E-devlet giriş işlemleri ile bir çok bilgiye ücretsiz ulaşılıyor. E-devlet kapısı ile ikametgah ve askerlik bilgileri de öğrenilebiliyor, detaylar Kamumanset.com'da.

E-devlet giriş işlemleri ile bir çok bilgiye ücretsiz ulaşılıyor. E-devlet kapısı ile ikametgah ve askerlik bilgileri de öğrenilebiliyor, detaylar Kamumanset.com'da.

Resmi kurumlar arasında en çok kullanılanlardan biri olan e-devlet portalı ile pratik bir şekilde kamu hizmetlerinden en etkin şekilde yararlanabilirsiniz. Son bir kaç senedir e-devlet giriş işlemlerinin önemi arttı.  E-devlet kapısı her alanda vatandaşın ihtiyacını karşılamakla birlikte yeni geliştirilen uygulamalar ile işlemler kolay ve pratik şekilde gerçekleştiriliyor. Geniş bir platform olan bu hizmet sadece bilgisayar üzerinden değil, akıllı telefonlardan da kullanılabiliyor. Bu işlemleri yapmak için ise tek bir şeye ihtiyacınız var e-devlet şifresi alma işlemini yaptıktan sonra her konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Dışarı çıkmadan resmi işlerini yapmak isteyenler için çok kullanışlı olan giriş sayfası ikametgah adresinden, sabıka kaydı, gelir testi, bimer, işçi sendikaları ve sorgulama işlemleri gibi bir çok konuda işlem yapma olanağı sağlıyor. Bu sistem içerisinde bir çok uygulamayı barındırdığı için, tek bir şifre ile tüm hizmetlerden faydalanmanıza olanak veriyor böylece zamandan tasarrufu sağlıyor. Merak edilen detaylar ise Kamumanset.com'da

E-DEVLET GİRİŞ
Artık resmi kurumlarla ilgili işlemleri bir yere gitmeden e-devlet giriş resmi sitesi www.turkiye.gov.tr'den yapabilirsiniz. Bunlardan en önemlileri ise e-devlet giriş sayfası ile yapılan vergi borcu, diploma kayıtları, sabıka sorgulama,sorgulama işlemleridir. Tüm bu işlemleri yapmak için sayfayı açtığınızda ekrana giriş butonu gelecektir ve bu kısma kimlik numaranızı, postahanelerden aldığınız e-devlet giriş sayfası şifrenizi girmeniz gerekiyor. Online sayfalar üzerinde yer alan bu sanal portal internet ile tüm kamu uygulamaları tek bir çatı altında toplanmış oluyor ve vatandaşlar çok kısa süreler içinde ulaşmak istedikleri belge ve bilgilere ulaşabiliyor. Önceden olduğu gibi devlet işleri için uzun kuyruklara girmeye ve vakit kaybetmeye gerek yok tüm işlemleri halletmek için sadece tek tık yetiyor. Bu uygulama ile devlet hizmetlerinin vatandaşa kaliteli, etkin, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşması hedeflenmektedir. Vatandaşlar e-devlet uygulaması ile üniversite ön kayıt yaptırmak, lisans tamamlama başvurusu gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

E-DEVLET GİRİŞ SAYFASI İÇİN TIKLAYIN!

E-DEVLET ŞİFRESİ
Uygulamanın kolaylığını ilk kez duyanlar da e-devlet şifresi alma metotlarını öğrenmek istiyor. Kimlik numaranız olmadan uygulamaya giriş yapmak ve kullanmak mümkün olmuyor ve numaranız ile birlikte bir de şifreniz olması gerekiyor. Şifre işlemleri için de eğer daha önceden bir şifreniz yoksa almak için PTT'ye gitmeniz gerekiyor. Böylece PTT'den alacağınız şifre ile dilediğiniz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu şifreyi aldıktan sonra da değiştirmeniz kendinize uygun hatırlayabileceğiniz bir şekilde oluşturmalısınız, şifrenizin kolay tahmin edilebilir olmaması ise dikkat edilecek en önemli detaylardan birisidir. Şifrenizin içerisinde ardışık sayılar, harfler, doğum tarihi, tuttuğunuz takımın kuruluş yılı, telefon numarası, çocuğunuzun veya eşinizin adı olmamalıdır. Sürekli kullanılan kelime ve harf gruplarını da içermemelidir. E-devlet şifresi sadece o sayfaya özel olmalıdır ve başka sitelerde üyeliklerde kullanılmamalıdır, çünkü bu şifrenin bir çok yerde kullanılabilir olması güvenlik açısından sorun teşkil eder. Avea, Vodafone, Turkcell gibi cep telefonu hatlarından mobil imza oluşturup ya da okuyucu kullanarak da sayfaya girmeniz de mümkün oluyor. Artık hem güvenli hem de yer, zaman ve mekan gözetmeksizin işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Bu sayede kendi bilgilerinizin yanı sıra devlete ait güncel bilgilere ve yeniliklere de ulaşmanız mümkün oluyor. Bunlara zaman, sıra bekleme sorunu yaşamadan, güvenli ve tek bir site üzerinden ulaşmış oluyorsunuz. Ayrıca ödeme birimleri ile ilgili sayfalara tıklayarak ödemeniz gereken borcunuz vs. varsa kredi kartınız ile ödeme yapmanıza da olanak sağlıyor. 

E-devlet Giriş ve Kapısı İşlemlerinden Online Faydalanın! - İkametgah ve Askerlik1

E-DEVLET ŞİFRESİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN!

E-BORDRO BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYIN

E-DEVLET KAPISI MOBİL HİZMET DE SUNUYOR
Cep telefonu firmaları tarafından verilen e-devlet kapısı mobil imza işlemi cep telefonları ve tabletler ile birlikte ortaya çıkmıştır. Mobil imza ile sadece bilgisayardan değil internetin olduğu her yerden gereken bilgilere ulaşma imkanı sağlıyor. Cep telefonu operatörleri şifreleri aylık ve yıllık ücret karşılığında sunuyor. Mobil imzanın dışında bir de ıslak imza ile aynı değerde olan elektronik imza sistemi ile internet ortamına belge aktarılarak kimlik tespitinde de bulunulabilir. Ayrıca 2016 yılında e-devlet girişi yaptıktan sonra kablo, uydu, sabit telefonlar, internet, cep telefonu, tv faturaları da ödenebilecek. Bu hizmetin başlangıç tarihi için Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin 1 Nisan 2016'yı gösterdi. Bununla birlikte ödemeler, iadeler, alacak işlemleri de düzenleme yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar'a da düzenleme yapılacağını söyledi. İade ve alacaklar uygulaması için ise Bakan alacakların iadesi ile ilgili vatandaşların rahatlıkla başvuru yapabileceklerini söyleyerek 'Söz konusu hizmetin kullanımı için işletmeciler gerekli hazırlıkları tamamlayarak 1 Ocak 2016'dan itibaren söz konusu hizmeti abonelerine sunmaya başlayacak. Abonelere kolaylık sağlamak için ikinci bir yöntem olarak ise 200 bin ve daha fazla abonesi olan işletmeciler, tüketicilere e-Devlet kapısı üzerinden yapılan sorgulama sonucunda öğrenilen borç, alacak bilgilerinde borç miktarı ya da telefon, abone numarası benzeri verileri girmelerini gerektirmeden kolayca borç ödeme ve alacak iadesi için başvuru hizmetini sunmakla yükümlü olacak.'' şeklinde ifade etti. Yeni başlayan altı uygulama ile tahakkuk, tahsilat, vefat bilgisi, ücret tarifesi, mezar yeri, beyan gibi işlemler web sitesi üzerinden yapılabiliyor. E-devlet üzerinden vatandaş olarak ulaşabileceğiniz kurumlar şöyle: Doğum, Yasal İşlemler, Seyahat ve Turizm, Eğitim, Askerlik, Sosyal Güvenlik, Genelkurmay Başkanlığı, Bilim ve Teknoloji, Aile, Sağlık, Kültür Sanat ve Turizm, İş ve Kariyer, Trafik gibidir. 

Gözden kaçırmayın

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

"E-DEVLET KULLANAN KİŞİ SAYISI YAKLAŞIK 25 MİLYON"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım  soru önergesi ile ilgili açıklama yaparken şunları söyledi: 'e-Devlet Kapısı’nı (türkiye.gov.tr) aktif kullanan vatandaşlarımızın sayısı 25 Aralık 2015 itibariyle 25 milyon 580 bin 442 kişidir. 15 yaş üzeri kullanıcılara hizmet sağlamaktadır. 33 milyon 253 bin 32 kişinin henüz e-Devlet Kapısını kullanmadığı anlaşılmaktadır. E-devlet Kapısından hizmet verilmeye başlandığı 2008 yılından 2015 yılı sonuna kadar unutma nedeniyle toplam tekrar şifre alım sayısı 9 milyon 262 bin 527 adettir. Ücretsiz şifre alımı ve yenileme yöntemleri sayesinde bu sayı yıllar içerisinde azalma ve sıfırlanma eğilimindedir. Her yöntemin vatandaşlara maliyeti sıfır ile iki Türk Lirası arasında değişmektedir. Vatandaşların e-Devlet Kapısı kullanımı ile tek bir defa dahi devlet dairelerine gitmekten tasarruf etmesi toplu taşım ücreti açısından dahi şifre edinim maliyetinin iki katını vatandaşımızın cebinde bırakmaktadır.' dedi.

E-devlet Giriş ve Kapısı İşlemlerinden Online Faydalanın! - İkametgah ve Askerlik2

E-DEVLET KAPISI İLE İŞLEM YAPABİLECEĞİNİZ BÖLÜMLER
1-Adalet Bakanlığı
a-Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama
b-Adli Sicil Kaydı Sorgulama ve Belge Doğrulama
2-Doğal Afet Sigortaları Kurumu
a-Poliçe Sorgulama
3-Emniyet Genel Müdürlüğü
a-Araç Sorgulama
b-Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama
4-Milli Eğitim Bakanlığı
a-MEB Sınav Sonuç Sorgulama
b-MEB Sınav Yeri Sorgulama
5-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
a-Gelir Testi Sonucu Sorgulama
b-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama
c-Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama
6-Başbakanlık
a-BİMER Yeni Başvuru
b-BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama
7-Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
a-Mobil/Sabit/İnternet/Kablo TV/Uydu İşletmecilerinden Borç ve Alacak Sorgulama
b-Baz İstasyonları Ölçüm Bilgileri
c-IMEI - Cep Telefonu Numarası Eşleştirme
d-IMEI Kaydet
e-IMEI Sorgulama
f-Numara Taşıma Sorgulama
8-Milli Savunma Bakanlığı
a-Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
b-ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu
c-ASAL Celp Dönem Tercihi
9-PTT
a-Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama
b-Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama
10-Sosyal Güvenlik Kurumu
a-4A Emekli Aylığı Kesintileri
b-4A Emekli Aylık Bilgisi
c-4A Emekli Ödeme Bilgileri
- 4B Borç Durumu
- 4B Emekli Aylığı Kesintileri
- 4B Aylık Bilgisi
- 4B Tescil Kaydı
- 4C Emekli Aylığı Kesintileri
- 4C Bir Aylık Maaş Tercihi
- 4C Tescil Kaydı