Çin, vakalar 24 saat içinde ikiye katlandığından iki yıldır en kötü Covid salgınıyla mücadele ediyorPazar günü yaklaşık 3.400 vaka bildirildi, milyonlarca insan için kapanmaya ve Şanghay'daki okulların kapanmasına neden oldu.

Çin, vakalar 24 saat içinde ikiye katlandığından iki yıldır en kötü Covid salgınıyla mücadele ediyor
Pazar günü yaklaşık 3.400 vaka bildirildi, milyonlarca insan için kapanmaya ve Şanghay'daki okulların kapanmasına neden oldu.

Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil Epic, Unreal Engine 5'i Piyasaya Sürüyor Ama Ana Özellikleri VR için Hazır Değil

Çin, Pazar günü, bir önceki günü ikiye katlayarak günlük yaklaşık 3.400 Covid-19 vakası bildirdi ve ülke son iki yılın en ciddi salgınıyla mücadele ederken, virüs etkin noktalarında kilitlenmeleri zorladı.

Vakalarda ülke çapında bir artış, yetkililerin Şanghay'daki okulları kapattığını ve yaklaşık 19 ilde Omicron ve Delta varyantlarının kümeleriyle savaşırken birkaç kuzeydoğu kentini kilitlediğini gördü.

Pazar günü bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Jilin şehri kısmen kapatıldı, yüzlerce mahalle mühürlendi, Kuzey Kore sınırındaki yaklaşık 700.000 kişilik bir kentsel alan olan Yanji ise tamamen kapatıldı.
Virüsün 2019'un sonlarında ilk tespit edildiği Çin, hızlı kilitlenmeler, seyahat kısıtlamaları ve kümeler ortaya çıktığında toplu testler tarafından uygulanan katı bir sıfır Covid politikası sürdürdü.

Ancak, son derece bulaşıcı Omicron varyantının yol açtığı son alevlenme ve asemptomatik vakalardaki ani artış, bu yaklaşıma meydan okuyor.

Jilin eyalet sağlık komisyonunda görevli bir yetkili olan Zhang Yan, Pazar günü yerel yetkililerin virüs yanıtının şu ana kadar eksik olduğunu kabul etti. Bir hükümet basın brifinginde, "Bazı alanlardaki acil müdahale mekanizması yeterince sağlam değil, Omicron varyantının özelliklerinin yeterince anlaşılmadığı ve kararın yanlış olduğu" dedi.

Yerel yetkililer, Jilin sakinlerinin altı tur toplu testi tamamladığını söyledi. Pazar günü şehir, Omicron varyantının 500'den fazla vakasını bildirdi. Dokuz milyonluk bir sanayi üssü olan komşu şehir Changchun Cuma günü kilitlendi.

Resmi duyurulara göre, her ikisi de Jilin eyaletindeki daha küçük Siping ve Dunhua şehirleri Perşembe ve Cuma günleri kilitlendi.

Eyalet basınında çıkan haberlere göre, Jilin belediye başkanı ve Changchun sağlık komisyonu başkanı, yerel yetkililere virüs kümelerini ezmek için verilen siyasi zorunluluğun bir işareti olarak Cumartesi günü görevlerinden alındı.

Ancak ekonomistler sert kısıtlamaların ekonomiye zarar verdiği konusunda uyarırken, yetkililerin virüsü kontrol altına almak için giderek daha yumuşak ve daha hedefli önlemleri teşvik etmesiyle Çin'de katı yaklaşımın yorgunluğu görülüyor.

Şubat ayının sonundan bu yana vakalar arttığından, ülkenin farklı bölgelerindeki tepki, Xi'an şehrinin ve 13 milyon insanının iki hafta boyunca karantinaya alındığı Aralık ayına kıyasla genellikle daha yumuşak ve daha hedefli oldu .

Çin'in en büyük şehri Şanghay'da yetkililer, toplu karantinalar yerine yakın temas korkuları nedeniyle bireysel okulları, işletmeleri, restoranları ve alışveriş merkezlerini giderek daha fazla geçici olarak kilitlemeye başladı. İnsanlar Kovid testinin negatif çıkması için koşuştururken şehirdeki hastanelerin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Vakalar arttıkça, ülkenin ulusal sağlık komisyonu Cuma günü, hızlı antijen testlerinin kullanımını başlatacaklarını duyurdu.

Sağlık komisyonu, kitlerin artık kliniklerin ve sıradan vatandaşların “kendi kendine test” için satın almaları için çevrimiçi veya eczanelerde bulunacağını söyledi.

Nükleik asit testleri ana test yöntemi olmaya devam edecek olsa da, bu hareket Çin'in resmi çabaların virüsü kontrol altına alamayacağını tahmin ediyor olabileceğini gösteriyor.

Geçen hafta, önde gelen Çinli bir bilim insanı, ülkenin Omicron'un orman yangını gibi yayıldığı diğer ülkeler gibi virüsle bir arada yaşamayı hedeflemesi gerektiğini söyledi.

Ancak hükümet, kitlesel karantinaların bir seçenek olmaya devam ettiğini de açıkça belirtti.

Cumartesi günü pandemi yanıtı hakkında üst düzey düşünceyi sık sık telgraf eden Çin başbakan yardımcısı Sun Chunlan, bölgeleri hızla saldırmaya ve salgınları temizlemeye çağırdı.