Kadınların periyodik olarak menopoza kadar yaşadıkları aylık kanamalara adet dönemi yani regl diyoruz. Her kadın, aileden ve arkadaşlarından dolayı bu konuda çeşitli bilgilere sahiptir.

Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir Yaşam boyu fazla kilo, rahim kanseri riskini neredeyse ikiye katlayabilir

Kadınların periyodik olarak menopoza kadar yaşadıkları aylık kanamalara adet dönemi yani regl diyoruz. Her kadın, aileden ve arkadaşlarından dolayı bu konuda çeşitli bilgilere sahiptir. Peki bu bilgilerin ne kadarı doğru ne kadarı yanlıştır? İşte adet dönemi ile ilgili doğru bildiğimiz yanlışlar;

Adet döneminde ağır işlerden kaçınılmalı ve dinlenilmelidir. Bu kesinlikle yanlıştır. Adet döneminizde istediğiniz kadar iş yapabilirsiniz. Hatta uzmanlar bu dönemde yapılan sporun çok faydalı olduğu inancındalar.

1-45

Adet döneminde ağır yemeklerden uzak durmalı ve ayakları sıcak tutmalısınız. Kesinlikle yanlış bir inanıştır. Uzmanların ayakları sıcak tutmanın adet ile ilgili bir bağı  ve yediğimiz yemeklerin konu ile alakasının olmadığı inancındadır.

Menopoz döneminde bir kaç ay kanama olması çok faydalıdır. Bunun menopoza hiç bir etkisi yoktur. Böyle bir durumda hekime gözükmekte fayda vardır.

1-46

Saç boyası ve diş dolgusu adet döneminde tutmaz. Böyle bir olay kesinlikle yoktur. Bu sadece hassas hissedebileceğiniz için söylenmektedir. Ağrı eşiğiniz düşebilir.

Adet kanamanız varken hamile kalmazsınız. Adet kanamanız varken hamile kalabilirsiniz önlem almakta fayda vardır.

Emziriken hamile kalınmaz. Bu yanlıştır emzirirken adet görmeyebilirsiniz fakat hamile kalabilirsiniz. Sonuçta yumurtlamanız devam etmektedir.