Bebek maması nedir?Bebek maması, 6 aylık yaşantısını doldurmuş bebeklerde artık kendilerine besin takviyesi olarak verilebilecek ürünlerin tamamını ifade etmektedir. Bir bebek dünyaya geldiğinde, hiç bir engel tanımaksızın mutlaka ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmelidir.

Bebek maması nedir?Bebek maması, 6 aylık yaşantısını doldurmuş bebeklerde artık kendilerine besin takviyesi olarak verilebilecek ürünlerin tamamını ifade etmektedir. Bir bebek dünyaya geldiğinde, hiç bir engel tanımaksızın mutlaka ilk 6 ay boyunca anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütünün içeriğinde yer alan ürünlerin tamamının bulunduğu herhangi bir bebek maması üretilememiştir. Bebeğin metabolizmasının ihtiyaç duyduğu enzimler, mineraller, vitaminler ve büyüyüp gelişmek için ihtiyaç duyduğu öğelerin hepsi anne sütünde mevcuttur. Üstelik anne sütü her daim hazır olan bir gıda türüdür. Bebeğiniz ne zaman acıkırsa ve ne kadar süt içmek isterse direk bedensel temas kurarak sütünü istediği gibi içebilir. Eğer sizin metabolizmanızda sütünüz az geliyorsa ya da göğüslerinizde süt üretilemiyorsa hemen anında bir uzmana görünüp bu durum için bir önlem almanız gerekmektedir. Çünkü yeterli derecede anne sütüyle beslenemeyen çocuklarda mutlak suretle sağlık problemleri ve gelişim problemleri meydana gelebilmektedir. Anne sütünü isterseniz bu iş için geliştirilen makinelerle sağabilir, bebeğinizin yemek saatlerinde kendisini biberonla da emzirebilirsiniz. İşte tüm bu süreçlerin eksiksiz olarak tamamlandığı 6 aydan sonra nihayet bebeklerinize mama şeklinde besin takviyeleri yedirmeniz mümkün hale gelmektedir. Bu ek besinlere geçilmesinin en büyük avantajı bebeklerin vücudunda oluşan ve dışarıdan farklı kaynaklarla almaya ihtiyaç duymaya başladıkları demir gibi minerallerin eksikliğinin yaşanmamasıdır. Her şeyden önce bebeğinizin vücuduna artık başka maddeler ve çok nadir katı gıdalar da girmelidir ki metabolizmada sindirim sistemi yavaş yavaş bu düzene de alışmalıdır. Ancak bu tip süreçlere girildiğinde bir takım sıkıntıların da ortaya çıkması mümkündür. Seyrek de olsa bazı bebeklerin metabolizması ilk günlerde katı mamaya alışamadığı için sürekli kusma durumları meydana gelebilmekte ya da bugüne kadar hiç tatmadıkları yiyecekler olduğundan tatlarını beğenmeyip tatlarını reddedebilmektedirler. Üstelik piyasadaki hazır mamaların neredeyse hepsinde gıda kimyasalları bulunmakta ve bu bebeklerinizin metabolizması için çok zararlı olabilmektedir. Bu yüzden bebeğiniz için en uygun ek gıda türü evinizde doğal ürünlerle hazırlayacağınız hazır mamalardır. Bu mamalarda kullanabileceğiniz başlıca gıda ürünleri; yeşil renkteki sebzeler, arpa, patates, şeftali, havuç, armut, bal kabağı, avokado, muz, yulaf, elma, şeftali, ve pirinçtir. Bu gıdalarla evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bebek mamaları hem çocuğunuz için daha sağlıklı hem de daha yararlı olacaklardır.

ev-yapimi-bebek-mamasi-gece-icin-kolay-mama-tarifi-h1558162817-73954f

Bebek maması tarifleri
Bal kabağı ve ya havuç püresiyle hazırlanan mama tarifi 

Malzemeler

 
1 su bardağı miktarında su

200 gram miktarında havuç ve bal kabağı

Hazırlanışı

Havucu ya da bal kabağını sirke döktüğümüz suyun içerisinde 10 dakika beklettikten sonra yıkayarak dışındaki kabuklarını iyice soyun.

Hangi malzemeyi kullanıyorsanız havucu ya da bal kabağını küp küp doğrayarak buhar tenceresinin içerisine koyup 15 dakikalık süreçte pişirin. Eğer böyle bir pişirme koşuluna sahip değilseniz normal bir tencerede sebzelerin üzerini örtecek şekilde su ekleyerek aynı sürede bu sebzeleri pişirin ve sebzelerin saldığı suyu saklayın.

Malzemeleri bir kabın içerisine aldıktan sonra yumuşamış sebzeleri tahta kaşıkla ezin ve üzerine sebzelerin suyunu da ekleyerek iyice yumuşamalarını sağlayın.

Gözden kaçırmayın

Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı


Yeşil sebzeler ve patatesle hazırlanan mama tarifi

Malzemeler

1 adet küçük boylarda patates

1 su bardağı miktarında su

50 gram miktarında bezelye ya da fasulye

Hazırlanışı

Hangi sebzeyi kullanmayı tercih ettiyseniz o sebzeyi sirkeli suda 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Eğer ki tercih olarak fasulyeyi kullandıysanız fasulyenin uç kısımlarını ve kılçık dediğimiz kısımlarını temizleyerek parmak kalınlığında kesin

Ya buhar tenceresine koyarak ya da normal bir tencerede üzerlerini örtecek şekilde su ekleyerek 10 dakikalık bir süreçte bu sebzeyi pişirin.

Patatesleri yıkadıktan sonra güzelce kabuklarını soyun, yine yıkadıktan sonra küp şekilde doğrayın.

Daha sonra hali hazırda pişmekte olan sebzelerin üzerine patatesi de ekleyerek bir 10 dakikalık süreçte daha pişirmeye devam edin.

Pişen sebzeleri, pişirilme sularıyla iyice püre haline getirerek bebeğinize yedirin.

Beyaz pirinçle hazırlanan mama tarifi

Malzemeler

1 kahve fincanı miktarında beyaz pirinç

4 kahve fincanı miktarında su

Hazırlanışı

Elinizdeki pirinci bol suyla yıkadıktan sonra içerisine çok az damla sirke döktüğümüz kaynar suyun içerisine yıkadığınız pirinci süzerek ekleyin. 1 saatlik süreçle bu pirinci bekletin.

1 saat süreç dolduktan sonra küçük bir tencerede dört fincan kaynar suyla birlikte pirinci kısık ateşte yaklaşık 20 dakika boyunca pişirin.

Pişen pirinci blender aletiyle ya da tel süzgeçle püre kıvamına getirerek piştiği suyu üzerine ekleyin.

Tags:bebek, bebek maması, bebek maması nasıl yapılır, bebek maması tarifleri, bebeklerin beslenme şekli