Covid: Kadın nadir aşı yan etkisinden öldü. Bir adli tabip, bir annenin, Kovid-19 aşısının nadir görülen bir yan etkisinin neden olduğu beyindeki "felaket" kanamadan öldüğü sonucuna vardı.

Covid: Kadın nadir aşı yan etkisinden öldü. Bir adli tabip, bir annenin, Kovid-19 aşısının nadir görülen bir yan etkisinin neden olduğu beyindeki "felaket" kanamadan öldüğü sonucuna vardı.

34 yaşındaki Kim Lockwood, Mart 2021'de AstraZeneca ameliyatından sekiz gün sonra dayanılmaz bir baş ağrısından şikayet etti.

Durumu hızla kötüleşti ve Rotherham Hastanesine yatırıldıktan 17 saat sonra öldüğü açıklandı.

Güney Yorkshire Adli tabibi Nicola Mundy, Bayan Lockwood'un "son derece şanssız" olduğunu söyledi.

Doncaster Coroner'ın mahkemesinde, ölüm nedenini Aşıya Bağlı Trombotik Trombositopeni (VITT) olarak kaydetti ve talihsizlik kararı verdi. Adli tabip, Bayan Lockwood'un ölümü sırasında Covid-19 aşısı ile VITT arasındaki bağlantı hakkında çok az şey biliniyordu, ancak "tıbbi gelişmeler", ilk aşı sunumundan bu yana durumun daha iyi tanındığı anlamına geliyordu. Hükümet rakamları, Bayan Lockwood'un yaşadığı tepki türünün son derece nadir görüldüğünü gösteriyor. AstraZeneca aşısının tahmini 24,9 milyon ilk dozu ve 24,2 milyon ikinci dozundan sonra 438 rapor edilmiş vaka ve 78 ölüm olmuştur.

Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı? Her hasta için en iyi ilacı ortaya çıkarabilen kanser testi tedaviyi hızlandırır mı?

Soruşturma, idari sekreter Bayan Lockwood'un ilk olarak 22 Mart'ta Rotherham Hastanesi'nin A&E'sine gittiğini, ancak uzun bir bekleyişten sonra görülmeden ayrıldığını duydu.

Ertesi sabah, güçten düşüren baş ağrıları, bulanık görme ve kusma şikayetleri ile geri döndü ve öğlen vakti geldiğinde tam cümleler kuramadı.

24 Mart saat 02:00'de iki çocuk annesi tepkisiz kaldı ve ailesi veda etmek için çağrıldı.
Bayan Mundy, MRI taramasının daha erken ayarlanması gerektiğini söyledi, ancak bu, kan trombosit transfüzyonu ve lomber ponksiyon gibi diğer önlemlerle birleştiğinde, beynindeki büyük, "ani ve feci" kanama nedeniyle Bayan Lockwood'u kurtaramayacaktı.

Soruşturma ayrıca, Bayan Lockwood'a 2016 yılında İdiyopatik İntrakraniyal Hipertansiyon (IIH) teşhisi konduğunu duydu ve başlangıçta baş ağrısının nedeninin bu olduğunu varsaymıştı.

Ancak Mundy, gözünün arkasında biriken sıvının neden olduğu kafada yoğun basınç ile karakterize edilen durumun ölümünün nedeni olmadığını söyledi.

Bayan Lockwood'un kocası Damian, çok fazla acı çektiğinden "başını patlayacakmış gibi hissettiğinden" şikayet ettiğini söylerken, babası Wayne Merrill ona son sözlerinin baş ağrısının "aslında onu öldürdüğü" olduğunu söyledi.

Mundy, "Kim'in acısı uygun şekilde yönetilmedi ve aile dinlenmeliydi" dedi.

Duruşma sırasında okunan bir aile hatırası, 14 yaşındaki Jayden ve yedi yaşındaki Jax adlı iki oğlu olan Bayan Lockwood'un "nazik, eğlenceyi seven ve partilerde dans pistinde her zaman ilk ve son kişi" olduğunu söyledi.

Daha fazla övgüde bulunan Bayan Mundy, Bayan Lockwood'un organlarını tıbbi araştırmalara bağışladığını ve bunun "Kim'in nasıl bir insan olduğunu gösteren bir jest" olduğunu kaydetti.

Duruşmadan sonra konuşan Bayan Lockwood'un ailesi, onun "acı içinde" öldüğünü ve tedavisiyle ilgili endişelerini dile getirdiklerini söyledi. Hastane güvenine karşı tıbbi ihmal davası açmayı planladıklarını söylediler.

Rotherham Hospital NHS Foundation Trust, trombosit düşüklüğü olan tüm hastaların hematologlara yönlendirildiği, aşı ile VITT arasındaki bağlantı ve bunun nasıl tedavi edileceği hakkında artık daha fazla şey bilindiğini söyledi.

Vakıftan Susan Douglas, Bayan Lockwood'un ölümünden bu yana dersler çıkarıldığını ve ekstra koğuş denetimleri gibi önlemlerin alındığını söyledi.

Hükümet, aşıların faydalarının, insanların çoğunda risklerden daha ağır bastığını defalarca belirtti.