Demir eksikliği vücudumuzda ki hücrelerin gerekli olan minareleri taşıması gerekir hücreler yeteri kadar taşımaması durumunda ise kansızlık olur yani demir eksikliği oluşur.

Kamu Manşet - Demir eksikliği vücudumuzda ki hücrelerin gerekli olan minareleri taşıması gerekir hücreler yeteri kadar taşımaması durumunda ise kansızlık olur yani demir eksikliği oluşur. Anne sütü yeterince alamayan çocuklarda en sık demir eksikliği oluşur başka nedenleri de vardır.

Alınan bazı ilaçlar, genetik olması, bazı besinlerin yeteri kadar alınmaması, bazı besinlerin vücut tarafından emilim sağlanamaması gibi bazı olumsuz faktörlerde sebep olur demir eksikliği hayatı olumsuz etkiler bu olumsuzluklar kişide bunların yaşanmasına neden çocuğunuzda bu belirtiler varsa doktora başvurun.

Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, ağızda, dilinde yaralar oluşması, dudaklarında yaralar ve çatlamalar oluşması, karın ağrısı, iştahın kesilmesi, ciltte beyaz renge yakın rengin oluşması, nefeste darlık problemi yaşaması.

Uyku bozukluğu uykusunu yeterince alamaması gibi sorunlar yaşar çocuk arkadaşlarıyla zaman geçirme sorunu yaşar onlarla oyun oynama güçlü olmaz, evde aile ile sağlıklı iletişim kuramaz her açıdan demir eksikliği çocuğunuza olumsuz etkilemektedir. Demir eksikliği için doktorunuza ve ya bazı besinleri tüketmesini sağlayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Besinler demir yapıcı özelliği olanların yeteri kadar tüketirse demir eksiliği sorunu gider.

Çocuklarda Demir Eksikliği

Ciğer, kırmızı et özellikle demir bunlarda çokça vardır. Kırmızı ette dikkat etmeniz gereken etin yağsız olması gerekir. ciğeri haşlayarak veya ızgarada pişirin vitaminin kaçmaması için eti ve ciğer alırken çok bekletmeyin.

Kuru üzüm, pekmez atalarımızdan kanlan ve uzmanlarında bolca tüketin dediği kuru üzüm ve pekmez günde bir avuç kuru üzüm tüketin ve sabahları iki yemek kaşığı pekmez için bunları bir hafta boyunca tüketirseniz demir eksikliğinizin giderildiği ve vücudunuza güç geldiğinin farkına varacaksınız.

Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak, brokoli, lahana gibi sebzeleri tüketin

Melek Masso'nun Hamur Yoğurduğu Anlar Sosyal Medyada Gündem Oldu Melek Masso'nun Hamur Yoğurduğu Anlar Sosyal Medyada Gündem Oldu

Domatesin içerisinde demir eksikliğini tamamlayan vitaminler var bolca domates tüketin.

Balık haftada iki defa tüketin, çorbalar özelikle mercimek, tarhana, domates çorbası, tavuk çorbasını bolca için.