Kız çocuklarında adet kanaması ( regl ) daha çok 9-12 yaşlarında başlamaktadır. Bu dönemde görülen ilk adet kanamasına menarş adı verilmektedir.

Kız çocuklarında adet kanaması ( regl ) daha çok 9-12 yaşlarında başlamaktadır. Bu dönemde görülen ilk adet kanamasına menarş adı verilmektedir. 9 yaşından önce adet görülürse bunun adına da puberte prekoks ( erken yaşta adet görme ) denmektedir.

Kız çocuklarının 9 yaşından önce adet görmesinin ve ergenlik belirtilerinin başlamasının farklı nedenleri olabilir. Bu durumun bazen hiçbir nedeni yoktur ve buna idiyopatik adı verilir. 9 yaşından önce adet görülmesinin nedenleri olarak beyin ve yumurtalıklar ile ilgili hormon salgılayan bazı tümörler, böbrek üstü bezleri ve diğer başka rahatsızlıklar, haricen alınan bazı ilaçlar sayılabilir. Çok nadiren de olsa 4-5 yaşlarındaki kız çocuklarında adet kanaması vakaları görülebilmektedir. Bunun nedenini araştırıldığında da evdeki doğum kontrol haplarını veya buna benzer hormon ilaçlarını içtikleri görülmektedir. İlaç içildiğinde meydana gelen adet kanaması kendiliğinden duracak ve yeniden olmayacaktır, herhangi bir sakıncası olmasa da yine de ailelerin bu konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. İlaç içme ile olan adet kanaması dışında kalan adet kanamalarında bunun nedenleri önemli bir konudur ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Çünkü, erken yaşta adet kanaması olan kız çocuklarının kemik epifizleri yani kemik gelişimi erken kapanabilir. Bu da boylarının kısa kalmasına neden olmaktadır. Bu durumu önlemek ya da bertaraf etmek için çocuklara psikolojik destekli tedaviler uygulanmalıdır.

1-50

adet görmeye başlama yaşı

Gözden kaçırmayın

Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar Uzun süreli COVID semptomu 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar

Adet en geç kaç yaşında başlamalıdır?

İlk adet kanaması en geç 14 yaşına kadar olmalıdır. 14 yaşına gelindiğinde adet olmayıp yalnızca tüylenme ve göğüslerde büyüme varsa, adet kanaması 16 yaşına kadar beklenebilir. Şayet, 16 yaşına gelindiğinde de adet kanaması başlamadıysa hemen bir doktora müracaat edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Bu durumun tıptaki karşılığı da primer amenore’dir.

Ergenlik döneminde görülmeye başlanan adet’in ( regl ) düzensiz olması normal sayılır. Bazen 3-5 ayda bir de görülebilmektedir. Böylesi durumlarda hemen adet düzenleyici tedaviler yerine 16-17 yaşlarına kadar beklemek daha iyidir. Bu yaşlara gelindiğinde adetin kendiliğinden düzelmesi mümkündür.

2-53

Adet görme yaşını etkileyen bazı faktörleri sıralamak gerekirse;

Gelişmiş ülkelerde yaşayan kız çocuklarında,

Kentsel yaşam alanlarında büyüyen çocuklarda,

Düşük rakımlarda yani deniz seviyesinde yaşayan çocuklarda,

Ekvatora yakın yerlerdeki çocuklarda ve ama ( kör ) çocuklarda adet görme daha erken yaşlarda başlar.

Kırsal ve soğuk iklimlerde yaşayan kız çocuklarında, gereğinden fazla egzersiz yapan, beslenme bozukluğu olan kız çocuklarında ise daha geç yaşlarda adet görme başlar.