Domuz gribi belirtileri neler merak ediliyor. Domuz gribi nasıl anlaşılır ve domuz gribi tedavisi nasıl olur sorularının cevabı Kamu Manset.com'da.

Son günlerde neredeyse tüm illerimizde domuz gribi hastalığına rastlanıyor. Hastaneye domuz gribi belirtileri neler ile başvuran hastaların sayısı Batman, Adıyaman, Konya, Manisa, Şanlıurfa, İstanbul, Adana gibi illerde artış gösteriyor. Vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri olan domuz gribi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı yetkililerin açıklamalarından sonra netlik kazandı. Sağlık Bakanlığı'da bu hastalıkla ilgili resmi bir açıklamada bulundu ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Giderek artan ve daha da yayılmasından korkulan bu hastalık için görüldüğü illerde domuz gribi tedavisi başlatıldı.

domuz1

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ NELER VE NASIL ANLAŞILIR
H1N1 Virüsü ile ilgili Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamalara göre 463 vakada bu virüse rastlandı. İnsanlarda ilk olarak domuz gribi belirtileri neler sorusu son günlerde sık sık soruluyor, eğer vücut, boğaz ve baş ağrısı, ateş, öksürük, yorgunluk ve üşüme belirtileri gösteriyor yani bu özellikler normal griple aynı belirtileri gösterdiği için çok fazla önemsenmiyor ve üstünde durulmadığı için de son ana kadar geliniyor. Domuz gribi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı ise; kişilerde kusma ve ishal olarak belirtileri gösterdikten sonra yedi gün içinde bulaşıcı olmaya başlamaktadır.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamalarda hastalık ile ilgili şunları söyledi: 'Ülkemizde grip hastalık aktivitesi, belli bir sistem dahilinde, tüm ülkeyi kapsayacak şekilde takip edilmektedir. Bu kapsamda 12 Ocak 2015 tarihinde (dün) toplanan T.C. Sağlık Bakanlığı Grip Bilimsel Danışma Kurulu ülkemizde görülen grip vakalarıyla ilgili aşağıdaki değerlendirmeyi yapmıştır: Grip hastalığı bu kış sezonunda Aralık ayının sonundan itibaren görülmeye başlanmıştır. Takip çalışmalarında bu sezonda 2 bin 905 solunum semptomu olan hastadan alınan örneklerden 1261’inde bir solunum yolu virüsü tespit edilmiştir. Bunlardan 595’inde Rhino, RSV gibi diğer solunum yolu virüsleri, 463’ünde İnfluenza A H1N1, 134’ünde İnfluenza A H3N2 ve 38’inde influenza B virüsü bulunmuştur. Dolayısıyla bugüne kadar incelenen virüs kaynaklı solunum yolu hastalıklarının yaklaşık yüzde 16’sının İnfluenza A H1N1, yüzde 24’ünün diğer solunum yolu virüsleri kaynaklı olduğu görülmektedir. "Yapılan genetik analizlerde İnfluenza A H1N1 virüsünün daha önceki sezonlarda dolaşımda var olan virüsler ile aynı olduğu, mevcut aşının ve ilacın virüse karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Ülke genelinde antiviral ilaç ve aşıya erişimde herhangi bir sıkıntı yoktur. Mevcut verilerin geçtiğimiz yıllardaki grip sezonu verileri ile karşılaştırılması yapıldığında farklı bir durum olmadığı, gribin olağan seyri içerisinde olduğu tespit edilmiştir. İnfluenza her yaşta görülebilir. Özellikle risk gruplarındaki kişilerde hastalık daha ağır seyredebilmekte hatta ölümlere neden olabilmektedir.' dedi.

Bu hastalığa yakalanan kişilerin hapşurmasından dolayı havada yayılan tükürük zerreleri eşyaların üzerine bulaşıp yüzeylerinde kalabilir. Virüsün canlı olarak bir ortamda bulunması belli başlı nedenlere de bağlıdır. Örneğin bu etkenler, bulunulan ortamın sıcaklığı, nemi, hangi yüzeyde olduğu gibi etkenlerdir. Toplam da 191 ülkede yaklaşık sekizyüz bin kişide görüldü ve 8238 kişi bu hastalık nedeniyle yaşamını  kaybetti. En çok ise  kalp hastalığı, şeker hastalığı, akciğer, gebeler, beş yaş altındaki çocuklar ve böbrek hastalığı gibi hastalıkları olan kişilerde görülüyor. 
Adana'da ölen ikisi Suriyeli olmak üzere üç kişinin domuz gribi nedeniyle öldüğü kesinleşti. Domuz gribi nedir sorularının tekrar gündeme gelmesine neden olan bu olay ile ilgili çalışmalar yapılıyor Domuzlar arasında yaygın olan grip virüsüne benzediği için bu hastalığa domuz gribi denilmiştir, fakat insanda ki halinde kuş, domuz, insan virüslerinin karışımı bulunur. İnsandan insana geçebilen bu virüs bulaşıcıdır ve bu yüzden oldukça dikkat etmek gerekmektedir. Kişilerde öksürme, hapşurma, bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız veya buruna götürüldüğün de hastalık geçebilir. İlk olarak 2009 yılında salgına neden olan virüs H1N1 virüsüdür. En çok kümes hayvanları ve domuzlara temasta bulunanları etkiliyor.

domuz2

DOMUZ GRİBİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR
Domuz gribi hastalığında öncelik kişinin kendi kendini korumasıyla oluyor. Bunun için de hapşurur veya öksürürken elinizde peçete olması bu esnada peçete kullanıyor olmanız daha sonrada su ve sabun kullanarak elleri yıkamak gerekmektedir. Bu şekilde hem kendinizi hem de diğer insanları korumuş olursunuz. Kalabalık yerlerden otobüs, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarında da kirli ellerinizle burnunuza, ağzınıza ve gözlerinize sürmemeniz de hastalıktan korunmanız açısından büyük bir etkendir. Domuz gribi tedavisi ise doktor kontrolünde yapılmaktadır. Tedavi için ilk önce tanı konur ve bu tanı da pcr yöntemi (polimeraz zincir tepkimesi) ile yapılır. Laboratuvarlar ortamında yapılan testler doğrultusunda tedavi yapılmaktadır. Doktor izin vermeden herhangi bir teşhis koymak ya da ilaç kullanmak kesinlikle doğru değildir. İlaçlar hastalık başlangıcından itibaren ilk 48 saatte verilmesi ve son olarak, koruyucu olarak da on gün boyunca alınmalıdır. Koruyucu olarak ise aile içi ve yakın temas halinde bulaşmaması içindir.