Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir? Anneler mutlaka bebeklerini her emzirme sonrasında mutlaka gazlarını çıkartmak zorundadırlar.

Kamu Manşet - Anneler mutlaka bebeklerini her emzirme sonrasında mutlaka gazlarını çıkartmak zorundadırlar. Aksi taktirde bebek bir sonraki emzirmeye kadar rahat bir şekilde uyumaz ve rahatsızlanır. Ayrıca bebekte gaz olduğu sürece bebek karnının tok olduğunu düşünür ve emzirme aralıkları uzun olmak zorunda kalır. Emzirme aralıkları uzun tutulduğu zamanlarda ise bebek yeteri kadar beslenemez ve bunun sonucunda bebeğiniz zayıf kalabilmektedir.

Bebeklerde Gaz Neden Oluşmaktadır ?

Bebeklerde gaz iki sebepten dolayı oluşur:

Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum' Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum'

Bebekler genellikle emerken hava yutabilir bu durumda genellikle yanlış emzirmeden dolayı kaynaklanır.
Annenin tüketmiş olduğu gaz yapıcı besinler anne sütü aracılığıyla direk anneye geçer ve bundan dolayı bebekte de gaz oluşur.
Bebeklerin Gaz Sorunları Ne Zaman Geçer ?

Genellikle bebeklerde gaz sorunu ilk 3. aya kadar devam eder ama bazı bebeklerde 9.aya kadar devam edebilmektedir.

Gazı Olan Bebeği Rahatlatmak İçin Neler Yapılabilir ?

Banyo yaptırabilirsiniz.
Bebeğin karnına hafif masaj yapabilir veya sırtını okşayabilirsiniz.
Bebeğinizi araba ile gezdirebilirsiniz.
Anne karnında dinlediği müzikleri ve sesleri tekrar hatırlatabilir ve onları dinletebilirsiniz.


Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri Nelerdir ?

Bebeklerin gazını çıkartmada bir çok yöntem kullanılır ve bunlar arasında ki en çok tercih edilen ise bebeğinizi omzunuza alarak bir elle poposunu destekleyip diğer elle sırtını okşamak veya hafif hafif vurmaktır.Bunları yaparken mutlaka yüzü anneye dönük olsun ve elinizle sırtına vururken elinizi kubbe şeklinde yapmanızdır.Elinizle sırtına vurabilir ve belirli aralıklarla okşayabilirsiniz. Her emzirme sonrasında mutlaka bunları yapmanız gerekmektedir.

Annelere Tavsiyemiz

Bebekleri emzirirken mutlaka bebeğin başını biraz yüksekte tutun ki kusmasın.Gazını çıkartmak için mutlaka emzirmenin bitmesini bekleyin.Bebeğinizin rahatı kadar sizi rahatınız da önemlidir.Kendini rahat hissettiğiniz bir yerde oturun ve öyle emzirin.Ayrıca moralinizi çok yüksek tutun.Bebeğiniz ağlasa bile sabırlı olun ve ona destek olun.