Bilim insanları, yok edilmesinden 119 yıl sonra soyu tükenmiş Noel Adası RAT'ı geri getirme planlarını açıkladı. Bilim dünyasında şok olay.

Bilim insanları, yok edilmesinden 119 yıl sonra soyu tükenmiş Noel Adası RAT'ı geri getirme planlarını açıkladılar.
CRISPR kullanarak soyu tükenmiş Noel Adası faresini geri getirmek mümkün olabilir. Bu araç, yaşayan bir sıçan türünün genlerini soyu tükenmiş sıçanınkiyle eşleşecek şekilde düzenleyebilir. Ancak orijinalinden biraz farklı olan 'bir tür melez' olması muhtemeldir. Bilim insanları, soyu tükenmiş Noel Adası faresini yok edildikten 119 yıl sonra  geri getirme planlarını açıkladılar .

Yeni bir makalede, uluslararası bir akademisyen ekibi, kusurlu genleri silerek veya onararak, DNA'nın küçük bölümlerini "kesip yapıştırabilen" bir gen düzenleme tekniği olan CRISPR'nin kullanımının farenin "neslinin yok olmasına" nasıl yol açabileceğini özetliyor. 

Bilim adamları, yeni yaratılışın orijinal türlere kıyasla bazı farklılıkları olmasına rağmen, yaşayan bir sıçan türünün DNA'sını Christmas Adası sıçanınınkiyle eşleşecek şekilde düzenlemek için CRISPR'ı kullanacaklardı.
Yaygın olarak Christmas Adası sıçanı veya Maclear sıçanı olarak bilinen Rattus macleari, Hint Okyanusu'ndaki Christmas Adası'na özgü büyük bir sıçandı. 

Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı Asgari Ücret Belli Oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Ancak 1898 ile 1908 arasında bir noktada, muhtemelen 1903'te, muhtemelen  Avrupa gemilerine getirilen hastalıklar nedeniyle yok olmaya sürüklendi. Yeni çalışma, yakın gelecekte Christmas Adası sıçanının 'neslinin yok edilmesi' için deneyler planlayan Kopenhag Üniversitesi'nden evrimsel genetikçi Dr Tom Gilbert tarafından yönetildi.

Ancak, MailOnline'a Christmas Adası faresini ölümden geri getirme meselesinin basit olmaktan uzak olduğunu söyledi. 

Dr Gilbert, "İnsanların bir şeyleri geri getirmek için kullanabileceği araçlar artık teoride mevcut... örneğin, laboratuvarlar fil genomlarını değiştirmek için gen düzenlemeyi kullanarak mamutlara özgü mutasyonlar eklemeye çalışıyorlar," dedi.

'Eğer yaşayan bir türün genomunu soyu tükenmiş bir türün genomuna dönüştürmek için genom düzenlemeyi kullanmayı denerseniz, değişikliklerin hepsini değil, yalnızca bir kısmını yapabilirsiniz, böylece bir tür sonuç elde edersiniz. hibrit. 

Bu da şu soruyu gündeme getiriyor: Nihai hedef nedir? Bir hibrit istiyorsanız, bunun için gidin. Saf kayıp formu istiyorsanız, hayal kırıklığına uğrayacaksınız.'     

1990'larda popüler bir kavram haline geldiğinden beri, yok olma çabaları, efsanevi bir yapıya sahip büyük hayvanlara odaklandı.

Örnekler arasında dinozorlar (65 milyon yıl önce soyu tükenmiş), mamutlar (4.000 yıl önce) ve dodo (1681'de soyu tükenmiş) sayılabilir. 

Teorik olarak, DNA mümkün olan en iyi şekilde dizilendikten ve genom benzer bir canlı türünün genomuyla eşleştirildikten sonra, uzmanlar genomların eşleşmeyen kısımlarını tanımlayabilir ve bunları CRISPR kullanarak düzenleyebilir.
Bilim insanları, soyu tükenmiş bir türün genomunu sıralarken, soyu tükenmiş bir hayvanın tam bir genomunu yeniden oluşturmak için gereken tüm genetik bilgileri vermeyen bozulmuş DNA ile çalışma zorluğuyla karşı karşıyadır. 

Neyse ki, Noel Adası faresi ile Dr Gilbert ve ekibi, kemirgenin genomunun neredeyse tamamını elde edebildi - tam bir genetik bilgi seti. Christmas Adası sıçanı, Norveç kahverengi sıçanı (Rattus norvegicus) dahil olmak üzere günümüz türlerinin hala ait olduğu Rattus cinsine aitti.

Christmas Adası faresi diğer Rattus türlerinden nispeten yakın zamanda ayrıldığından, genomunun yaklaşık yüzde 95'ini Norveç kahverengisiyle paylaşıyor. 

Dr Gilbert, “Oldukça güzel bir test modeliydi” dedi. "Mükemmel bir durum çünkü genomu sıraladığınızda, onu gerçekten iyi bir modern referansla karşılaştırmanız gerekiyor."  

Araştırma için araştırmacılar, 1900 ile 1902 yılları arasında toplanan ve Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi koleksiyonlarının bir parçası olarak tutulan Christmas Adası sıçanının iki kuru korunmuş deri örneğinden antik DNA çıkardılar ve sıraladılar. 

Ekip, Christmas Adası faresinin genomunu sıraladıktan ve onu farklı Rattus türlerinin referans genomlarıyla eşleştirdikten sonra, birkaç anahtar genin eksik olduğunu buldular. 

"Analizlerimiz, son derece yüksek kaliteli Norveç kahverengi sıçanı referans olarak kullanıldığında bile, genom dizisinin yaklaşık yüzde 5'inin kurtarılamaz olduğunu, 1,661 genin yüzde 90'ın altında bir tamlıkta geri kazanıldığını ve 26'sının tamamen bulunmadığını gösteriyor." onlar söylüyor.