Doğum kontrol hapları, yaklaşık 50 yıla yakın süredir gebeliği önleyici ve sağlığımızı bozmayan haplardır. Gebeliği önleyen spiral, prezervatif, takvimle sayma yöntemlerine göre çok başarılıdır.

Doğum kontrol hapları, yaklaşık 50 yıla yakın süredir gebeliği önleyici ve sağlığımızı bozmayan haplardır. Gebeliği önleyen spiral, prezervatif, takvimle sayma yöntemlerine göre çok başarılıdır. İlk olarak üretildikleri yıllarda içinde bulunan östrojen çok yüksekken, bu gün kullanılan doğum kontrol haplarında bu oran çok düşüktür. Östrojen miktarının fazlalığı veya azlığının, gebelikten koruyucu bir etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.

1-49
Bu gün, ülkemizde satışa sunulan tüm doğum kontrol haplarında 50, 35, 30, 20 mikrogram östrojen içeren çeşitler vardır. Genelde 50 mikrogramlıklar ve doğum kontrol dışında belirli hastalıklarda kullanılmaktadır. Genelde bir hekime doğum kontrolü için gittiğinizde, size en düşük dozluyu tavsiye edecektir. Düşük dozlu haplarda, bulantı, baş dönmesi, kilo alma ve ruh halindeki gerginlikler gözlenmemektedir. Ancak lekelenme tarzında kanamalar olabilmektedir. Bu etki, yaklaşık 4 kutu hap kullanıldıktan sonra geçmektedir. Bu nedenle, bir yan etki olarak da kabul edilmemektedir. Bunun dışındaki dozlar, çok ağrılı regl olanlara, düzensiz adet kanamalarında kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları, 21 adet olarak kutularda bulunmaktadır. İlk hap, adet kanamasının başladığı ilk gün alınır. 21 adet hap, her gün bir tane olacak şekilde alınır. Haplar günün aynı saatinde alınırsa daha etkili olurlar. 21 günlük hap kullanıldıktan sonra, 3-4 gün içinde adet kanaması başlar. Yeni hap alımı için kanamanın bitmesi beklenmez. Kutu bittikten 1 hafta sonra yenisine başlanır. İlaç kullanılan sürede asla kanama olmamaktadır.

Gözden kaçırmayın

Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum' Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum'

2-52
Koruyuculuk, ilk hapın alımı ile başlamaktadır. Ek bir korunma uygulamasına gerek yoktur. Ara verilen bir haftalık süre içerisinde ek bir korunmaya gerek yoktur, ilacın koruma etkisi devam etmektedir. Ancak yeni kutuya başlanmadığı takdirde, koruyucu etki azalmaya başlayacaktır. Sadece uzun kullanım sürelerinde örneğin 1 -2 yıl kadar düzenli kullanım olduğunda, bıraktıktan 3 ay kadar sonra gebelik şansı ortaya çıkacaktır.