Borç bataklığı içindeki firmalar yükselen faiz oranlarıyla sarsıldı: İngiltere Merkez Bankası üç ay içinde üçüncü kez borçlanma maliyetlerini artırdığı için Cineworld alarm veriyor. Artan faiz oranları, borç alma maliyetlerinin artması nedeniyle ağır borçlu şirketler üzerinde baskı oluşturuyor.

Borç bataklığı içindeki firmalar yükselen faiz oranlarıyla sarsıldı: İngiltere Merkez Bankası üç ay içinde üçüncü kez borçlanma maliyetlerini artırdığı için Cineworld alarm veriyor. Artan faiz oranları, borç alma maliyetlerinin artması nedeniyle ağır borçlu şirketler üzerinde baskı oluşturuyor.

İngiltere Merkez Bankası, enflasyonla mücadelesini hızlandırırken, dün üç aydaki üçüncü artışında faiz oranlarını yüzde 0,75'e yükseltti.

Hareket, Federal Rezerv'in ABD'de üç yıl içinde ilk kez faiz oranlarını artırmasından birkaç saat sonra geldi.
Enflasyon sarmalları arttıkça, Atlantik'in her iki yakasında da faiz artırımlarının devam etmesi muhtemel. Bu, borçlarının ağırlığı altında mücadele eden şirketler için kötü haber anlamına geliyor.

Dünkü kasvetli bir güncellemede, sinema zinciri Cineworld, borçlarını ödeme kabiliyeti konusunda 'maddi belirsizlik' olduğu konusunda uyardı.

Birçok firma pandemiden kurtulmak için önemli miktarda borç aldı ve merkez bankalarından gelen oran artışları bu kredilerin hizmet ve yeniden finansman maliyetlerini artıracak.

İngiltere'de 5,8 milyon şirket adına lobi faaliyetleri yürüten Küçük İşletmeler Federasyonu, artan oranların pandemi sırasında borç alan firmaların yükünü artıracağını söyledi.

Borçlu firmalar için Hükümet desteği çağrısında bulunarak, artışın pandemiden kurtulmalarını engelleyeceğini savundu. 
FSB başkanı Martin McTague şunları söyledi: 'Bu hareket, artan genel giderlerin geleceği tehdit ettiği bir anda birçok firma için daha yüksek borç maliyetleri anlamına gelecek.

"Salgının ekonomik sonuçları, kaybedilen zaman ve geliri telafi etme yetenekleri artan maliyetlerin kısır döngüsü tarafından baltalanan küçük işletmeler tarafından hala hissediliyor."

Ve AJ Bell yatırım direktörü Russ Mold, 'Eğer çok borcunuz varsa ve faiz oranlarınız yükselirse, faiz faturalarınız da yükselir' dedi.

British Airways'in sahibi IAG, Tui ve Cineworld dahil, Londra'da listelenen ve artan faiz oranlarıyla mücadele edebilecek en borçlu firmalardan bazılarına işaret etti.  Dünyanın en büyük ikinci sinema zinciri olan Cineworld, salgın boyunca borç yığınının 3,7 milyar sterline ulaştığını gördü.

Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı Armağan Çağlayan Akciğer Kanseri Olduktan Sonra Programına Veda Ettiğini Açıkladı

2021'de borcuna 374 milyon sterlin daha ekledi ve dün borçlanmanın hizmet maliyetinin arttığı konusunda uyardı.

Dünya çapında 751 sinemaya sahip zincir, borçlarını ödeyip ödeyemeyeceği konusunda 'maddi belirsizlik' olduğunu söyledi. Mold, 'Cineworld, IAG ve Tui'nin hepsi ekonomiye duyarlı. 

Hepsi karantinadan çıkmayı ve çok hızlı bir şekilde kazanmaya, rezervasyon almaya ve öğrenmeye başlamayı umuyor.

"Ama seyahat şirketlerinde artan yakıt faturaları gibi düşünmeleri gereken başka şeyler var."

Mold, faiz oranı artışlarının güçlü bir ekonomiye işaret edebileceğini ve bunun da şirketlerin artan borç maliyetlerini geride bırakan kâr artışı göreceğini söyledi.

Bunun potansiyel olarak şirketlerdeki hisseleri artırabileceğini söyledi, ancak 'işler ters giderse bu tam tersi olabilir' diye ekledi.

Cineworld CEO'su Mooky Greidinger, şirketin borç geri ödemelerine ayak uydurabilmesi konusunda 'endişelenmediğini' söyledi.

'Ana hikaye şu ki, tekrar yola çıkıyoruz' dedi.

Dünyanın en büyük seyahat acentesi Tui, 2021'de borç yığınını azalttığını, ancak hala 4.2 milyar sterlin seviyesinde olduğunu söyledi. Bu arada IAG, 2021'de 1,6 milyar sterlinlik ek bir borç alarak toplam borç yığınını 10 milyar sterline çıkardı.

Peel Hunt sanayi analisti Henry Carver, dünya çapında borcu olan küresel şirketler için faiz artırımının daha az tehdit oluşturacağını söyledi.

Carver, artan oranların firmaların geri ödemesi gereken miktarı artıracağını ve özellikle büyük borç yığınları olanlar olmak üzere bazıları için bir 'çırpma'ya neden olabileceğini söyledi.

"Birleşik Krallık'ta bir faiz artışı açıkça yardımcı olmuyor, ancak oyunun gidişatını değiştirmiyor" dedi.