Andy Warhol Günlükleri Ne Anlatıyor Andy Warhol Günlükleri Gerçek Mi Belgesel mi? Andy Warhol Günlükleri filmi konusu

Andy Warhol Günlükleri: Kimsenin Gerçekten Tanımadığı Bir Sanatçının İç Hayatı. Ryan Murphy tarafından üretilen yeni bir belgesel dizisinde, anlaşılması zor sanatçının kişisel hayatı, ezici güvensizlikten cinsellikle mücadeleye kadar inceleniyor. Ryan Murphy tarafından üstlenilen altı bölümlük yeni Netflix belgeseli Andy Warhol Diaries'de , sanatçının hayatına dair tanıdık ayrıntılar çoğunlukla ilk bir saat içinde işleniyor. Pittsburgh'da işkence görmüş gençliği, zorbalıklarını durdurmak için okul arkadaşlarının portrelerini çizdiği yer; Campbell'ın domates çorbasına olan ilk düşkünlüğü; ve 1949'da 20 yaşındayken New York'a kaçışı. Orada, grafik tasarımdan güzel sanatlara geçiş yaptıktan sonra, Union Square'deki hikayeli ve bazen sömürücü stüdyosu The Factory'yi kurdu; 1962'de ilk çorba kutularını sergiler ve 1968'de pop yıldızı olur.
Ancak yönetmen Andrew Rossi'nin odak noktası, esas olarak Warhol'un özenle gözlerden sakladığı içsel yaşam, yani sanatçının kendi eşcinselliğiyle dolu dolu ilişkisidir. Rossi, Guardian'a şunları söylüyor: "Biseksüel bir erkek olarak çok homofobik bir çevrede cinselliğimi anlayacak şekilde büyüdüm ve bu yüzden o her zaman bir kahramandı," diyor Rossi, "ama hayatının ayrıntılarını hiç bilmiyordum." Sanatçının 1989'da yayınlanan anı kitabı orijinal Andy Warhol Diaries'i okumasında, bulduğu şey "sadece manipülatif bir canavar ya da mutlu bir aptal değil, daha çok bu çok güzel ve yoğun romantik ilişkilerde oynayan bir insanlık" idi. 

Müge Anlı Yaşça Büyük Kadınları Taciz Eden Adama Çok Sinirlendi: Beynini Yararım Müge Anlı Yaşça Büyük Kadınları Taciz Eden Adama Çok Sinirlendi: Beynini Yararım

Ortaya çıkan belgesel, esas olarak Warhol'un üç ana kahramana olan büyük sevgisini ifade eden günlük girişlerine dayanan, bulunmuş ve yeniden yaratılmış bir görüntülerden oluşan bir kolajda gözler önüne seriliyor: 12 yılını birlikte geçirdiği iç mimar Jed Johnson; Paramount Pictures başkan yardımcısı Jon Gould; ve ressam Jean-Michel Basquiat. (Tüm hesaplara göre, sanatçıların dostluğu kesinlikle platonikti, ancak Diaries, Warhol'un Basquiat'a olan çekiciliğinin kısmen babalık, kısmen cinsel ve kısmen fırsatçı olduğunu gösteriyor.) Baskın ruh hali, Warhol'un sesinin bir versiyonu olarak, derin bir yalnızlıktır. aktör Bill Irwin ve yapay zekanın hafif robotik drone'u, günlüğünden pasajlar okuyor. "Lise günlerimi düşündüğümde, tek hatırladığım, okula giden uzun yürüyüşler, babuşkaları, tulumları ve kömür işaretlerini geçerek,

"Kimseye çok yakın değildim, ama sanırım olmak istiyordum, çünkü çocukların sorunlarını birbirlerine anlattıklarını gördüğümde kendimi dışlanmış hissettim." Warhol'un ilişkilerine gelince, Rossi, “Andy'nin Jed ile aynı yatağı paylaştığı gerçeği pek çok insanın bilmediği bir şey” diyor; sanatçı, kişisel hayatı hakkında son derece özel davranmıştı. Pittsburgh'da kaçtığı boğucu homofobi, Robert Rauschenberg ve Jasper Johns gibi kuir sanatçıların kendisinin yapamadığı bir maçoluk havası yansıttığı New York'a geldiğinde de canlıydı ve iyiydi. “Onun çok havalı olduğunu düşündülergalerici Jeffrey Deitch birinci bölümde o dönemin aşağılayıcı argosunu kullanarak diyor. Warhol, yalnızca ağırlıklı olarak heteroseksüel sanat dünyasında değil, aynı zamanda queer alanlarda da bir yabancılaşma duygusu hissetti: “Hepsi sakallı, oduncu gömlekli ve deri pantolonlu adamlardı ve biliyorsunuz ve o bunun 10 mil yakınında kalamadı. ”eleştirmen Lucy Sante'ye göre. “Çekici olmadığının bilincindeydi ve bu, çocukluğuna geri dönerek ona çok ağır geldi.”

Rossi'nin belgeselinin ikincil odak noktası, Warhol'un kendi başına heteroseksüel bir adam olarak değil, sanatçı Glenn Ligon'un dediği gibi, “doğru türde bir eşcinsel… hoş bir sanatçı, kabul edilebilir bir eşcinsel” olarak geçme çabaları oluyor. Muazzam şöhretinde Warhol, kişisel hayatı hakkında amansız bir sorgulamayla karşı karşıya kalmıştı: “Seks hakkında ne düşünüyorsun?” - ve karşılık olarak, cinselliğinden tamamen uzaklaştı. Çalışmaları boyunca yaygın olan homoerotik görüntülere rağmen, yeterince insanı seks hakkında hiç düşünmediğine ikna etmeyi başardı. Fab Five Freddy, “Kendisini aseksüel olarak sunma şekliydi” diyor. "Söylentiler duyarsınız ama o, hayatının bu yönünü herkesin önünde resmin dışında tuttu."

Warhol Müzesi'nden küratör Jessica Beck, sanatçının hayatını göz alıcı bir kişilik inşa ederek geçirdiğini, “neredeyse kendini kemiren güvensizliklerden korunmak için” harcadığını söylüyor. (Konuşurken, sanatçının, uzaklaşan saç çizgisinden dolayı utançtan taktığı, sanatçının alametifarikası olan gümüş perukları tutarken gösterildi.) Warhol, yaşlanma ve ilgisizlikten kaynaklanan bitmek bilmeyen korkularını yatıştırmak için etrafını genç, güzel ya da güçlü insanlarla çevreledi. : 1960'larda The Factory'yi yaratmasının ardından, 80'lerin başında Keith Haring ve Basquiat ile arkadaş oldu, tıpkı kariyerlerinin meteorik yükselişi, kariyerinin düşüşüyle ​​aynı zamana denk geldiğinde. Waspy Jon Gould ile olan ilişkisinin başlarında, aynı zamanda, Andy gibi sayısız pas kuşağı eşcinsel erkeğin orta sınıfa geçmesine izin veren bir rehber olan 1981'de en çok satan The Official Preppy Handbook'un stillerini de kısa bir süreliğine giydi.