E-bordro maliye bakanlığı tarafından vatandaşlara sunuluyor. Maaş sorgulama işlemi 2022 yılı bilgileri detayları ile Kamumanset.com'da.

E-bordro maliye bakanlığı tarafından vatandaşlara sunuluyor. Maaş sorgulama işlemi 2022 yılı bilgileri detayları ile Kamumanset.com'da.

Birçok çalışanı ilgilendiren ve arık dijital olarak öğrenilebilen e-bordro maaş sorgulama günümüzde artık interner üzerinden online olarak ister evde ister dışarıda olun öğrebilebiliyor. 2012 yılının Temmuz Ayı'nda 1.500.000 kişi, Ocak Ayı'nda ise 1.450.050 kişi bordro bilgilerine online olarak ulaşmıştır. Devletin yaptığı yeni maaş düzenlemelerinin kendi maaşlarına olan etkilerini vatandaşlar bu şekilde görebiliyorlar. Kamu Elektronik Bordro Sistemi olan bu uygulama ile e-bordro MEB çalışanları ve memurların maaş bilgisine ulaşması sağlanıyor. Yaklaşık olarak 1.900.000 memurun bu şekilde güvenilir bir şeklilde işlem yapıyor. Bu sistem ile amaç maaşları hesaplanan kişilerine online olarak ek ders ve fazla çalışma bordroları da görüntüleniyor. Bordro alma işlemi için artık dışarı çıkmak gerekmiyor. Muhasebat Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından 657’ye tabi olan devlet memurlarının e-bordro Maliye Bakanlığı bilgilerine ulaşabilmesi amacıyla Maliye Bakanlığı tarafından bu sistem oluşturulmuştur. İnternet üzerinden Mart Ay'ı ve son iki aya ait olan maaş miktarınızı öğrenebiliyorsunuz. Dijital gelişmeler kamu kuruluşları ve kurumsal hizmetler üzerinde etkili oluyor; hızlı ve güvenli şekilde Maliye Bakanlığı muhasebat bilgilerine ulaşılabiliyor ve devlet memurlarının işi biraz daha kolay hale geliyor. Kamu da çalışan 657 sayılı devlet memurları kanununa bağlı SGK 4A kapsamına giren devlet tarafından düzenleniyor. Her ayın 15'inde yayınlanan bilgileri ile kamu çalışanları maaşlarının net ve brüt hallerini, kesintilerini ve ek ödemelerini öğrenebilmektedir. Bireysel kullanım açısından oldukça önemli olan bu sistem artık devlet kurumlarına gitmeye, sıra beklemeye ve zaman kaybetmeye son vermiş oluyor. Her zaman gerekli olmasa da bazı yerlerde maaş bordrosu gerekli olabiliyor, başvurular sırasında veya bankadan yapılacak kredi çekme, kredi kartı alma gibi işlemler sırasında bu belge istenebilir. Sadece internet, mobil olarak değil e-bordro hizmet dökümü de alınabiliyor. Merak edilen detaylar Kamumanşet.com'da.

5c654223c03c0e508ce7838d

E-BORDRO MAAŞ SORGULAMA ONLİNE İŞLEM
E-bordro maaş sorgulama çalışanlar ve özellikle memurlar tarafından çok aratılmaktadır. Yapılan zamlar, brüt maaşlar gibi detaylar e-bordro maaş sorgulama ile öğrenilebiliyor. Bu bilgilerden bazılar ise emekli sicil numarası, memuriyet sicil numarası ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası gibi bilgiler gerekiyor. Vatandaşların bu hizmeti kullanması için E-bordro muhasebat sayfası olan 'https://ebordro.muhasebat.gov.tr' adresine tıklayıp ekrana gelen foruma istenilen bilgiler giriliyor. Eğer giriş yapmak için gereken bilgileri bilmiyorsanız muhasebe tarafından öğrenebilir, yanlış bilgi içeriyorsa düzelttirme yapabilirsiniz. Tüm bu işlemlere rağmen e-bordro maaş bilgisi alınamıyorsa (kbs@muhasebat.gov.tr ya da maasuygulama@muhasebat.gov.tr) adresine mail atılmalıdır. Fakat mail atma işlemi en son çare olmalı çünkü ondan önce muhasebe birimi ve tahakkuk birimine müraacat edilmesi gerekiyor. Çünkü atılan maillere geri dönüş zaman alabiliyor. 2015 yılının Aralık 15’inden itibaren erişime açıldıktan sonra '657' sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4-A maddesine tabi çalışan online sistem üzerinden öğrenebiliyor. Maliye Bakanlığı'nın e-bordro.muhasebat.gov.tr adresine girildiğinde de karşınıza gelen ekrandaki alanlara "yıl", "ay" ve "istihdam tipi" bilgilerini eksiksiz olarak girilmeniz gerekiyor. Bölgesel ödemeler ile ek ders ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler hariç, aile ve çocuk yardımı ödeneği ile vekalet ücreti dahildir. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuk 0-6 yaş grubu esas alınmıştır. Kamu personellerine çok fazla kolaylık sağlayan uygulama; internet erişimi sağlanabilen her yerden maaş bordrosunu tüm ayrıntıları ile görüntülenebilmesine olanak sağlıyor.

Gözden kaçırmayın

Rusya'nın yaptırım arzından korkmasıyla petrol düşüşleri ve piyasalar yükseldi Rusya'nın yaptırım arzından korkmasıyla petrol düşüşleri ve piyasalar yükseldi

E-BORDRO MALİYE BAKANLIĞI TARAFINDAN HİZMET VERİYOR

E-bordro Maliye Bakanlığı sistemin de aylık maaş bilgileri dosya olarak bulunuyor, istenildiği takdirde cep telefonlarına ve bilgisayarlara yüklenebiliyor. E-bordro Maliye Bakanlığı bu yüzden günümüz online işlemleri arasında yer alıyor ve çok basit olan bu uygulama için sadece e-devlet şifresi ve kimlik numarası gerekiyor. E-bordro maaş sorgulama bilgisi almak için PTT'ye gidip 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz. Aldığınız şifre ile 'www.turkiye.gov.tr/e-bordro-sorgulama' adresine girerek işlem yapabilirsiniz. TC kimlik no ile şifrenizi girdikten sonra tüm işlemlerinizi halletmek için tek bir tıklama yetiyor, bu şekilde e-bordro sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Emekliler için olan sistem ise "Say2000i" sistemi" e-bordro 4C, 4B, 4A olarak da geçiyor. Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışan memurlar maaşlarını hesaplamak için bu sistemi kullanabiliyor. Özellikle emekliler için kolaylaşan bu sistemde örneğin kredi çekecek ya da başka bir işlem yapacaksanız sıra almanız ve beklemeniz gerekmiyor. bu sistem emekli sandığına bağlı bulunan memurların kamu hesaplarının uluslararası şartlarda uygunluğunu sağlayan sisteme verilen isimdir. Sorgulama sayesinde ilk basamakta son iki aya ait maaş bordrolarını görebilmektedirler. Bu uygulama ile Excel formatında hazırlanmış olan bordroların çıktısını da alabilirsiniz.

E-BORDRO SORGULAMA HER YERDEN YAPILIYOR

Son iki aya ait maaş bilgilerinin görüldüğün e-bordro sık sık kullanılıyor. Kamu çalışanları artık e-bordro sorgulama işlemi için uzun uzun uğraşmıyor. Devletin sağladığı e-bordro kbs online hizmeti ile öğretmenler, memurlar ve diğer tüm kamu çalışanları maaş bilgisi sorgulama hakkında bilgi alabilir gün, ay, yıl gibi konularda da merak ettiklerini öğrenebilir. E-bordro tablo şeklinde ekrana geliyor ve hangi ayda hangi yılda görmek istiyorsanız o şekilde görülebiliyor, dilerseniz mobil olarak giriş yaptığınızda ekrana gelen bilgileri dosya olarak telefonunuza indirmek de mümkün oluyor fakat dosya indirme işlemi için akıllı bir telefona sahip olmanız şart. Bu işlemlerle uğraşmak zor geliyorsa başka bir yöntem olan e-devlet üzerinden girişi deneyebilirsiniz. Bu sayfa ile ulaşabileceğiniz bilgiler ise maaş kesintileri, net ve brüt maaş detayları, asgari geçim indirimi, ek ödeme detayları, Maliye Bakanlığı e-bordro hizmet dökümü, Maliye Bakanlığı e-bordro doğrulama, e-yolluk uygulamasıdır.