Kredi kayıt bürosu nedir?

KKB kısaltmasının açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. KBB 1995 senesinde, 5411 sayılı bankacılık kanununa müsait dokuz ortaklı kurulmuş hususi bir şirkettir.

Kredi kayıt bürosu nedir?

Kamumanset.com - Kredi kayıt bürosu nedir? KKB kısaltmasının açılımı Kredi Kayıt Bürosu’dur. KBB 1995 senesinde, 5411 sayılı bankacılık kanununa müsait dokuz ortaklı kurulmuş hususi bir şirkettir.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık kanun gereği en az beş banka vasıtası ile yapılacak her türlü bilgi ve evrak alışverişi sağlamak için kurulmuş olup, müşterilerine ait kredi bilgilerini de paylaşmaktadırlar. ayrıca Kredi Kayıt Bürosu mevduat bankaları, katılım bankaları, finansal şirketler, sigortacılık, bireysel emeklilik, sermaye sektörü gibi konularda hizmet vermektedir.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu dokuz ortaklıdır. Bu ortaklar; Akbank, Deniz bank, Şeker bank, ziraat Bankası, Garanti Bankası, kamu Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır.

KKB, 1999 senesinde Kredi Referans Sistemini kurmuştur. Kredi Referans sisteminin kısaltması KRS’dir. Kredi Referans Sistemi üyesi olan firmalar arasında bireysel kredi ürün, müşterilerine ait detaylı bilgiyi çağdaş teknolojik yollar kullanarak, müşterinin risk faktörü belirlenmesi ve üyelerinin risk faktörünün küçültülmesi için bilgi paylaşımı yapmaktadır.

KKB – Kredi Kayıt Bürosu’na bankalar, finansal kiralama, faktoring, forfaiting şirketleri, finans kurumları, tüketici finansman şirketleri aza olabilmekte ve şu lahza 113 üyesi bulunur.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 20:57

Pinar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER