E-okul veli bilgilendirme sistemi birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. E-okul PYBS başvurusu nasıl yapılır sorusu hakkında detaylı bilgiler Kamumanset.com'da.

Bu sistem öğrencilerin eğitim ve öğretim görmekte oldukları süre zarfı boyunca not durumları devamsızlık bilgileri, sosyal ve kültürel faaliyetleri, e-okul teog sonuçları, takdir ve teşekkür hesaplama, sınav tarihlerine ilişkin planlamalar, okulla ilgili haberlere, öğrencinin davranışlarına ilişkin verilen not durumlarına, sınavlarla ilgili girecekleri giriş belgelerine ve tercihleri ile ilgili sonuçlara bakılmasına imkan sağlayan öğrencilere ve velilere yönelik bir sistemdir. İnternet üzerinden online olarak hizmet veren sistem; İlköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencileri yanı sıra öğretmenler, veliler tarafından da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. E-okul veli bilgilendirme sistemi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hayata geçirilen MEBBİS (Milli Eğitim Bakanlığı’nın Sistemleri) kapsamında yer almaktadır. E-okul PYBS başvurusu nasıl yapılır sorusu hakkında detaylı bilgiler Kamumanşet.com'da.

1-27

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ
TEOG sınavı sonrasında ve liseler başlamadan öğrencileri yerleşecekleri okulların heyecanı sarmaktadır. E-okul uygulaması üzerindne liselere ait boş kontenjan durumlarını görüntülemenin yanı sıra nakiş işlemleri ile ilgili bilgilere erişim sağlanması da mümkün kılınmıştır. Bu bilgilere e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinde bulunan ders programları bölüm sayesinde velisi olduğunuz öğrencinizin okulda bulunmakta zorunlu olduğu saatleri öğrenebilir dışarıda olduğu sürelerin kontrolünü sağlayabilir, diğer konularda da bilgi alabilirsiniz. E-okul uygulaması üzerinden öğrenci ve velilere sunulan bu sorgulamalar ile vatandaşların ve öğrencilerin bu dönemde yaşadıkları stress minimum düşürülmeye çalışılmaktadır. Nakil sorgulama ve boş kontenjan sorgulamalar için öğrenciler ya da vatandaşlar e-okul resmi web sayfasına giriş yapmalıdır. Resmi sayfada karşımıza gelecek olan ekranda öğrenciye ait kimlik numarası, öğrenci okul numarası ve güvenlik kodunun ilgili satırlara eklemesinin ardından sisteme giriş yapılır. Sol menüde yer alan boş kontenjan ve nakil sorgulamaları için ilgili sekmelere tıklayarak sonuçlara en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

2-28

E-OKUL PYBS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı 2021 yılı için Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavı (PYBS) başvuları için gerekli klavuzu internet üzerinden yayınlamıştır. Öğrenciler yayınlanan bu klavuz ile birlikte sınava ilişkin tüm bilgilere erişim sağlamışlardır. PYBS sınavı 5,6,7,9,10 ve 11. Sınıflara yönelik olarak 2021 tarihinde yapılacak sınava verilen addır. Ancak bunun öncesinde sınava girecek adaylar için e-okul pybs başvurusu MEB resmi sitesi ya da e-okul üzerinden yapılmalıdır. Başvuru için son tarih 21 mart-15 nisan olarak bildirilmiştir. Adaylarn bu tarih aralıklarına dikkat etmeleri ve kaçırmamaları gerekmektedir. Başvular yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere MEB üzerinde ya da e-okul üzerinden yapılmaktadır; 5,6,7,9,10 ve 11. sınıfları kapsayan bu sınav başvurularında son tarih 08 nisan günü saat 12.00 da sona ermektedir. 8. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrenciler sadece bu sınava girmekle kalmayarak başvuru için gerekli evrakları belirtilen tarihler arasından okul müdürlüklerinden ibraz edecek ve okul müdürlüğüğ tarafından evraklarına ilişkin onayları yapılacaktır. Ortaöğretim kurumlarında eğitim görmekte olan öğrenciler, meslek lisesi, teknik lise ve imam hatip liselerinde okumakta olan 11. Sınıf öğrencileri için parasız yatlılık için tercihe decekleri pansiyonları yer alan okul kayıtları 01-14 ağustos 2016 tarihleri aralığında okul müdürlüklerine başvurularak yapılmaktadır. Sınav başvuruları internet üzerinden online olarak okul müdürleri tarafından yapılmaktadır. Öğrencilerin velisi başvuru için gerekli şartları taşıyan öğrenciye ilişkin gerekli başvuruları ve tercihleri okul müdürlüklerinde yaptırmalı ve gerekli onayları almalıdır.

2-29

YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER SINAVA NASIL BAŞVURUR?

Yurt dışında yaşamakta ancak Türk vatandaşı olan öğrenciler kimlik numaraları il, KKTC vatandaşı olan öğrenciler ise kimlik numaraları ile birlikt eğitim ataşeliği, müşavirliği üzerinden sınav başvularını yapmaktadırlar. Yurt dışında yaşayan türk vatandaşı olan ancak e-okulda kaydı yer almayan öğrenciler ise gerekli işlemler yapıldıktan sonra sınava başvuru yapabileceklerdir. Yurt dışında olup öğrencilerin sınavı kazanmaları halinde Türkiye’ de MEB’ e bağlı kurumlar üzerinden öğrenimlerine devam etmeleri durumunda bursluluktan yararlanmaları mümkün kılınmıştır. KKTC için bu durumun ne olduğu konusu ise gizli tutulmaktadır.