Vücudumuz için ömür boyu vazgeçilemeyecek ihtiyaçlardan olan vitaminler, her bir türüyle metabolizmamıza ayrı ayrı yararları olan bir elementtir.

Vücudumuz için ömür boyu vazgeçilemeyecek ihtiyaçlardan olan vitaminler, her bir türüyle metabolizmamıza ayrı ayrı yararları olan bir elementtir. Bu sebeple B11 vitamini de vücudumuz için gayet gerekli ve önemli olan vitaminlerden bir tanesidir. B11 vitaminini vücudumuza aldığımız zaman; ilk olarak kan hücrelerinin oluşumunda ve sinir hücrelerinin oluşumunda etkin bir rol oynamaktadır. Bunun dışında özellikle hamile kadınlarda, gebelik sürecinde karınlarındaki bebeklerinin gelişiminde sinir sistemlerinin düzgün ve sağlıklı bir şekilde oluşabilmesini, vücut yapısı olarak daha sağlıklı gelişebilmesini sağlayan vitamin olma özelliğini taşımaktadır. Günlük hayatımızda sıkça beslendiğimiz besinlerin içerisinde bol miktarda B11 vitamini bulunmaktadır. Ancak B11 vitamini içeren besinleri kullanmadığımızda pek çok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalabilmemiz mümkündür. Özellikle anne adayı kadınların mutlaka hamilelik süreçleri boyunca B11 vitaminini bünyelerinden eksik etmemeleri gerekmektedir.

b vitamini

B11 vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

Gözden kaçırmayın

Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı Gizemli hepatit salgını Avrupa ve ABD'ye yayılırken yeni uyarı

Bir anda başlayan kilo kayıpları

Kusma durumları

Sık sık tekrarlayan mide bulantısı durumları

İştahtan kesilme durumları

Unutkanlık başlangıcı

Sık sık tekrarlayan ishal durumları

Baş ağrılarının sık sık tekrarlaması

Kalp çarpıntısı durumları

B11 vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar
En çok kadınlarda gebelik döneminde ortaya çıkan B11 vitamini eksikliğinin sonucunda erken doğum riski, gebelik toksemisi durumu, anne karnındaki bebekte “spina bfida” ismi verilen omurilik hastalıkları ve anomalileri durumu, bebeğin düşük olma ihtimali gibi pek çok ciddi sorunla karşılaşılabilir. Bunun dışında kan hücrelerinin yapısında önemli bir rolü olan B11 vitamini eksik bırakıldığında “megalablastik anemi” adı verilen bir çeşit kansızlık hastalığı da ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte kanda demir eksikliği de yaşandığı görülebilmektedir. B11 vitamini eksikliği kendini fiziksel olarak daha fazla dilde kızarıklık ve şişme yaratarak da belli edebilmektedir. B11 eksikliğinin psikolojik olarak yarattığı yan etkiler ise hırçın bir tavırla davranma, sürekli huzursuz hissetme, sürekli sinirlilik hali ve çevresindeki en sevdiği insanlara dahi düşmanca bir tavır takınmaktır.

b-vitamininin-faydalari-nelerdir

B11 vitamini hangi besinlerde bulunur?
Karaciğer eti

Böbrek eti

Diğer tüm kırmızı etler

Yumurta

Ispanak

Ekmek

Marul

Muz

Portakal