Buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıktı petrol varil başına 119 doları buldu Savaşın etkileri sürüyor. Buğdayda şok artış

Buğday fiyatları 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarken petrol varil başına 119 doları aştı
Londra Menkul Kıymetler Borsası, Moskova borsasının dördüncü gün kapalı kalması nedeniyle Rusya ile bağlantılı 27 şirketin ticaretini askıya aldı. Avrupa borsaları erken işlemlerde elde ettikleri küçük kazançlarından vazgeçti ve tekrar negatife döndü.

Londra'da FTSE 100 21 puan veya %0.23 düşerek 7.407'ye düşerken, Alman Dax %0.65 daha düşük ve Fransa'nın CAC ve İtalya'nın FTSE MiB'si yatay.

Anglo-Rus değerli metal madencisi Polymetal, %29 düşüşle FTSE 100'de en büyük düşüşü kaydetti. Şirket, Evraz ile birlikte endeksten düştü ve önümüzdeki haftadan itibaren FTSE 250'de listelenecek.
Doğal gaz fiyatları yükselmeye devam ediyor ve İngiliz kriteri geçen yılın sonundaki rekor seviyeye yaklaşıyor. Şu anda, Aralık ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 450p'den çok uzak olmayan, termik başına 426.9p ile %8.3 daha yüksek.

Hollanda Nisan vadeli gaz vadeli işlem sözleşmesi, megawatt saat başına %12'den fazla kazanarak 186 €'ya çıkarak yeni bir rekor kırdı.
Asya hisselerinin temkinli bir şekilde yükselmesinin ardından Avrupa borsaları açılışta karıştı.

Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı

İngiltere'nin FTSE 100 endeksi 21 puan veya %0,3 artışla 7.451'e yükseldi. Fransa'nın CAC'si sabit, İspanya'nın Ibex'i %0.3 düştü ve İtalya'nın FTSE MiB'si %0.5 önde.

Londra'da, Londra Menkul Kıymetler Borsası, şirketin vergi öncesi kârını neredeyse iki katına çıkararak 987 milyon sterline ulaşmasının ardından en çok yükselen borsa oldu. Hisseler yaklaşık %10 değer kazandı. Emtia tüccarı Glencore, madencilik hisseleri Anglo American, Antofagasta ve Rio Tinto ve petrol devi BP, petrol ve emtia fiyatlarındaki artıştan yararlanmaya devam ettikleri için diğer önemli yükselişçiler. Ev inşaatçısı Taylor Wimpey, çarpıcı sonuçların ardından %1.9 değer kazandı.

Coca-Cola HBC, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Kiev'deki şişeleme fabrikasında üretimi durdurdu ve çalışanlarını tahliye etti .

Coca-Cola'nın dünya çapındaki ana şişeleyicilerinden biri olan Londra'da kayıtlı şirket, geçen yıl satışlarının ve işletme karının beşte birini Rusya ve Ukrayna'dan elde etti. Petrol dokuz yılın zirvesinde, buğday 14 yılın zirvesinde
Günaydın ve dünya ekonomisi, finans piyasaları, avro bölgesi ve ticaretle ilgili yuvarlanan haberimize hoş geldiniz.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin başlamasından bir hafta sonra, Rusya, Karadeniz'de stratejik olarak önemli güneydeki Kherson kentini ele geçirdiğini iddia etti , ancak Rus birliklerinin şehri tamamen ele geçirip geçirmediği belli değil. Ukrayna'nın başkenti Kiev, Rus kuvvetleri taarruzunu hızlandırdıkça daha ağır bombardımana maruz kaldı.
Petrol, kömür, alüminyum, buğday ve diğer emtia fiyatları , Rusya'nın Ukrayna'yı işgali arz endişelerini tetikledikçe yükselmeye devam ediyor . Küresel ölçüt olan Brent ham petrolü , Şubat 2013'ten bu yana ilk kez varil başına 118$'a yükseldi. Şu anda, gün için 4$ artışla 117$/varil civarında bulunuyor. ABD hafif ham petrolünün varili 114.46 dolardan işlem görüyor.

Alüminyum , Londra Metal Borsası'nda %2.3 artarak 3.650$'a (bu yıl şu ana kadar %30 kazanç sağladı) bir rekor daha kırdı, nikel ise %4'ün üzerine çıkarak ton başına 26.935$'a yükseldi. Rusya , her iki metalin de ana üreticisidir.

ABD Tarım Bakanlığı'na göre, tahıllar için Rusya ve Ukrayna'nın birlikte geçen yıl küresel buğday ihracatının yaklaşık %29'unu oluşturduğu tahmin ediliyor, bu nedenle çatışma küresel buğday fiyatlarını daha da yükseltti.

Chicago buğday vadeli işlemleri , kile başına 11,34 $ ile 14 yılın en yüksek seviyelerine tırmandı ve bu ay yaklaşık %40 arttı.

Londra Menkul Kıymetler Borsası, alüminyum üreticisi EN+, Sberbank, Gazprom, Lukoil ve altın madencisi Polyus da dahil olmak üzere Rusya ile güçlü bağları olan 27 şirketin ticaretini askıya aldı . LSE, hareketin “piyasa koşulları ışığında ve düzenli piyasaları sürdürmek için Ukrayna'daki olaylar” tarafından tetiklendiğini söyledi.

Rusya'ya maruz kalan madenciler Polymetal ve Evraz , Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımların ardından ağır hisse fiyat kayıpları yaşamalarının ardından FTSE 100'den çıkarıldı. Bu yıl şimdiye kadar sırasıyla %77 ve %82 düştüler ve FTSE 250 endeksine indirildiler.

En son FTSE 100 değişikliğinde, altın üreticisi Endeavour Mining ve mutfak üreticisi Howden Joinery, Pazartesi günü ticaretin başlangıcından itibaren onların yerini alacak.

Alman makamlarının, Rus milyarder Alisher Usmanov'a ait 600 milyon dolarlık süperyata Hamburg'daki bir tersanede el koyduğu bildirildi. Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgaline yanıt olarak Avrupa Birliği'nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalan milyarderler listesinde yer aldı .