasında söylemini tırmandırdı, Rusya'ya yönelik yaptırımların bir savaş ilanıyla eşdeğer olduğunu ve Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan eden herhangi bir ülkeyi çatışmanın bir parçası olarak görmekle tehdit ettiğini söyledi. ABD'de, sözde geri çekilmiş medya kuruluşu Russia Today, Ukrayna'daki savaşa yönelik tepkiler üzerine tüm personelini işten çıkardı ve fiilen kapandı. 

Genel Müdür Misha Solodovnikov, "Ne yazık ki, bu işten çıkarmanın kalıcı olacağını tahmin ediyoruz, bu da bunun çoğu T&R çalışanının tüm lokasyonlardaki istihdamından kalıcı olarak ayrılmasıyla sonuçlanacağı anlamına geliyor" dedi. 'Bu eylemin değerli çalışanlarımıza yol açacağı belirsizliği derinden üzüyor ve anlıyoruz.'

RT America, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana ABD'de ve Avrupa'nın çoğunda sahalardan uzak kaldı.

Putin'in ABD'deki ana sözcülerinden biri olarak görülen ağ, sebepsiz işgalden 'savunma amaçlı küçük bir saldırı' olarak söz etmişti. Duruşları hızla tepki çekti ve RT'nin kendi çalışanlarından bazıları kamuoyu önünde istifa etti ve birden fazla televizyon sağlayıcısı, akış teknolojisi hizmeti Roku ve sosyal medya kuruluşları ağ ile bağları kopardı.

Uydu TV şirketi DirecTV geçtiğimiz günlerde, bu yıl sona erecek bir sözleşme öncesinde 1 Mart'ta kanalın fişini çekeceğini duyurdu.

Bir sözcü, "RT America ile olan önceki anlaşmamıza uygun olarak, bu yılki sözleşme sona erme zaman çizelgesini hızlandırıyoruz ve artık programlarının hemen yürürlüğe girmesini teklif etmeyeceğiz" dedi.

Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler

Ağı da taşıyan Dish, Kremlin destekli kanalla ilişkisi hakkında yorum yapmadı. Eskiden Russia Today olarak bilinen RT, Birleşik Krallık ve Fransa da dahil olmak üzere dünya genelinde yakın zamanda yayından kaldırılan kardeş istasyonlara sahiptir.

YouTube, TikTok, Twitter ve Facebook'un ana şirketi Meta da Avrupa'daki platformlarında RT içeriğini yasakladı ve Meta yöneticisi Nick Clegg, Ukrayna'daki 'mevcut durumun istisnai doğası' ile ilgili bir karar verildiğini ima etti. 

RT'nin uygulaması artık Rusya dışındaki tüm ülkelerde Microsoft ve Apple uygulama mağazalarında kullanılamayacak.
Spotify ve Roku, RT bağlantılı podcast'leri de platformundan kaldırdı.

Rusya lideri Vladimir Putin, Batı ile olan çatışmasında söylemini tırmandırdı, Rusya'ya yönelik yaptırımların bir savaş ilanıyla eşdeğer olduğunu ve Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge ilan eden herhangi bir ülkeyi çatışmanın bir parçası olarak görmekle tehdit ettiğini söyledi.

Tehditler, Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik vahşi saldırısının, Mariupol kentinden toplu bir sivil tahliyesinin, Rus kuvvetlerinin vaat edilen insani ateşkesi göz ardı edip güney şehri bombalamaya devam etmesiyle raydan çıktığını görmesiyle geldi.

Rus birlikleri kuşatılmış şehirleri bombalamaya devam etti ve ülkelerinden zorla çıkarılan Ukraynalıların sayısı 1,4 milyona ulaştı. BM, geçen hafta Rusya'nın işgalinden bu yana 350'den fazla sivilin öldürüldüğünü söylüyor.

Cumartesi günü, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ABD Kongresi ile yaptığı toplantıda NATO'ya uçuşa yasak bölge oluşturması yönündeki çağrısını yineledi ancak fikir Amerika'da iki partili güçlü muhalefetle karşı karşıya ve NATO liderleri bunu reddetti ve bunun olacağını belirtti. ittifakı nükleer silahlı Rusya ile doğrudan askeri çatışmalara çekmek.

Uçuşa yasak bölge ancak Rus uçaklarının düşürülmesiyle uygulanabilirdi ve Putin Cumartesi günü böyle bir hareketi çatışmaya katılmak olarak göreceğini açıkça belirtti.

Rus devlet medyasına göre, Rus lider Rus havayollarının bir grup kadın çalışanına, "Onları anında askeri bir çatışmanın katılımcıları olarak göreceğiz" dedi. "Bu yöndeki herhangi bir hareketi, topraklarından askerlerimize yönelik tehditlerin bulunduğu bir ülkenin silahlı bir çatışmaya karışması olarak değerlendireceğiz." Aynı toplantıda Putin, ülkesine ABD ve Avrupa tarafından uygulanan cezalandırıcı ekonomik yaptırımlara yanıt olarak savaşçı tehditlerde bulundu.

Putin, "Uygulanan bu yaptırımlar savaş ilanı gibidir" dedi. 'Şu anda olup bitenlerin çoğu, şu anda gördüklerimiz ve karşı karşıya olduğumuz şeylerin çoğu, şüphesiz Rusya'ya karşı savaşmanın bir aracıdır.'

Putin'in sert konuşmasına rağmen, iki partili Kongre üyeleri Cumartesi sabahı Zelensky ile görüştükten sonra yaptırımları artırmaya ve Ukrayna'ya ölümcül askeri yardımı artırmaya destek verdiler.

Konuya yakın kaynaklara göre Zelensky, Kongre ile yaptığı Zoom toplantısında, NATO'nun Rusya'nın hava üstünlüğünü köreltmek için ülkesine uçuşa yasak bölge koyması yönündeki talebini yineledi.

Bununla birlikte, Biden yönetimi ve her iki tarafın milletvekilleri, uçuşa yasak bölge fikrine şiddetle karşı çıktılar, çünkü bunun uygulanması için Rus uçaklarının düşürülmesi ve NATO'nun Rusya ile doğrudan çatışmaya girmesi gerekecek.