Konut kredisi yapılandırma

Taşınmaz mallardan birisi olan konut kredisine çekilen kredilerin belli bir süre sonrasında tüketicilerin iş yoğunluğunun olmaması veya bekledikleri gibi ilerleyememesi farklı sebepler doğrultusunda kredinin ödenememesine mani olabilmektedir.

Konut kredisi yapılandırma

Taşınmaz mallardan birisi olan konut kredisine çekilen kredilerin belli bir süre sonrasında tüketicilerin iş yoğunluğunun olmaması veya bekledikleri gibi ilerleyememesi farklı sebepler doğrultusunda kredinin ödenememesine mani olabilmektedir. Kişiler konut kredisini ödeyemeyecek konuma gelmişse taşınmaz mal adına çektikleri konut kredisini yapılandırarak daha uygun faiz oranı ve taksit oranı üzerinden ödeme yapmaya devam edebilirler. Elbet mevcutta çekilen konut kredisine ait olan faiz oranından yüksek olacak olup vade oranıda oldukça yüksek olacaktır. Yapılandırmanın ana özelliği kişinin bütçesine göre kredi türünü parçalamak ve kişiye uyumlu hale getirerek belirtilecek olan faiz oranınıda peşinen kabul ettirmekten ibarettir. Haliyle konut kredisi alan kişilerin bu konuda farklı bankalardan da borç transfer kredisi veya yapılandırma kredisi hakkında teklif alabilir. Kişilerin bu konuda dikkat etmesi gereken en önemli şey transfer başvurusu yapacak bankaları iyi araştırması ve akabinde en uygun olan faiz oranı içerisinde karar vermesi yönündedir.

Konut kredilerinin yapılandırma işlemi tamamen merkez bankasınca onaylanmış ve yasalaşmış bir kanun haline gelmiştir. Kişilerin çektikleri konut kredisini iptal edebilmeleri veya ilgili evi satarak borç ödemeleri mümkün olamayacağından ötürü bu kişiler taşınmaz malı satamayacaktır. Bunun sebebi bankanın ilgili konut kredisi işlemini ilgili evi ipotek ettirerek yapmasından kaynaklıdır. Bu sebeple kişiler ana borcu ödemeden ilgili ipoteği kaldıramaz aynı şekilde de evi satılığa çıkaramaz. Bu nedenle ödeme yapamayan kişilere tamamen anlayış gösterilmekte olup devlet destekli yardımlarda yapılabilmektedir.

Yapılandırma işlemi yaparken çalışmak istediğiniz banka kanalına muhakkak yapılacak işlem karşılığında dosya masrafının alınıp, alınmadığını muhakkak sormalısınız. Bazı bankalarda yapılan kredi yapılandırma işleminde ciddi oranda dosya masrafı alınabilmektedir. Buda kişiyi olumsuz etkilemekte olup oldukça zor duruma sokabilmektedir. Kişilerin bu duruma derhal önem vermeleri ve yapılandırma işlemi yapmadan bankaya danışacağı ilk konulardan birisi olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 21:48

Pinar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER