Dişlere Zarar Verecek Yiyecek ve İçecekler Dişlere hangi yiyecekler zarar verir? Dişlere iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir?

Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler Google Haritalar, daha fazla trafik bilgisi ve yeni iPhone özellikleri ekler

Dişlere Zarar Verecek Yiyecek ve İçecekler Dişlere hangi yiyecekler zarar verir? Dişlere iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir? Sağlıklı bir dişlere sahip olmak istiyorsanız mutlaka sizler için hazırladığımız bu yazıyı dikkatlice okumalısınız ve hangi yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Sağlıklı dişlere sadece dişlerinizi fırçalayarak ulaşmanız mümkün değildir. Sağlıklı dişler için mutlaka biraz korunmacı olmanız gerekmektedir. Şimdi gelelim dişlere zarar veren yiyecek ve içecekler neymiş görelim;

1. Alkol; Alkol ağız kuruluğuna sebep olduğu için tüketilmemesi gerekir. Ağız kuruluğu sonucunda dişlerim savunmasız kalmaktadır.

2. Sigara; Özellikle tüketilmemesi gereken bir olan madde sigaradır. Dişlere zarar verdiği kadar vücudumuza sayısız zararları bulunmaktadır. Ağız kokusu ve diş etlerinde problemler ortaya çıkarmaktadır.

diş3

3. Meyve Suları; Ph oranı 7 altında olan tüm içecekler zararlı olup meyve sularında ki ph oranı 2 civarında olduğu için çok zararlıdır dişlerimiz için.

4. Limon; Aynı şekilde meyve suları gibi ph oranı çok düşük bir meyvedir. Çok fazla tüketilmemesi tavsiye edilir. Ph oranı 2 civarındadır.

5. Asitli İçecekler; En zararlı içecekler arasında yer almaktadır.İçeriğinde bulunan fosforik asit sitrik asit sebebiyle dişlere büyük zararlar vermektedir.

6. Enerji İçecekleri; Asitli içecekler gibi içeriğinde sitrik asit ve şeker bulunduğu için dişlere zararı büyük olmaktadır.

7: Yapışık Gıdalar; Özellikle şekerli sakız ve jelibon gibi yiyeceklerde sitrik asit ve şeker bulunduğu için ve aşırı bir şekilde şeker olduğu için zararları kendileri gibi küçük olmayıp daha büyüktür.

8. Buz; Buz soğuk bir yiyecek olduğu için hem soğuk olması dişlere etki eder hemde yenildiğinde çok sert olduğu için dişlerin kırılmasına sebep olmaktadır.

diş2

9. Kuru Meyve; Genellikle kuru meyvelerin içerisinde karbonhidratlar bulunmaktadır. Ve yapışkan oldukları için dişlerimize yapışırlar temizliği de hiç kolay olmaz.

10. Beyaz Ekmek; Beyaz ekmekte bulunan şeker oranı yüksek olması sebebiyle dişlere zarar vermektedir. Şekersiz ekmekler sorun çıkarmaz içeriğinde şeker bulunan ekmekler dişlere zarar verebilmektedir.

11. Dondurma vb; Dondurma vb yiyecekler asla tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında bulunmaktadır. Hem soğuk olması hemde içeriğinde bulunan tatlı ve şeker gibi maddelerin oranlarının çok fazla olması dişlere büyük zararlar vermektedir.