Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir Nasıl Yükseltilir ?

Başta alışverişler olmak üzere yaşamımızın nerdeyse her konusunda her geçen gün daha çok gereksinim duyduğumuz ve kullanımı artık bir gereklilik, bir alışkanlık haline gelen kredi kartı meselesi için çoğu tüketici, genel bilgilerin dışında bilgi sahibi değil. tüketicilerin çok sorduğu sorulardan biri de “Kredi kartı limiti nasıl belirlenir ve nasıl yükseltilir?” sorusu.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir Nasıl Yükseltilir ?

Kamumanset.com - Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir Nasıl Yükseltilir ? Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Nasıl Yükseltilir?Başta alışverişler olmak üzere yaşamımızın nerdeyse her konusunda her geçen gün daha çok gereksinim duyduğumuz ve kullanımı artık bir gereklilik, bir alışkanlık haline gelen kredi kartı meselesi için çoğu tüketici, genel bilgilerin dışında bilgi sahibi değil. tüketicilerin çok sorduğu sorulardan biri de “Kredi kartı limiti nasıl belirlenir ve nasıl yükseltilir?” sorusu.

Gelin bu soruların cevaplarını kısaca bulmaya çalışalım.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?
Kredi kartı limiti, kart başvurusu sırasında kullanıcının verdiği bilgilere dahil olan, tüketicinin düzenli gelirine göre, banka yönünden belirlenmektedir.

Söz gelimi bankanın, tüketicinin gelirine göre düzenlediği kart limiti 5 bin TL olsun. Kart sahibi, bu bankadan iki ayrı kart sahibi olsa dahi toplam limit yine 5 bin TL’ye denk gelmelidir. Yani örneğin kartın birinin limiti üç bin, diğerininki 2 bin TL olabilmekte. lakin 2 bin 100 TL olamaz.

Gelir Beyanı Tek Kriter Değil
Her ne kadar bankalar gelir beyanı isteseler de bunun tek ölçüt olmadığını söylemekte yarar mevcut. BDDK’nın kararlarına göre çoğu zaman, önceki dönemlerdeki kredi kartı ödeme düzeni ile daha belirleyici bir duruma gelebiliyor.

BDDK’nın kararlarına göre, örnek olarak, yılda 3 defa dönem borcunun yarısının ödenmesi zorunda limit artışı mümkün olmayabiliyor ve kart, nakit avans çekimine kapatılıyor.

Kredi Kartı Limitini Yükseltmek
Kredi kartı limitini yükseltmek için çoğunlukla kullanıcılar, banka sebebi ile telefonla aranarak limit yükseltme seçeneklerini sunarlar. lakin, banka sebebi ile aranmayı beklemeden, kendi hevesi dahilinde limit artırmak arzulayan tüketicilerin de bunu yapması olasıdır.

Bu işlemi gerçekleştirmek için limit artırmak istediğiniz bankaya gelir beyanında bulunmak suretiyle kart limiti artırma işlemi gerçekleştirebilir, gerekirse bu işlemi telefon yoluyla da yapabilirsiniz. Telefonla yapılan işlemlerde bankaya faks yoluyla gelir beyanını iletmek zorundasınız.

Gelir beyanını teslim alan banka yetkilileri önceki kredi kartı harcamalarınızı, gelir durumunuzu ve beyanınızı, kredi kartı kullanım sıklığı, yoğunluğu bunun gibi kredi merkezindeki bilgilerinizi inceleyerek, sonucu müspet ve ya menfi olarak size iletecektir.

Henüz bir kredi kartına sahip değil misiniz ve ya öteki bankaların kredi kartı seçeneklerini incelemek mi istiyorsunuz? Haberkredi.net`in kredi kartı karşılaştırma sayfası vasıtasıyla bankaların kredi kartı nema oranları, üyelik ücretleri ve kart özelliklerini karşılaştırabilir, size en uygun kredi kartı seçeneğine başvurabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 15:52

Pinar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER