Bel fıtığı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır, nasıl tedavi edilir, hangi tedaviler uygulanır detaylar haberimizde.

Bel fıtığı nedir, neden olur, belirtileri nelerdir, tedavisi var mıdır, nasıl tedavi edilir, hangi tedaviler uygulanır detaylar haberimizde.

Bel fıtığı omurgaların arasında bulunan kıkırdak dokunun aşırı zorlanma nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu kanallarda bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması oluşan bir hastalık olan Bel fıtığı, hastaların yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bel fıtığının belirtileri; bel ve bacak ağrılarıdır. Bu bölgelerde meydana gelen ağrıların nedenin kesin olmamakla birlikte kesin teşhis için MR gerekmektedir. Zira bazı tür bel ağrıları bu bölgede bulunan kas ve bağlardaki başka bir problem (kas zorlanması gibi) nedeniyle de yaşanabilmektedir. Bel fıtığının tedavisi var mı? detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Bel Fıtığı - Neden olur, belirtileri nelerdir2

BEL FITIĞI BELİRTİLERİ ANİ OLARAK ORAYA ÇIKAR!

Bel fıtığı belirtileri genellikle ani olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle ani olarak ortaya çıkan idrar problemleri yaşanmaktadır. Hastalar idrarlarını yapamayabilirken, ayaklarda felç ya da yürüme güçlüğü olabilmektedir.

Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir Kadın cildinin gençleşmesi yaşlanma hastalıklarının üstesinden gelebilir

BEL FITIĞI TEDAVİSİNDE UYGULANAN YÖNETEMLER

Bel fıtığının farklı şekillerde tedavi yönetemleri vardır. Bu yönetemler ameliyat ya da ameliyat olmadan tedavi yöntemidir. Yeni gelişen teknoloji ve teknik yöntemler ameliyat (açık ameliyat) ile tedaviyi son çare olarak ortaya koymuştur. Cerrahi çözüm, idrar tutamama, büyük abdestini tutamama, kuvvet kaybı, kol ve bacak kaslarında incelme başlası durumda söz konusu olmaktadır. Bu şekilde bir ağır tablo söz konusu olduğunda ancak cerrahi girişimden söz etmek gerekmektedir. Lomber disk cerrahisinde başarı oranı yüzde 49 ile 95 arasında olmakla birlikte, cerrahi sonrası re-operasyon olasılığı ise 4 ila 15 arasındadır.

BEL FITIĞINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bel fıtığında en son çare olarak ameliyat ile tedavi yönetemine başvurulmaktadır. Gelişen teknoloji ve yöntemler ile bel fıtığında ameliyat etmedende tedavi edilebilmektedir. Bel fıtığı tedavisinde, güncel anlayış ve uygulamalarda AĞRI kaynağı sinire ya mekanik baskı ya da enflamasyon şeklinde olmaktadır. Bugün artık minimal invaziv girişimler başlığı altında birçok yeni metot uygulanmaktadır. Bunlardan; Nükleoplasti, LASER, nükleotomi, IDET bunlardan hemen akla gelen yöntemlerdir. Bu teknikler daha çok mekanik baskıyı azaltmaya yönelik girişimler olup 70-90 arası sizi fıtık probleminden kurtarmaktadır. Enjeksiyon tedavisi dediğimiz sinir çevresine kortizon verilmesi de esas nedenlerden biri olan inflamasyonu yani sinir dokusunda bazı şimik maddelerin oluşturduğu dolaşım bozukluğuna bağlı oluşan ağrıları ortadan kaldıran bir yöntemdir. Başarı şansı 75-85 oranındadır.

Bel Fıtığı - Neden olur, belirtileri nelerdir

BEL FITIĞINDA OZON TEDAVİSİ

Bel fıtığı tedavisinde son dönemlerde ozon tedavisi de uygulanmaktadır. Ozon da nereden çıktı diyebilirsiniz? Çünkü gün geçmiyor ki televizyonlarda ozon şöyle zayıflatır böyle güzelleştir kanser hücrelerini öldürür babından görüntülere. Evet, bunları da yapabilir. Fakat OZON başlıca ağrı tedavisinde de kullanılmaktadır. Oksijeni 02 olarak biliyoruz OZON ise O 3’tür. Yani 99 oksijenden elde edilen bir gaz olup birçok hastalığın tedavisinde kullanılan aktif oksijendir.
Bel-Boyun fıtıklarında hem mekanik baskıyı azaltmak hem de inflamasyonu düzeltmek için yani yukarıda saydığımız ileri teknoloji uygulama sonuçlarını elde etmemizi sağlayan önemli bir tedavi aracıdır. Bugün özellikle İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Hindistan, Çin ve Japonya da yaygın olarak bel fıtıklarının tedavisinde kullanılan yan etkileri yok denecek kadar az, narkoz gerektirmeyen, neştersiz yani ameliyatsız bir çözüm aracıdır. 65-90 arası başarı oranına sahiptir. Bizim uygulamalarımızda da aynı sonuçları elde etmekteyiz.

BEL FITIĞINA OZON TEDAVİSİ NASIL ETKİLER?

Bel fıtığı tedavisinde de kullanılan Ozon tedavisi, omurlarımız arasındaki amörtisör görevi gören disk dediğimiz oluşumlar herhangi bir nedenden dolayı hasarlanırlarsa FITIK dediğimiz hadise oluşur. Diskin içersinde Jöle kıvamında olan bu kısım sinir dokusu üzerine taşarak baskı yapar. Bu taşma hadisesinde bozulan diskin şişmesi ve su tutması söz konusudur. Belde ya da hem belde hem de bacağa yayılan ağrılar oluşur. OZON disk içersine verildiğinde bu bizim proteoglikan dediğimiz yapılar parçalanır ve su tutamaz hale gelir. Serbest oksijen radikallerinin oluşumunu engellenir. Disk mekanik olarak büzüşür ve mumyalaşır yani artık şişerek ağrıya neden olamaz.
Diskin küçülmesi sinirlerin basıdan kurtulmasına, sinirlerin serbestleşmesine neden olur, birinci iyileştirici mekanizma budur. İkincisi: İnflamasyonu ortadan kaldırarak; Ozon çok güçlü anti inflamatuar etkilere sahiptir. Bu bağlamda sitokinlerin artışı, prostoglandinlerin baskılanması Endojen morfin salınımına yol açması ve kan damarları ile bölgeye aktif oksijenin gidişi( kan hücrelerindeki 2,3 difosfogliseratın artması) ile doku oksijenini arttırır. Bütün bunlar sinir kökü serbestleşmesine, sinir köklerindeki inflamasyonun azalmasına ve hastalıklı dokunun iyileşmesine yol açarlar. Kasılı vaziyette bulunan ve ağrı ya neden olan bel adaleleri gevşer, hastanın yaşam kalitesi artar, ağrıdan da kurtulur. Sonuçta bel fıtığı iyileşir, ağrı ortadan kalkar, hasta günlük normal yaşamına geri döner.

OZON BEL FITIĞINA NASIL UYGULANIR?

Bel fıtığı tedavisinde uygulanan ozon yönteminde İki yöntem söz konusudur. Ameliyathane koşullarında ve görüntüleme cihazlarının eşliğinde bizzat fıtığa neden olan diskin içersine verilerek. 1 kez uygulanır. Narkoz neşter gerektirmez. Yan etkisi yok denecek kadar az olan ve tekrarlanabilir bir yöntemdir. Hastanede kalmanıza gerek yoktur. İşlem 10 dakika civarında sürer. Bu yöntem araştırmalarda ameliyat kadar etkili olduğundan ozon diskektomi olarak da adlandırılmaktadır. Biz Diskoliz diyoruz. İkinci yöntem normal poliklinikte bel fıtığına neden olan omurgalar civarına belin iki yanına 3 sağ 3 sol tarafa 5 santim derine çok ince bir dental iğne ile 10 cc kadar Ozon enjekte edilir. Ozon gazı derinliklere, disk etrafına ve şişmiş sinir civarına nüfuz ederek emilir ve etkilerini gösterir. Her gün uygulanması gerekir toplam 12-14 uygulama ile hasta sorunlarından kurtulur. Bu yönteme DİSKOSAN adı verilmektedir. Ozon ile bel fıtığı tedavisi en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.