Dördüncü Kovid Aşıları Ne Zaman Uygulanır Uzmanların İtirazlarından Sonra Son Karar Ne Olacak? Şağlık şeflerinin itirazları sonrası gözler dördüncü doz aşıda.

Sağlık şeflerinin vaka ve kabullerdeki artış nedeniyle çok yavaş olmakla suçlanmasının ardından, dördüncü Covid aşıları sonraki haftadan itibaren uygulanabilir. JCVI, geçen ay 75 yaş üstü ve savunmasız kişilerin, orijinal güçlendiriciden altı ay sonra dördüncü darbe alması gerektiğini söyledi. Ancak İskoçya'nın piyasaya sürmeye başlamasına rağmen, NHS İngiltere'den herhangi bir güncelleme yapılmadan altı aydan fazla bir süre geçti.

Kaynak, kampanyanın önümüzdeki hafta başlayacağını ve Pazartesi günü uygun olanlara gönderilen metin ve mektuplarla başlayacağını söyledi. Dördüncü Covid aşıları, İngiltere'nin artan hastane oranlarına yanıt vermekte çok yavaş olduğu yönündeki eleştirilerin ardından önümüzdeki hafta en kısa sürede yaşlılara ve savunmasız kişilere verilebilir. 

No10'un aşı danışma paneli, geçen ay 75 yaş üstü, bakım evi sakinleri ve zayıf bağışıklık sistemi olan hastalara, orijinal güçlendiriciden yaklaşık altı ay sonra takviye çekimleri verilmesini tavsiye etti. 

Ancak üçüncü aşıların kullanıma sunulmasının üzerinden altı aydan fazla zaman geçti ve NHS İngiltere henüz dördüncü doz için davetiye göndermedi - Covid başvurularına ve vakaların yeniden yükselmesine rağmen. İskoçya, bir haftadan uzun bir süre önce dördüncü aşı kampanyasına başladı.

Bazı uzmanlar, eski Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'ın geçen hafta 'dördüncü aşılarda daha fazla artış' çağrısı yapmasıyla birlikte, hastaneye yatışlardaki artışın, bağışıklığın azalmasının erken bir işareti olabileceğine dair endişelerini dile getirdi. 

Dün gece bir sağlık kaynağı The Daily Telegraph'a şunları söyledi : '75 yaş üstü ve yaşlı bakım evlerinde olanlar için bir sonraki destek setinin önümüzdeki hafta [İngiltere'de] başlamasını bekliyoruz. 

'Yaşlılar arasında vakaların arttığını görüyoruz ve bununla uğraştığımız doğru.'  

Kaynak, NHS rezervasyon sisteminin Pazartesi gününden itibaren açılmasıyla metinlerin ve mektupların önümüzdeki hafta en kısa sürede gönderilmeye başlanabileceğini söyledi. 

Bir NHS sözcüsü şunları söyledi: 'NHS, Hükümet tarafından kabul edilen JCVI kılavuzunu izlemeye devam ediyor ve buna uygun olarak, NHS, az sayıda insan için bu ayın sonlarında başlayacak olan ilk desteklerinden altı ay sonra bir bahar dozu ile uygun kişileri aşılayacak. Nisan'dan önce uygun.' 

İngiltere genelinde, Covid vakaları geçen hafta yüzde 52 arttı ve 70.000 kişi günlük ortalama pozitif test etti. Aynı zamanda, virüs kabulleri o dönemde beşte bir oranında arttı ve daha büyük yaş gruplarında artıyor.

Ancak Sağlık Bakanı Sajid Javid, tüm Covid yasalarının terk edildiği 24 Şubat'taki İngiltere Özgürlük Günü'nün ardından vakalardaki artışların 'bekleneceğini' söyledi. "Bu noktada verilerde bizi endişelendirecek hiçbir şey olmadığı" konusunda ısrar etti.
Enfeksiyonlardaki artış, kızamık kadar bulaşıcı olmasından korkulan Omicron'un daha bulaşıcı olan alt varyantının yükselişiyle aynı zamana denk geliyor.

Yetkililer, BA.2'nin şu anda İngiltere'deki yeni vakaların çoğunun arkasında olduğunu söylüyor. İlk yerel vakanın tespit edilmesinden sadece üç hafta sonra baskın hale geldi.

Eski bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi dün, atalarından yüzde 40 daha bulaşıcı olduğu konusunda uyardı ve onu kızamık kadar bulaşıcı hale getirdi - bilim adamlarının bildiği en bulaşıcı hastalıklardan biri.
İngiltere'deki Özgürlük Günü'ndeki yaklaşık 1.100'e kıyasla, en son verilere göre şu anda İngiltere genelinde 1.451 günlük Covid kabulü var.

Ancak hastanedeki Kovid hastalarının yarısının 'tesadüfi' vakalar olduğu düşünülüyor - başka bir nedenle kabul edildikten sonra pozitif test yapanlar veya sadece başka bir şeye hastalanmak için hastalığı yenenler.

Bu, hastane başvurularındaki son artışın ciddi hastalıklardan ziyade toplumdaki enfeksiyon oranlarını yansıtma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Ancak bağışıklığın azalması konusunda hala bazı endişeler var. Omicron'un en son verilerine göre, Pfizer'in güçlendiricisi, ciddi hastalıklara karşı yüzde 90 etkililikten 10 hafta sonra yaklaşık yüzde 75'e düşüyor.

Aşının BA.2 üzerinde de aynı şekilde çalıştığına inanılıyor ve alt türün ana varyantı kadar hafif olduğu düşünülüyor.
Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi (JCVI) geçen ay en savunmasız yaş gruplarına bu baharda dördüncü doz tavsiye ederek, bakanlara son aşılarından yaklaşık altı ay sonra atılmaları gerektiğini söyledi. 

Bu sonbaharda daha geniş bir destek programı yapılacak.  

JCVI danışmanları ilk olarak 14 Eylül'de 75 yaş üstü, bakım evi sakinleri ve altta yatan ciddi sağlık sorunları olan hastalar için sıradaki üçüncü dozları tavsiye etti. 

BA.2'nin daha şiddetli olacak şekilde evrimleştiği düşünülmese de bilim adamları, önemli ölçüde daha bulaşıcı olduğu için orijinal Omicron'u hızla geride bıraktığını söylüyorlar. 

Avustralya'nın önde gelen epidemiyologlarından ve eski DSÖ yetkilisi Profesör Adrian Esterman, alt varyantın yaklaşık 12'lik bir temel üreme sayısına (R0) sahip olduğunu, yani kontrolsüz bir şekilde yayılmaya bırakılırsa, enfekte olan her kişinin onu bir düzine kişiye geçireceğini iddia etti. 

Alt türü, orijinal Wuhan virüsünden beş kat daha bulaşıcı ve bilimin bildiği en bulaşıcı hastalıklardan biri yapacaktı.  

Profesör Esterman metodolojisini açıklarken şunları söyledi: 'BA.1 için temel üreme sayısı (R0) yaklaşık 8,2'dir ve BA.2 için R0 yaklaşık 12'dir. 

"Bu, onu bildiğimiz en bulaşıcı hastalık olan kızamığa oldukça yaklaştırıyor." 

R0 sayısı, bir popülasyonda bağışıklık veya davranış değişiklikleri olmasaydı her BA.2 hastasının enfekte edeceği ortalama insan sayısıdır. 

Ancak çoğu bilim insanı, orijinal Omicron kadar hafif olduğu için varyant hakkında endişelenmek için hiçbir neden olmadığını söylüyor.

Nicola Sturgeon'un Nisan ayına kadar zorunlu yüz maskelerini tutmayı seçtiği İskoçya'da yetkililer, BA.2 salgınının önümüzdeki birkaç hafta içinde zirveye ulaşabileceğini tahmin ediyor.

AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor

Edinburgh Üniversitesi'nden Dr Christine Tait-Burkard, yüz kaplama gereksinimini korumanın dalgalanmayla başa çıkmakla uyumlu olduğunu ve 'göreceli olarak kolayca elde edilebilen bir önlem' olduğunu söyledi.

Toplu taşıma, restoranlar ve diğer kapalı ortamlardaki maskelerin 21 Mart'ta yasal bir zorunluluktan tavsiyeye indirilmesi planlandı. 

Bayan Sturgeon, MSP'lere, vakalardaki 'mevcut artış' ile bakanların bu önlemin yerinde kalmasının 'ihtiyatlı' olduğu konusunda hemfikir olduklarını ve yasal gerekliliğin iki hafta içinde yeniden gözden geçirileceğini söyledi.  

Tait Burkard, BBC İskoçya'nın Günaydın İskoçya programına, yüz kapatma gerekliliğini korumanın ihtiyatlı olup olmadığı sorulduğunda, "Gerçekten de, Omicron'un yeni alt varyantı ile çok büyük bir artış olan gördüklerimizle bir tür çizgi var. vakalarda, aslında bu noktada popülasyonda pandemide her zamankinden daha fazla vakaya sahibiz.

Buna yaklaşık iki haftalık bir perspektiften bakmak da gerçekçi çünkü rakamlarda gördüğümüz şey, vakalar açısından muhtemelen bu hafta veya sonraki hafta zirveye ulaşabileceğimiz ve aslında bir gevşeme ve net bir düşüş göreceğiz. yüz maskelerini kaldırmadan önceki uyarı ve bu, gitmemiz gereken son engel ve aynı zamanda gitmemiz için son hatırlatıcımız.

'Aynı zamanda, ekonomi üzerinde daha az etkisi olan, nispeten kolay elde edilen bir önlemdir. Bazı insanları dışarı çıkmaktan caydırabilirken, bazılarını dışarı çıkmaya teşvik edebilir. Bence orada tutması zor bir denge var.'

Pazartesi günü İskoç hastanelerinde yakın zamanda teyit edilen Covid'li 1.996 kişi önceki güne göre 191 artarak, yoğun bakımda altı kişi artarak 33 kişi oldu.

Bu, bu yıl Ocak ayında kaydedilen 1.571'lik Omicron zirvesinden daha yüksek ve toplamın 2.016 olduğu geçen yıl 27 Ocak'tan bu yana herhangi bir zamanda hastanede daha fazla hasta var.

Edinburgh Üniversitesi Roslin Enstitüsü'nde araştırma görevlisi ve koronavirüsler konusunda uzman olan Dr Tait Burkard, maskelerin halka açık yerlerde virüs seviyelerini düşürmeye yardımcı olurken, Omicron ve BA.2'ye karşı daha az etkili olduklarını söyledi.

Savunmasız kişilerin daha fazla koruma için maskelerini FFP2 veya N95 maskelerine yükseltmeleri tavsiye edilmelidir.

Akademisyen şunları söyledi: 'Maske takmanın diğer kısıtlamaların çoğu olmadan yarattığı etkiler küçük veya eskisinden daha küçük.

'Bir (nedeni) ne yazık ki Omicron ile daha az koruyucu maskeler, basit cerrahi maskeler, sadece kulaklarınıza sardığınız ince olanlar, kumaş olanlar, önceki varyantlara karşı olduğu kadar koruyucu değiller. , çünkü enfekte olmak için virüsü daha az solumamız gerekiyor, bu nedenle enfekte olmak için gereken her iki maruz kalma süresi de daha az, ancak yine de halka açık yerlerde ve özellikle fark yaratabilecek savunmasız insanlar için virüs seviyesini düşürmeye yardımcı oluyorlar.

Ancak, savunmasız insanlar için maskeleri FFP2 veya N95 olarak adlandırılan, korumak için yüzünüzün etrafına çok yakın oturan daha kalın maskelere yükseltmenin iyi bir an veya muhtemelen çok uygun bir an olabileceği tavsiyesi de olmalı. kendini diğerlerinden daha fazla.'