Chelsea Soru-Cevap: Roman Abramovich en az 3 MİLYAR Sterlin istiyor - ama alabilir mi? Ona karşı yaptırımlar uygulanırsa Birleşik Krallık hükümeti kontrolü ele geçirebilir mi? Ve mütevelliler 'vekilharçlık' teklifini reddederlerse ne olur?

Chelsea Soru-Cevap: Roman Abramovich en az 3 MİLYAR Sterlin istiyor - ama alabilir mi? Ona karşı yaptırımlar uygulanırsa Birleşik Krallık hükümeti kontrolü ele geçirebilir mi? Ve mütevelliler 'vekilharçlık' teklifini REDDEDERlerse ne olur?

Roman Abramovich Chelsea'yi satmak istiyor ve kulübe 3 milyar sterlin üzerinde değer veriyor. Burada Sportsmail, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında tüm büyük soruları yanıtlıyor. Vakfın mütevelli heyetine kulübün 'yöneticiliğini ve bakımını' koymaya çalıştı. Avukatlar, İngiltere hükümetinin kulübe el koyup alamayacağına dair soruları yanıtlıyor
Roman Abramovich Chelsea'yi -hem de hızlı bir şekilde- satmak istiyor, ancak kulübün geleceğini hem yakın hem de uzun vadede çevreleyen birçok soru var.

Rus oligark bu hafta kulübün 'yöneticiliğini ve bakımını' Chelsea Vakfı mütevelli heyetine vermeye kalkıştıktan sonra ne olacak? Bu ne anlama geliyor? Ve hatta istiyorlar mı? 

Bunun da ötesinde, kulübü kim satın alabilir ve sahada bu ne anlama gelir?  


Sportsmail , tüm büyük soruların yanıtlarını bulmak için  Rusya'nın Ukrayna'yı işgaliyle alevlenen Chelsea'deki durumu derinlemesine inceliyor. Roman Abramovich Chelsea'den ayrılmak istiyor ve bir ABD bankasına satışı yönetmesi talimatını verdi.

Mevcut oyun durumu nedir?

Pekala, en baştan başlayalım. Rus milyarder Roman Abramovich, 2003 yılında Chelsea'yi satın aldı ve kulüp tarihinde son derece başarılı bir döneme imza attı ve geçtiğimiz yıl Avrupa ve ardından dünya şampiyonu olmalarıyla sonuçlandı.

Rusya'nın geçen hafta cumhurbaşkanı Vladimir Putin'in emriyle Ukrayna'yı işgali, Parlamento'da İngiltere'deki Rus işadamlarına yaptırım tehdidiyle birlikte, kulübün mülkiyetini ciddi şekilde şüpheye düşürdü. 

Abramoviç, varlıklarını satıp çekip gitmek istediğinden, şimdi - ve bir an önce - çıkmak istiyor.
Peki satmak istediğini nasıl anlayacağız? Kişisel serveti yaklaşık 3,8 milyar sterlin olan yaşlı İsviçreli milyarder Hansjorg Wyss, Çarşamba günü İsviçre gazetesi Blick'e Chelsea'yi satın alma şansı verilen dört kişiden biri olduğunu ve yatırım yapmakla ilgileneceğini söyledi. bir konsorsiyumun parçası olarak. 

Toki Kura Tarihleri İstanbul Belli Oldu Mu Toki İzmir, Ankara Kura Tarihleri Toki Kura Tarihleri İstanbul Belli Oldu Mu Toki İzmir, Ankara Kura Tarihleri

Ancak, Premier Lig'in en prestijli kulüplerinden biri için dönen bir dizi potansiyel Amerikalı alıcının da olduğu düşünülüyor. Önemli bir şekilde Chelsea, Abramovich'in para yatırmasını veya çekmesini engelleyecek herhangi bir yaptırım uygulanmadan önce satma fikri hakkında yorum yapmadı. Genellikle bu tür önerileri anında reddederler. 

Sportsmail daha sonra Rusların Chelsea'yi satmak için en az 3 milyar sterlin istediğini ve kulüp için teklifleri davet ettiğini bildirdi.

Ancak Rus oligarkının bu işarete yakın herhangi bir yerde alacağına dair ortaya çıkan şüpheler var. 
Ve neden tam olarak satmak istiyor? Şu anda hedef alınan oligarklar listesinde olmamasına rağmen, İngiliz hükümetinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın olduğu iddiasıyla Chelsea de dahil olmak üzere varlıklarını dondurmaya veya el koymaya çalışacağından endişe duyduğu giderek daha açık görünüyor. 

Yaygın olarak bildirildiği gibi, hızlı bir satış istediğini varsayarsak, muhtemelen varlığı için mümkün olan en kısa sürede nakit almak istediğini ve ardından herhangi bir olası hükümet müdahalesinden önce bu parayı İngiltere'den çıkarmak istediğini varsayabiliriz. 

Abramovich'in Chelsea için 3 milyar sterlin istediği bildiriliyor. Değeri ne kadar?

Herhangi bir varlık, nihayetinde bir başkasının bunun için ödeyeceği kadar değerlidir. Dolayısıyla, 3 milyar sterlinin okyanusta bir damla olduğu ve mantıklı iş uygulamalarının uygulanabilir olmadığı bir ulus devlet veya egemen servet fonu veya mega zengin milyarder varsa, o zaman teorik olarak Abramovich 3 milyar sterlin alabilir. Ancak bu, birkaç nedenden dolayı uzun, uzun, uzun bir atış.

Birincisi, bu satışın hızlı bir şekilde yapılmaya çalışılmasının doğası gereği, 'sıkıntılı' bir satıcı olarak hareket eden Abramovich'tir ve bu nedenle bu potansiyel satış, bir alıcının pazarında ne kadar uzun sürerse, fiyatın o kadar düşük olduğu bir alıcı pazarında gerçekleşir. , çünkü Abramoviç en azından bir miktar parayı nakite çevirmek için giderek daha umutsuz hale gelecek.

İkincisi, kulübün gelirlerini, giderlerini ve varlıklarını (stadyum ve oyuncular gibi) hesaba katarak objektif değerine bakarsanız, o zaman çok saygın bir değerleme aracı olan Markham Çok Değişkenli Modeli (geekler çok daha ayrıntılı okuyabilir) HERE ) Chelsea'ye şu anda 1,25 milyar sterlin ile 1,5 milyar sterlin arasında bir değer koyacaktır. 

Abramoviç şimdiye kadar ne yaptı?  

Sportsmail Çarşamba sabahı Abramovich'in Amerikan bankasına Raine Group'a Chelsea'nin satışını yönetmesi talimatını verdiğini açıkladı. Herhangi bir potansiyel alıcının 4 milyar sterlinlik değerlemeyi karşılayacağına dair büyük şüpheler olsa da, Rusların Amerikan alıcılarını Çin, Uzak Doğu ve Doğu Avrupa'dan gelen yatırımların net siyasi nedenlerle kuruması nedeniyle hedeflediği anlaşılıyor.

Raine Group, Chelsea için ilk olarak 2018'de ABD'li özel sermaye şirketi Silverlake ve İngiliz milyarder Jim Ratcliffe ile görüşmelerin bir anlaşmaya varmadan ayrılmasının ardından harekete geçti. Kulüp, Abramovich'in İçişleri Bakanlığı'nın vize vermeyi reddetmesinin ardından İngiltere hükümetiyle yaşadığı ihtilaf nedeniyle, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ona satmak için yeni bir ivme kazandırdığı için o zamandan beri etkin bir şekilde satışta.

Abramovich, kulüpteki rolüyle ilgili olarak, ilk hamlesini hafta sonu yaptığı ve kulübün 'yönetim ve bakımını' Chelsea Vakfı mütevelli heyetine emanet ettiğini açıklayan bir açıklama yayınlandığında yaptı.