Arkadaşlarına ve ailesine mesaj göndermek için WhatsApp kullanan herkese 1.950 £ uyarı verildi. İngiltere'de WhatsApp kullanan milyonlarca kişiye acil uyarı verildi. Bankacılık devi Lloyds'a göre mesajlaşma servisini kullanan kişiler binlerce lira dolandırılma riskiyle karşı karşıya.

AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor AMD Ryzen 7 5800X3D, ambargo kaldırmadan önce kıyaslanıyor

Arkadaşlarına ve ailesine mesaj göndermek için WhatsApp kullanan herkese 1.950 £ uyarı verildi. İngiltere'de WhatsApp kullanan milyonlarca kişiye acil uyarı verildi. Bankacılık devi Lloyds'a göre mesajlaşma servisini kullanan kişiler binlerce lira dolandırılma riskiyle karşı karşıya.

Artık her zamankinden daha fazla insan, uygulamada dolandırıcılara büyük miktarlarda para kaybediyor. Mağdurların her biri ortalama olarak yaklaşık 1.950 £ kaybetti, ana cadde bankası şimdi dikkat edilmesi gereken şeyler konusunda sert bir uyarı veriyor.

Kullanıcılar, dolandırıcılık mesajlarının "çok kişisel" görünebileceği ve genellikle telefonunu kaybetmiş bir aile üyesi gibi davranacakları konusunda uyarılıyor. Liverpool ECHO , "Anne" veya "Baba" yeterli olabileceğinden, adınızı bilmelerine bile gerek yok.

Lloyds Bank şunları söyledi: "Anlattıkları hikaye değişebilir, ancak çoğu zaman yeni bir telefon olduğu için internet veya mobil bankacılık hesaplarına erişimlerinin olmadığını ve bu nedenle fatura ödeme konusunda acil yardıma ihtiyaçları olduğunu iddia edecekler. "

Bankacılık devi, dolandırıcılardan korunmak için aşağıdaki kılavuzu yayınladı:

Tanıdığınız birinden geliyor gibi görünse bile, kişilerinizde kayıtlı olmayan numaralardan aldığınız mesajlara karşı dikkatli olun.

Hiçbir şeye acele etmeyin – her şeyden önce, hikayenin doğru olup olmadığını kontrol etmek için kişilerinize kaydettiğiniz numaradaki kişiyle iletişime geçin.

Onlara ulaşamazsanız, herhangi bir para aktarmadan önce onlarla konuşmanız konusunda ısrar ederek mesajı gönderen kişinin kimliğini doğrulayabilirsiniz.

Gerçek bir aile üyesi veya arkadaşsa, güvende kalmak için bu adımları atmanıza aldırmayacaklarını unutmayın.
Dolandırıcılık konusunda bilgili olmak için kendi ipuçlarınız mı var? Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın .

Lloyds Bank Dolandırıcılık Önleme Direktörü Liz Ziegler şunları söyledi: "Organize suç çeteleri her zaman insanları zor kazandıkları nakitlerden kandırmak için yeni yollar icat ediyor ve geçen yıl WhatsApp dolandırıcılığının ortaya çıkması, bu kalpsizlerin ne kadar derine indiğini gösteriyor. dolandırıcılar batmaya hazır.
“Bu, birinin ailesine ve arkadaşlarına olan sevgisini ve en yakınlarımızı korumak için hepimizin sahip olduğu doğal içgüdüyü besleyen acımasız bir aldatmacadır. Dolandırıcılığın artmasıyla, insanların uyarı işaretlerinin ve nasıl güvende kalınacağının farkında olması hayati önem taşıyor.

"Tanıdığınız birinden geldiğini iddia etse bile, önce kişinin kimliğini bağımsız olarak doğrulamadan bilinmeyen bir numaradan gelen bir mesaja asla güvenmeyin. Herhangi bir para göndermeden önce her zaman birisiyle konuşmakta ısrar edin."