Akne nedir kadınların korkulu rüyası akne nedir nasıl tedavi edilir nasıl korunurum.Araştırmalar sadece ergenlerin değil 25-40 yaş arası kadınların da ciddi şekilde akne problemi yaşadığını ortaya koyuyor.

Akne nedir kadınların korkulu rüyası akne nedir nasıl tedavi edilir nasıl korunurum.Araştırmalar sadece ergenlerin değil 25-40 yaş arası kadınların da ciddi şekilde akne problemi yaşadığını ortaya koyuyor.

Akne sadece ergenlik çağındaki gençlerin sorunu değil. Özellikle, hormon seviyelerinde değişiklik olan bazı kadınlar, 25, 30 hatta 40’lı yaşlar ve sonrasında da akne sorunuyla baş başa kalabiliyorlar. ABD’deki  bir araştırma, 25-40 yaş arası kadınların dörtte birinde akne sorunu olduğunu ortaya koymuş. Yani yetişkin kadınların arasında da bu son derece yaygın bir sorun. Ayrıca, ülkemizde yapılan bir araştırmada da dermatolog ziyaretlerinin birinci nedeninin “akne” olduğu belirlenmiş.

akne1

Akneler nasıl oluşuyor?

Akneler kıl keselerinde ve kıl keselerini saran kanal yüzeyinde, yağ üreten yağ bezlerinde oluşabiliyorlar. Vücudun tüm hücreleri gibi, cilt hücreleri de sürekli bir yenilenme içinde. Ve genellikle, eski hücreler öldüğünde cildin doğal yağına karışarak atılırlar. Ancak bu ölü derinin atılma oranı kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Bazı kişiler ölü hücreleri tamamen atamıyorlar. Cilde yapışıp kalan ölü hücreler, yağ ve kıl keseciklerinde tıkanmalara neden olabiliyor. Aslında, bu durum tıpkı mantarın şişeyi tıkamasına benzetilebilir. Mantar yani ciltten atılamayan ölü hücreler, keseciği tıkıyor, bunun biriken yağla şişmesine ve enfekte olmasına neden oluyor. Ardından da alyuvarlar bakterileri öldürmek için keseciğin etrafına hücum ediyor ve sonuçta bizler tüm bu olanları cildimizde kırmızı şişlikler yani sivilceler olarak fark ediyoruz. Sivilceler böyle iltihaplı olabileceği gibi iltihapsız sadece siyah ya da beyaz tıkanmış gözenekler şeklinde de olabiliyorlar.

Korunmak için  dikkat

Pürüzsüz bir ten için işte dikkat etmeniz gereken bazı noktalar;
Aşırı güneşten sakının: Belki güneşlenmenin ve bronz bir tenin sivilcelerinize iyi geldiğini düşüne-bilirsiniz. Ancak kesinlikle bunun geçici bir düzelme olduğunu bilmeniz gerekiyor. Aşırı miktarda güneş ışığına maruz kalmak, cildin kalınlaşmasına ve ciltteki gözeneklerin tıkanmasına neden oluyor. Cildi zararlı güneş ışınlarından korunmanın en güzel yolu, cilt yapınıza uygun UVB ve UVA koruma faktörlü bir güneş kremini düzenli olarak kullanmak.

Yüzünüzü aşırı yıkayamayın:

Bildiğiniz gibi cildinizi temiz tutmak ve yüzünüzü yıkamak, cilt sağlığınız için oldukça faydalı. Ancak, bunun da bir dozu var. Uzmanlar günde 2-3 kereden fazla yüzün yıkanmaması gerektiği konusunda hem fikir. Çünkü yüzü aşırı yıkamak, cildin tahriş olmasına neden olabiliyor.

Cildinizi bakterilerden koruyun:

Basit birkaç alışkanlıkla cildinizi aknelere neden olan bakterilerden korumanız mümkün.  Bunun ilk kuralı ellerinizi sık sık yıkamak. Ve eğer varsa ellerinizi sürekli yüzünüze götürme alışkanlığınızdan mümkün olduğunca uzaklaşmaya çalışmak.

Stresten kaçının:

Tabii ki, bunu söylemenin kolay olduğunu biliyoruz ancak yine de stresin cildin baş düşmanı olduğunu biliyoruz. Stres, cildiniz daha fazla yağ salgılamasına neden olan kortizol hormonunun daha fazla salgılanmasına neden oluyor.

Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum' Kanser semptomları: Tanıdan önce kanser hastalarında bildirilen dört 'bedensel duyum'

akne2

Egzersiz yaparken makyaj yapmayın:

Egzersiz yaparken terleyeceğiniz için en yağsız makyaj malzemeleri bile akneye neden olabilir. Bu nedenle özellikle yoğun şekilde egzersiz yaparken ya makyaj yapmayın ya da makyajınız varsa temizleyin.

Vitamin desteğine dikkat:

Eğer vitamin desteği kullanıyorsanız, bunun iyot miktarına dikkat edin. Uzmanlar, günlük 120-150 mg arasından daha fazla iyot içeren vitamin desteklerinin ciltte akneye neden olabileceğini belirtiyor.

Akne düşmanı ürünler

La Roche-Posay Effaclar Serisi: Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için, dermatologların tercih ettiği seri olarak sunulan Effaclar, selenyum bakımından zengin, termal su içeriyor. Serinin, mikro soyucu ürünü Effaclar K, yağlı ciltlerdeki düzensiz görünümü gidermek üzere formüle edilmiş. Seride temizleyiciden toniğe 9 farklı ürün bulunuyor.

Proactiv Solution Serisi: Sivilcelerle savaşta etkili ürünlerden birisi Proactiv Solution. Markanın uzmanları, Proactiv Solution’ın sivilcelere başlangıç aşamasındayken müdahale ettiğini ve oluşacak sivilceleri de önlemeye yardımcı olduğunu belirtiyorlar.
Noviderm Boreade Serisi: Boreade ürünleri, olgun ve yağlı ciltlere özel bir bakım sunan sunmak üzere formüle edilmiş. Markanın yumuşatıcı ürünü, bileşimindeki C vitaminiyle cildi çok yumuşak bir şekilde soyuyor ve cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı oluyor.

Vichy Normaderm Serisi: Ciltteki pürüzleri ve düzensizlikleri gidermeyi hedefleyen Vichy Normaderm serisiyle, cildin 3 haftada yenilenmesinin mümkün olduğu söyleniyor.