18 Ekim gününe 9.25 TL olarak başlayan gün içinde yine rakor kırarak 9.32 TL' ye kadar yükseldi. Doların bu denli hızlı yükselişi büyük merak uyandırmaya devam ediyor. İşte detayları.

Kamumanset.com - 18 Ekim gününe 9.25 TL olarak başlayan gün içinde yine rakor kırarak 9.32 TL' ye kadar yükseldi. Doların bu denli hızlı yükselişi büyük merak uyandırmaya devam ediyor. İşte detayları.

Bu sabah güne 9.25 TL olarak başlayan dolar yine gün içerisinde kendi rekorunu kırarak ilerlemeye devam ediyor. Doların yükselme nedeni ise halk tarafından büyük merak uyandırıyor. 

BBC Türkçe Özge Özdemir' in haberine göre Covid 19 döneminin getirmiş olduğu ekonomik zararları azaltabilmek için piyasaya nakit girişini sağlayıp ekonomik zararı en aza indirmeye çalışıyorlar. Gelişmiş ülkelerin enflasyon kaygısı ile para politikalarında değişiklik yapmaları TL gibi para birimlerini etkilemeye devam ediyor. 

Merkez Bankası' ndaki Görev Değişiklikleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan yardımcıları olan Prof. Dr. Semih Tümen ile Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu imzalı atama kararı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan yardımcıları Tümen ve Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Yavaş, 1211 sayılı Kanunun 22/A ve 29'uncu maddeleri, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35'inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2, 3 ve 7'nci maddeleri kapsamında görevden alınmıştır.

Camel Fiyatları 2022 Camel Slender Kaç Lira Oldu? Camel Fiyatları 2022 Camel Slender Kaç Lira Oldu?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine Prof. Dr. Yusuf Tuna atanmıştır.

Para Politikası Kararları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, 23 Eylül' deki toplantısında politika faizini 100 baz puan düşürüp yüzde 19' dan yüzde 18' e indirdi.

Karar öncesi 8,64 seviyelerinde olan kur oranı, bu kararın açıklanmasıyla birlikte 8,80 seviyesine kadar yükselmiştir.

Kararlar Ardından Dolar, Euro ve Sterlin TL Karşılığındaki Son Durumu

Kararlar öncesinde Dolar kuru 9.07 TL bandında iken, kararın yayınlanması ardından bir anda 9.18 TL bandına yükselerek yeni rekorunu kırmıştır. 

18 Ekim gün içerisinde iken yeni rekor seviyesine yükselerek 9.32 TL seviyesine yükselmiştir. Aynı şekilde gün içerisinde Euro 10.75 kur bandına yükseliş gösterirken, Sterlin de 12.75 bandına yükseliş göstermiştir.