Doğuştan kıl köklerimizle doğarız. Tüm vücudumuzu saran kıl kökleri, zamanları gelince çıkmaya başlarlar.

Doğuştan kıl köklerimizle doğarız. Tüm vücudumuzu saran kıl kökleri, zamanları gelince çıkmaya başlarlar. Özellikle ergenlik döneminde, kol altları, cinsel bölgelerde, kasıklarda kıllar koyulaşır ve artar. Vücudun diğer kısımlarında ince ve sarı olarak kalırlar. İnce olan tüm tüyler, kadın ve erkek de aynıdır. Kalın olanlar, tamamen hormonların etkisinde olduklarından farklılık içerirler.

1-47

Gözden kaçırmayın

D vitamininin yiyeceklere eklenmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için çalışma D vitamininin yiyeceklere eklenmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için çalışma

Kıllanmayı sağlayan hormon androjendir. Bu hormon, kadınlarda daha az salgılanmaktadır. Erkeklerde daha fazladır. Bu nedenle, kadınlar daha az tüylenir veya erkekler kadar yoğun değildir. Testesteron erkeklerde, östrojen kadınlarda kılların dağılımını kontrolü sağlar.  Kadınlarda bazı nedenler ile androjen hormonu salınımı artınca, erkeklerde olduğu gibi kıllanma başlamaktadır. Androjen hormonu artması, kadınlarda hormonal dengesizlik, PKOS, tümörler, genetik, menopoz, yumurtalık kanserleri, böbrek üstü bezlerde problem olarak sayılabilir. Aşırı kıllanma bayanlarda yüz ve çene bölgesi, göğüs çevresi, bacaklar, kasık ve cinsel organlarda olmaktadır. Aşırı kıllanma durumunda, bir hekime gözükmek gereklidir. Hastalığın altında var olan nedenler araştırılmalıdır. Yapılacak olan hormon tahlilleri ve ultrason görüntüleme ile tahliller yapılmalıdır. Ne yazık ki, var olan kıllar bu tedavi ile yok edilemez, fakat artış engellenmektedir. Kullanılacak olan hormon tedavileri sonunda, hastaya önerilen şey epilasyondur. Epilasyon, hastalığın tedavisinden altı ay sonra başlanması gereken bir yöntemdir.

2-50

Bu gün, iğneli ve lazer epilasyon olmak üzere iki şekilde uygulanmaktadır, . En sağlıklı yöntem, iğneli epilasyon yöntemidir. Bu yöntemde, çok ince bir iğne ile kıl köklerine düşük elektrik akımı verilmektedir. Böylece 2-3 seans sonunda kıl kökleri ölmektedir. Lazer epilasyon uygulamalarında, lazer ışık olarak deri altındaki kıl kökleri öldürülmektedir. Yalnız, lazer uygulamalarında kanser riski daima vardır. Bu nedenle, lazer epilasyon uygulaması kesinlikle dermatalog hekimler tarafından uygulanmalıdır. Yanlış bir uygulama, kanser tehditi yaratır.  Ayrıca, kullanılacak olan şekersiz ağdalar ile aşırı kıllanma çözümü yaratılabilir, fakat düzene girme süresi uzun olacaktır.